12 Ekim 2007
         

İlişkili haberler
'Peçeli Monologlar'

Türklerin namus cinayeti tiyatro oyunu yapıldı

10 Ekim 2007

Hollandalı ünlü tiyatro yazarı namus cinayeti yüzünden hapse girenlerle yaptığı görüşmeleri bir oyun haline getirdi. Oyunda kızını ve eşini namusu için öldüren bir Türk babanın dramı anlatılıyor....

Hollandalı ünlü tiyatro yazarı Adelheid Roosen Türkiye'de işlenen namus cinayetlerini son oyunu "Is. Man"de konu etti. Hollanda'da yaşayan Müslümalarla görüşen, namus cinayeti yüzünden hapse düşmüşlerle sayısız mulakat yapan Roosen elindeki verilerden bir oyun yarattı. 2006'da tamamlanan oyun Avrupa, Ortadoğu ve ABD'de festivallere katılıyor.

CABBAR'IN DRAMI
ABD'nin New York kentinde sahnelenmeye başlanan oyunda en büyük çocuğunun kendisinden olmadığından şüphelenen Cabbar isimli bir Türk'ün dramı anlatılıyor. Aile meclisinden çıkan "Namusunu temizlemek için karını ve kızını öldürmelisin" emrini yerine getiren Cabbar kendini hapishanede buluyor. Kızını öldürmenin ızdırabını yaşayan, eşinin kendisini aldatıp aldatmadığından bir türlü emin olamayan Cabbar yaşadıklarını oğlu Furkan'a yolladığı mektuplarda anlatıyor.

DERIN INCELEME
New York Times gazetesi namus cinayeti işleyen 13 erkekle yapılan röportajların ardından kaleme alınan eserin Amerikalı seyirci tarafından beğenildiğini yazdı. Namus cinayetleri üzerine, özellikle de bu cinayetleri işleyenlerin nedenleri ve hisleri üzerine derinlemesine incelemeler olduğunu kaydetti.

Diğer Sahne Haberleri
Tiyatroyu çok özledim döndüğüm için mutluyum
Kuklalar cuma günü Cevahir'i sallayacak
Mevlana'ya Londra'da dillere destan kutlama
"Özsoy" operası başkent sahnelerinde
Akbank Sanat, Yeni Kuşak Tiyatro Şeylerin Şekli
Devlet Opera ve Balesi perdelerini açıyor
Hayaletlere değil sizlere oynamalıyız!
Sema gösterisi bugün Carousel'de
Ankara'dan geldiler izleyiciyi sevindirdiler
Özel tiyatrolar perdelerini açıyor