26 Şubat 2007
         

Demiryolu Müzesi'ni bir yılda 52 bin kişi gezdi

19 Şubat 2007

145 metrekarelik bir alanda hizmet veren "İstanbul Demiryolu Müzesi", 2006 yılında 52 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Müzede 300 adet kültür varlığı sergileniyor.

TCDD'nin kuruluş yıldönümü etkilikleri içinde 23 Eylül 2005'te İstanbul Sirkeci Garında açılan "İstanbul Demiryolu Müzesi"ni geçen yıl 52 bin 774 kişi ziyaret etti. Ziyaretçilerin çoğunu (31 bin 153 kişi) yabancı turistler oluşturdu.

Çeşitli demiryolu objeleri ve fotoğraflarından oluşan müze ülkemizde demiryolu ulaşımının 1,5 asırlık süre içinde geçirdiği aşamaları ortaya koyuyor. Sirkeci Garı'nın girişindeki müzede en büyük ilgiyi SirkeciHalkalı arasında çalışan ilk banliyö trenlerinden birinin makinist bölümü topluyor.

Ünlü Şark Ekspresi'nin anıları da vagon restoranda konukların kullandığı çatal, bıçak ve yemek takımlarıyla yaşıyor. Masalar üzerine kurulu iki minyatür tren de ziyaretçileri çocukluklarına götürüyor.

PazarPazartesi günleri hariç hergün saat 09.0017.00 arası açık olan müzeye giriç ücretsiz.

İstanbul (Sirkeci) Garı'nın tarihçesi
İstanbul'un Avrupa'ya açılan kapısı Sirkeci Garı'nın temeli 11 Şubat 1888 günü büyük bir törenle atıldı. 03 Kasım 1890'da hizmete açılan görkemli gar binasının mimarı Alman mimar ve mühendis A.Jasmund'dur. Berlin Üniversitesi mezunu olan Jasmund şark mimarisi konusunda incelemeler yapmak üzere İstanbul'a gelmiş, Sultan II. Abdülhamit'in güvenini kazanarak sarayın danışman mimarı olmuştur.

Jasmund, gar binasının projesi hazırlanırken özellikle bir nokta üzerinde durmuştu. İstanbul, batının bitip Doğu'nun başladığı yerdi. Bir başka deyişle Doğu ile Batı'nın birleştiği noktaydı. Bu nedenle bina oryantalist bir uslupla hayata geçirilmeli, bölgesel ve ulusal biçim kalıplarına yer verilmeliydi. Bu uslubu yansıtmak için cephelerde tuğla bantlar kullanıldı. Sivri kemerli pencereler, ortaya ise Selçuklu dönemi taş kapılarını anımsatan geniş bir giriş kapısı yaptı. Vitraylar bu uslubu tamamlıyordu.

Binanın kaidesi granit, cephesi mermer ve Marsilya Arden'den getirilmiş taşlarla yapıldı. Bekleme salonlarına, Avusturya'dan getirilmiş büyük çini sobalar konuldu. Binanın aydınlatılması ise çeşitli yerlere konulan 300 havagazı feneriyle sağlandı.

Sirkeci Garı'nın yapıldığı dönemdeki hali çok görkemliydi. Deniz binanın eteklerine kadar geliyor ve denize taraçalar halinde iniliyordu.

Orta girişin iki yanında saat kulesi, üç büyük lokanta, ayrıca binanın arkasında geniş bir bira bahçesi ve açık hava lokantası bulunmaktaydı.

Gardaki büyük lokanta ise binanın saat kulesi cephesindeydi. Lokantaya uzun mermer merdivenlerle çıkılıyordu.

Yedikule'de yapımına başlanan demiryolu Yenikapı'ya geldiği zaman hattın, Sarayburnu'na kadar uzanan Topkapı Sarayı bahçesinden geçirilmesi konusu uzun tartışmalara yol açmış, Abdülaziz'in izniyle hat Sirkeci'ye ulaşmıştır.

Ancak, Sirkeci'ye ulaşan demiryollarının yapımında istimlak amacıyla tarihi değerine paha biçilemeyen Bizans ve Osmanlı saray ve köşkleri yıkılmış, sahil özeliğini yitirmiştir.

Garın büyük kapısı üstünde bugün mevcut olmayan ama yeri bulunan tuğra ile Muhtar Efendi tarafından tanzim edilmiş şu kıt'a yazdırılmıştır.

Ulu Hakan himmet ederek Buyruk verdi. Demiryol için bu gönül çeken İstasyonu yaptırdı. Tarihi ilan için çıktı özel bir tren Sultan Hamit yaptırdı bu süslü ve gönül çeken istasyonu 1869 yılında yapım imtiyazı verilen 2000 km.lik Şark demiryollarının milli sınırlar içinde kalan 337 km.lik İstanbul-Edirne ve Kırklareli-Alpullu kesiminin 1888 de bitirilerek işletmeye açılmasıyla İstanbul, Avrupa demiryollarına bağlanmıştır.

Diğer Sergi Haberleri
Girit'tin Görsel Tarihi...
Ressam Serhan Yavaş ilk sergisi 'İnsansız'ı açtı!
Türk heykelinin ustaları eseriyle karşınızda
Kato'nun çılgın pabuçları
Amerika'yı keşfeden Türk
Bu kez resimlerinde oğlunu anlatıyor
2. Kargart Uluslararası Video Festivali "Kurye / Courier" Sergisi
"Full Time Sanat" etkinliği
Mac Art Gallery'den modern kent mimarisine bakış...
Ressam Aydın Ayan sanat yaşamının 35. yılını kutluyor!