12 Ekim 2007
         

  Devlet Opera ve Balesi perdelerini açıyor

08 Ekim 2007 AA

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, 20 Ekim Cumartesi günü yeni sezon için perdelerini açacak. AKM büyük sahnede özel bir gala konseri ile açılacak yeni sezonda, Puccini'nin ünlü eseri "La Rondine" ilk kez sahnelenecek. Kadıköy'deki Süreyya Operası ise 27 Ekimde Ahmet Adnan Saygun'un "Yunus Emre Oratoryosu" ile açılacak.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, 20 Ekimde saat 11.00'de; ''Heidi'' adlı çocuk oyunuyla önce küçük izleyicilerine ''merhaba'' diyecek. Aynı gün saat 20.00'de AKM Büyük Sahne'de gerçekleştirilecek gala konseri ile sezonun açılışını yapacak. 2007-2008 sezonunda, geçen dönemin ilgi ve beğeni kazanan eserlerin yanı sıra yeni eserler de yer alacak.

Besteci ve orkestra şefi Selman Ada'nın, evrensel konusuna karşın, yerel tatlar içeren operası ''Ali Baba ve Kırk Haramiler'', Giuseppe Verdi'nin görkemli başyapıtı ''Macbeth'', Georges Bizet'in tüm zamanların en tanınmış operası ''Carmen'', Mozart'ın ölümsüz eseri ''Sihirli Flüt'', Ludwig'in ''Bir Tenor Aranıyor'', Schmidt'in ''Fantastik'' adlı müzikalleri, Serdar Yalçın'ın düzenlemeleri ile seslendirilen halk türkülerinden oluşan ''Folklorama'' bu sezonda da sahnelenecek. ''Heidi'', ''Sihirbaz Oz'', ''Mutlu Prens'' ve ''Elma Kurtları'' çocuk oyunları da sezon boyunca küçük izleyicilerin beğenisine sunulacak.

PUCCİNİ'NİN ESERİ İLK KEZ TÜRKİYE'DE

Giacomo Puccini'nin La Rondine (Kırlangıç) adlı operası ise Türkiye'de ilk kez seyirci ile buluşacak.

Konusu ve kadın kahramanının kişilik özellikleri bakımından, sanatçının sonraki yıllarda bestelediği ve dünya çapında üne kavuşan La Traviata, La Boheme, Manon Lescaut gibi ünlü operalarından izler taşıyan La Rondine, dünya sahnelerinde bunlar kadar sıklıkla sahnelenmeyen bir eser.

BALE

''Air, Kurban ve Bolero'' adlı üç modern bale ''Kesitler'' başlığı altında ilk kez seyirci ile buluşacak. Eser, Glass-Mozart-Chopin ve Ravel gibi ünlü bestecilerin müzikleri eşliğinde Uğur Seyrek'in koreografisi ile sahnelenecek.

Geçen yıl bir kez sahnelenen ''Hüsn-ü Aşka Dair'' modern balesi de bu sezonun yeni eserleri arasında.

Herold-Lanchbery'nin yarı-klasik ünlü eseri ''Şımarık Kız'', Çaykovski'nin ünlü ''Fındıkkıran'' balesi, 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti olarak dünyanın ilgisini çekecek olan İstanbul'un ilk kez dansla ifade edildiği ''İstanbul'', Metin Kaçan'ın eserinden uyarlanan ''Ağır Roman'' izleyicilerin beğenisine sunulacak.

MEVLANA ORATORYOSU

Mevlana ve Hoşgörü Yılı etkinlikleri çerçevesinde hazırlanan ve Mevlana'nın rubaileri üzerine kurulu ''Mevlana Oratoryosu'', büyük düşünürün anısına Aralık ayında iki kez tekrarlanacak.

Aya İrini'nin mistik ve tarihi atmosferinde seslendirilecek olan bu görkemli yapıtta, büyük orkestra ve koronun yanı sıra Mevlevi müziğine ait enstrümanlar da kullanılacak.

Türk tiyatrosunun önemli isimlerinden Semih Sergen'in eşsiz dizeleri ve Can Atilla'nın etkileyici müziği ile Mevlana'nın hayatı, sanat aracılığıyla izleyicilere sunulacak.

SÜREYYA OPERASI AÇILIYOR

Restore edilerek bir sanat merkezi kimliğine kavuşturulan Kadıköy'deki tarihi Süreyya Operası, 27 Ekim Cumartesi gecesi Ahmet Adnan Saygun'un ''Yunus Emre Oratoryosu'' ile kapılarını sanat severlere açacak.

Rengim Gökmen'in yöneteceği ''Yunus Emre Oratoryosu'', 28 Ekimde bir kez daha tekrarlanacak. Kadıköy yakasındaki sanat etkinlikleri konserlerle sınırlı kalmayacak. Hafta içi opera ve müzikal temsilleri, Pazar günleri de çocuk oyunları sahnelenecek.

KONSERLERE AĞIRLIK VERİLECEK

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, bu yıl yoğun talepler doğrultusunda konserlere ağırlık verecek. AKM'de verilecek açılış konseri, 31 Ekimde Süreyya Operası'nda sahnelenecek.

Opera dünyasının büyük sesi, ünlü tenor Luciano Pavarotti'yi anma konseri 3 Kasımda verilecek. Konserde, İtalyan orkestra şefi Bruno dal Bon tarafından yönetilecek İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, Türk sanatçılara ve ünlü bir İtalyan tenora eşlik edecek. Konserde, Pavarotti'nin repertuvarına ait sevilen yapıtlar yer alacak.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, 10 Kasım 2007'de ise Ulu Önder Atatürk'ü anmak için hazırlanan anlamlı bir konserle izleyicilerin karşısına çıkacak.

Her ayın son Cuma akşamı, AKM Konser Salonu'nda verilecek ve her biri farklı konu başlığı altında seçilecek parçalardan oluşan konserler de bu sezonun yeniliklerinden biri olacak. Bu konser dizilerinin ilki, 30 Kasımda gerçekleştirilecek.

2008 ise, 27 Aralıkta Büyük Salon'da verilecek ''Yıl Sonu Konseri'' ile karşılanacak.

Bu arada İstanbul Opera ve Balesi, resmi açılıştan önce 8 ve 9 Ekimde ''Tango Europa'' adlı bale eseriyle Ankara Devlet Opera ve Balesi'ni konuk edecek.

Diğer Sahne Haberleri
Tiyatroyu çok özledim döndüğüm için mutluyum
Türklerin namus cinayeti tiyatro oyunu yapıldı
Kuklalar cuma günü Cevahir'i sallayacak
Mevlana'ya Londra'da dillere destan kutlama
"Özsoy" operası başkent sahnelerinde
Akbank Sanat, Yeni Kuşak Tiyatro Şeylerin Şekli
Hayaletlere değil sizlere oynamalıyız!
Sema gösterisi bugün Carousel'de
Ankara'dan geldiler izleyiciyi sevindirdiler
Özel tiyatrolar perdelerini açıyor