27 Temmuz 2007
         

Mevlana sergisini 1 ayda 20 bin kişi gezdi

14 Temmuz 2007

'Aşk Ocağında Can Olmak-İnsanlığın Mirası: Mevlana Celaleddin-i Rumi' isimli sergi çok sevildi. 18 Haziran'da açılan sergiyi bugüne kadar 20 bin kişi gezdi.

Unesco Mevlana Yılı etkinlikleri kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'Aşk Ocağında Can Olmak- İnsanlığın Mirası: Mevlana Celaleddin-i Rumi' adlı sergi, ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. İstanbul Ayasofya Müzesi'nde 18 Haziran'da açılan sergi bugüne kadar tam 20 bin kişi tarafından gezildi.

DÜNYA ÇAPINDA BİR İLK
Mevlana'yı ve 800 yıl boyunca müzik, edebiyat, hat gibi güzel sanatlar alanlarında topluma öncülük etmiş Mevlevilik kültürünü anlatan 200 eserlik sergi, dünya standartlarında gerçekleştirilen ilk ve tek Mevlana sergisi olma özelliği taşıyor. Küratörlüğünü Ekrem Işın'ın üstlendiği serginin proje yönetimini Münevver Emionoğlu üstleniyor. Serginin mimari tasarımını Ahmet Özgüner yaparken, grafik tasarımı Ersu Pekin'in imzasını taşıyor.

9 BÖLÜMDEN OLUŞUYOR

12 Ağustos'a kadar devam edecek sergi, 'Hayatı ve Düşünceleriyle Mevlana', 'Mevleviliğin 800 yılı', 'Mevlevi Dergahı', 'Matbah-ı Şerif', 'Mevlevilikte Giyim Kuşam', 'Müzik ve Sema', 'Hat, Edebiyat ve Mevlevilikte Sembolizm' gibi başlıkların yer aldığı 9 ana bölümden oluşuyor. Sergi, pazartesi hariç her gün 09.00-18.30 saatleri arasında 10 YTL karşılığında görülebilir. Bilgi için: Ayosafya Müzesi Müdürlüğü telefonu: 0 212 528 45 00

Diğer Sergi Haberleri
Henri Rosseau anılıyor
'Ve' diye bir bağlaç...
Orta Anadolu'nun en büyük arkeoloji müzesi Sivas'ta kuruluyor
Pera Müzesi'nde 3 yeni sergi açılacak
Farklı bir video çalışması karşınızda!
Mine Sanat Galerisi sergisinin tarihi uzatıldı
Demir ve plastik boşluğu anlatıyor!
Akbank'tan gençlere fırsat
Seçim afişine ironik yaklaşım
'Şimdi ve burada' olanı