10 Kasım 2007
         

  Brice Dellsperger'den ikiz Beden / Body Double

08 Kasım 2007

Brice Dellsperger'in İkiz Beden / Body Double isimli korku film planlarından oluşturduğu videolarıyla gerçekleştirdiği sergi Akbank Sanat'da görülebilir. Küratörlüğünü Ali Akay'ın üstlendiği İkiz Beden / Body Double 02 Kasım - 15 Aralık tarihleri arasında gerilim filmi severlerle buluşuyor.

Akbank Sanat'ta 02 Kasım-15 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek sergide Brice Dellsperger, İkiz Beden / Body Double adlı çalışmaları arasından, "Dressed to Kill", "Return of the Jedi", "Blow Out" gibi klasikleşmiş korku film planlarını yeniden gerçekleştiriyor.

Serginin küratörü Ali Akay, Paris'in uluslararası üne sahip galerilerinden
Air de Paris'nin sanatçılarından Brice Dellsperger'in "Body Double" adlı filmlerinde sanat dilinin kendi içindeki yapıbozumunu oluşturduğunu söylüyor ve devam ediyor: "Dellsperger, sinemanın gerçek üzerine kurulu olmayan ama gerçeği bir yanılsama gibi gösteren filmlerin planlarını yeni baştan yaratıyor. Bu yanılsamayı bir hiper yanılsama sayesinde açığa çıkartıyor. Kurguyu yeniden oluştururken korku filmlerinin gerilimini 'humour' dolu bir şekilde bize yeniden veriyor. Bir ikizlikle orjinali simulakruma çeviriyor. Videoloji dili yaratarak gerçekten ikiz bir gerçek, bedenden ikiz bir beden, eksikten bir namevcudiyet oluşturuyor. Bakan gözün bu yanılsamayı görmesini ve sinemanın yanılsama olduğunu yeniden anlamasını sesin diliyle tattırıyor. Sinemanın ışığı ve hareketi sayesinde ötekinin arzusunu, ötekinin belleğinin izi olarak bize yeniden gösteriyor. İçiçe geçmiş Rus bebekleri gibi, filmler birbirinin içinden geçerek karakterleri ikizleştiriyor."

Akbank Sanat İstiklal Cad. Zambak Sokak No:1 Beyoğlu-İstanbul
Tel: 0212 252 35 00

Diğer Sergi Haberleri
'Allah Korkusu' sergisi açılmadan korkuttu
Einstein Türkiye'de!
Karikatürler Sanal Müze'de
Doğadan fotoğraflar
Ata'nın fotoğrafları Carousel'de
Artİstanbul 2007'ye Şoray'lı açılış!
Pırlanta süslü inek satılıyor!
Zihni Sinir şimdi 'proceleri' bekliyor
O Kim?
Akbank'tan "Yıl 1938" Sergisi