27 Temmuz 2007
         

  Orta Anadolu'nun en büyük arkeoloji müzesi Sivas'ta kuruluyor

24 Temmuz 2007 AA

Orta Anadolu'nun en büyük Arkeoloji Müzesi, Sivas'ta kuruluyor. Müzenin açılmasıyla Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi'nin deposunda bulunan 5 bin 730 sikke, 2 bin 357 arkeolojik eser, gün yüzüne çıkacak. Sivas Valiliği, başlattığı çalışmayla Endüstri Meslek Lisesinin bahçesindeki 1902 yılında yapılan tarihi binayı arkeoloji müzesine dönüştürdü.

Tarihi binadaki onarım çalışmaları kısa bir süre önce tamamlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından müzenin teşhir ve tanzimi için hazırlanan projenin ihalesinin yapılması bekleniyor.

Müzede sergilenecek eserler için gerekli donanım çalışmalarının tamamlanmasının ardından tarihi 7 bin yılı aşan, çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Sivas, üçüncü müzesine kavuşmuş olacak. Böylece Atatürk Etnografya ve Kongre Müzesi ile Şarkışla'daki Aşık Veysel Müzesi'nin yanı sıra Orta Anadolu'nun en büyük arkeoloji müzesi de Sivas'ta kurulacak. 5 bin 965 metrekare alan üzerine kurulacak müzenin 2008 yılında açılması planlanıyor.

Sarissa ve Kayalıpınar kazı alanlarından çıkan eserlerin yanı sıra çeşitli dönemlere ait sikkeler, heykeller de bu müzede yerini alacak. Arkeoloji müzesinde çocuklara yönelik eğitici bölümlerin hazırlanacağı, müzeyi gezmeye gelen öğrencilerin müzede oluşturulan eğitim salonunda kentin tarihi dönemleri hakkında da bilgilendirileceği belirtildi.

Diğer Sergi Haberleri
Henri Rosseau anılıyor
'Ve' diye bir bağlaç...
Pera Müzesi'nde 3 yeni sergi açılacak
Farklı bir video çalışması karşınızda!
Mine Sanat Galerisi sergisinin tarihi uzatıldı
Demir ve plastik boşluğu anlatıyor!
Akbank'tan gençlere fırsat
Seçim afişine ironik yaklaşım
'Şimdi ve burada' olanı
Genç fotoğrafçılar bu festivalde buluşacak