05 Kasım 2007
         

  Caz dünyasının iki devi aynı sahnede

03 Kasım 2007

Toplam 20'den fazla Grammy Ödülü sahibi iki dev sanatçı "Chick Corea ve Bela Fleck", bu akşam ilk defa birlikte ve aynı sahnede Türkiye'de....

Piyanonun en büyük isimlerinden birisi olan Chick Corea ve Banjo'su ile Caz müziğine yeni bir soluk getiren Bela Fleck, birlikte kaydettikleri ve eleştirmenlerce "Olağanüstü" olarak tanımlanan 2007 tarihli albümleri "The Enchantments"'ın turnesi kapsamında 3 Kasım 2007'de Art İst Prodüksiyon organizasyonu ile Şamdan Plus dergisinin Medya Sponsorluğunda , Yamaha-Dore Müzik ve Mövenpick Hotel 'in katkılarıyla İstanbul'lu caz severlerle Tim Maslak Show Center 'da buluşuyor.

Tüm zamanların en büyük piyanistlerinden olan Chick Corea 1960'lardan bu yana ortaya koyduğu çalışmalarla caz müziğinin en önemli temsilcilerinden birisi olmayı başarmıştır. Yaptığı işlerden kolay kolay tatmin olmayan ve başarılarını görüp rahatlayarak bir kenara çekilme yolunu seçmeyen Corea'nın müzik merakını yaşamı boyunca hiç yitirmediği söylenebilir.Son ikisi 2006 yılında düzenlenen 49.Grammy Ödüllerinde olmak üzere toplamda 14 defa Grammy Ödülüne layık görülen ve defalarca da aday gösterilen sanatçının bu başarısı, sönmeyen enerjisini ve cazın en büyük isimlerinden biri olarak gösterilmesini doğruluyor.

"Spain", "La Fiesta" ve "Windows" gibi caz müziğinde ölçü niteliğinde eserlere imza atmış olan Chick Corea, Herbie Hancock,Keith Jarrett, Bill Evans ve McCoy Tyner gibi isimlerle birlikte en önemli tarz belirleyicilerinden birisi olmuştur. Birbirinden güzel albümlerle belgelenmiş yolculuğu pek çok sanatçı için de pusula görevi görmüştür. Usta caz sanatçısının tarzı günümüzde de çağdaş müzikte önemli ve etkin bir güçtür.

Chick Corea ile ilk defa aynı sahneyi paylaşan ve otoritelere göre dünyanın en önde gelen banjo virtüözlerinden birisi olan Bela Fleck de müziğe erken yaşlarda Folk Gitar'la başlamıştır.İlk önemli konseri olan "Return To Forever" da Chick Corea ve Stanley Clarke ile aynı sahneyi paylaşan Bela Fleck bu konser ve birliktelik neticesinde, banjosu ile birlikte cazda yeni arayışlara girmek konusunda cesaretlenmiştir.

İlerleyen yıllarda gerçekleştirdiği solo projeleri ve en son olarak, grubu Bela Fleck & The Flecktones ile birbirinden büyük başarılara imza atmış olan sanatçı, bu yolculuğunu ve kariyerini sayısız Grammy Adaylığı ve sonuncusu yine 2006 yılında düzenlenen 49.Grammy Ödüllerinde olmak üzere, toplam 8 Grammy ödülü ile taçlandırmıştır.

Daha önce solo konser vermek üzere İstanbul'a gelmiş olan Chick Corea ve ülkemizde ilk defa sahne alacak olan Bela Fleck, 03 Kasım 2007 Cumartesi akşamı, TIM Maslak Show Center'da izleyicileri ile buluşacak.

Etkinlik biletleri Biletix'te...

Diğer Müzik Haberleri
'Sağır mısınız?' diye bağırmak geliyor içimden
Sevmediğim şarkıları söylemek istemedim!
Yeni çıkanlar
Büyülü parmaklardan muhteşem bir konser
'Bach Günleri' bugün sona eriyor!
Abdi İpekçi Arena Iglesias'la coştu
Big in Turkey
Caz ile klasik birleşti
Rahmi Saltuk: Kevin Costner'ın rahatlığı beni rahatsız etti
Türk müziğinin modern yüzü