05 Kasım 2007
         

İlişkili haberler
Alternatif müzik yapanlar ukala!

'Sağır mısınız?' diye bağırmak geliyor içimden

05 Kasım 2007 DENİZ AYYILDIZ GÜNAYDIN

Greenpeace destekli klip çeken Aydilge Sarp: İnsanlarımız çevre konusunda çok bilinçsiz. Bazen 'kör müsünüz, sağır mısınız?' diye bas bas bağırasım geliyor.

Alternatif müzik şarkıcısı Aydilge Sarp, küresel ısınmaya ve çevre kirliliğine dikkat çekmek istediği 'Dünyanın Kalbi Durmasın' adlı şarkısına; çevre örgütü Greenpeace'in desteğiyle klip çekti. Aydilge, eylülden beri tüm dünya televizyonlarında gösterilen klibe, Türkiye'de ilgi gösterilmediğinden şikayetçi. Greenpeace'in kendisine maddi bir destek sağlamadığını belirten şarkıcı, "Klibin tüm harcamalarını kendim karşıladım" dedi.

EYLEMCİ OLAMAM

* Pek çok sanatçı çevreye duyarlı olduğunu söylüyor ama Dünyanın Kalbi Durmasın' gibi şarkı yapan kimse yok henüz... Sizin nereden aklınıza geldi?
Evet, herkesin ağzında bir küresel ısınma lafıdır gidiyor. Bir gün televizyondaki bir eğlence programında biri şarkı söylüyordu; 'Küresel ısınmadan kalbim yanıyor, tutuşuyor aşkından' diye... Ve o anda karar verdim. Biz yapmazsak abuk sabuk şeyler oluyor. Greenpeace'in merkezinden de çok beğendiler benim parçamı... Klip için Greenpeace arşivinden görüntüler yollamaya başladılar. İçlerinde çok acıklı görüntüler vardı. Onları kullansak çok ajitasyon olacaktı. Kesinlikle daha fazla reyting yapardı ama öyle bir ajitasyon yaratmak istemedik.

* Şarkı ve klip insanları harekete geçirir mi sizce?
Tabii ki bir şarkıyla her şey bir anda değişmeyecek ama ben bunu yaptım, öbürü başka bir şey yapar. Bu röportajdan sonra okuyanların en azından bir kısmını, Greenpeace'in sitesine girmeye, biraz daha duyarlı olmaya ikna edebileceğiz. İnsanların bilinçaltlarında doğanın bir parçası olduklarını hatırlayacak potansiyeli var.

* Greenpeace'le çalışmaya nasıl başladınız? Eylemlerinde yer aldınız mı hiç?
Eylemlerde aktivist olarak yer almadım. Çünkü Türkiye'de ne yazık ki bunlar rahat yapılamıyor. O insanların çektiklerini size anlatamam. İki gün tuvalete gidemeden binalarda kilitli kalmaları... Yemedikleri dayak, görmedikleri eziyet yok! Avrupa ve Amerika'da Greenpeace eylem yaptığı zaman saygı duyuluyor ve biraz da çekiniyorlar. Çünkü Greenpeace'in büyük bir lobisi var. burda o insanlara yapmadıkları kalmıyor.

* Siz böyle muamele görmekten çekindiğiniz için mi eylemlere katılmıyorsunuz?
Greenpeace'deki arkadaşlar inanılmaz güçlüler, sağlam duruyorlar. Benim, müzisyen ve yazar olmamla alakalı çok kırılgan bir yanım var. Çok daha hassasım. bazı şeyleri kolay hazmedemiyorum, kolay toparlayamıyorum. Dayak yemek, hakaretlere uğramak zor şeyler. Kaldıramam ben!

ÇOK ÜZÜLÜYORUM

* İnsanlar çevreye karşı niye bu kadar bilinçsiz ve duyarsız?
Toplumumuz çok bilinçsiz. Ben 'yenilenebilir' enerjiden bahsederken bana 'Yenilir eneji nasıl yeniyor?' diye mesaj geldi mesela. Böyle bir bilinçsizlik, ilgisizlik var toplumda. Çok üzülüyorum, sinirleniyorum. 'Kör müsünüz, sağır mısınız?' diye bas bas bağırasım geliyor.

* Klibinize radyolardan, televizyonlardan destek geliyor mu?
Maalesef hayır. Her kanal klibimizi döndürsün, insanların dikkatini doğaya çekelim istiyoruz. Ama geçenlerde büyük bir radyonun yöneticisi "Çevreden bana ne! Aşk şarkısı yapın, aşk" dedi.

Diğer Müzik Haberleri
Sevmediğim şarkıları söylemek istemedim!
Yeni çıkanlar
Büyülü parmaklardan muhteşem bir konser
'Bach Günleri' bugün sona eriyor!
Abdi İpekçi Arena Iglesias'la coştu
Big in Turkey
Caz dünyasının iki devi aynı sahnede
Caz ile klasik birleşti
Rahmi Saltuk: Kevin Costner'ın rahatlığı beni rahatsız etti
Türk müziğinin modern yüzü