27 Temmuz 2007
         

  Pera Müzesi'nde 3 yeni sergi açılacak

24 Temmuz 2007 AA

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, Ağustos ayında üç yeni sergiye ev sahipliği yapacak. Müzeden yapılan açıklamada, ''Naif Sanatta Bir Efsane: Pirosmani'', ''20. Yüzyıl Ustalarından Baskı Desen ve Suluboyalar, Monsenyer Otto Mauer Koleksiyonu'ndan Bir Seçme'' ve ''İşleyen Mekan'' isimli sergilerin, 1 Ağustos Çarşamba günü İstanbul'un sanat ve iş çevrelerinin katılımıyla düzenlenecek açılış davetinden sonra 2 Ağustos Perşembe gününden itibaren sanat severlerce gezilebileceği bildirildi.

Açıklamada, ''Naif Sanatta Bir Efsane: Pirosmani'' sergisinin, yaşadığı dönemde yakın çevresi dışında pek tanınmayan, ancak ölümünden sonra özellikle Batı sanat çevrelerinde efsane olan Gürcü köylü ressam Pirosmani'nin eserlerinden oluştuğu ve Türkiye'de ilk kez Pera Müzesi'nde sergileneceği ifade edildi.

Açıklamada, 1945 yılından sonra Avusturya'da önde gelen sanat koruyucusu ve destekçileri arasında yer alan katolik rahip Monsenyör Otto Mauer'in, içinde Picasso, Chagall, Klimt, Schiele, Giocometti gibi çok ünlü isimlerin eserlerinin yer aldığı koleksiyondan seçme 35 eserin müzenin sergi katlarında görülebileceği kaydedildi.

Açıklamada, üçüncü bir sergi ile genç sanata destek vererek Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi öğrencilerinin işlerine ev sahipliği yapan müzede ''İşleyen Mekan'' sergisi ile öğrencilerin 2006-2007 akademik yılı projelerinin de sergileneceği ifade edildi. Aynı açıklamada, sergilerin 7 Ekim 2007 tarihine kadar gezilebileceği belirtildi.

Diğer Sergi Haberleri
Henri Rosseau anılıyor
'Ve' diye bir bağlaç...
Orta Anadolu'nun en büyük arkeoloji müzesi Sivas'ta kuruluyor
Farklı bir video çalışması karşınızda!
Mine Sanat Galerisi sergisinin tarihi uzatıldı
Demir ve plastik boşluğu anlatıyor!
Akbank'tan gençlere fırsat
Seçim afişine ironik yaklaşım
'Şimdi ve burada' olanı
Genç fotoğrafçılar bu festivalde buluşacak