04 Temmuz 2008
         

  Türk Filmine Amerika'dan en iyi film müziği ödülü

02 Temmuz 2008

Amerika'nın en prestijli film ödüllerinden biri olan Accolade ödülü, bu seneki en iyi film müziği onur ödülünü bir Türk besteciye layik gördü. Bu ödül, 2007 yapımı Gomeda isimli Türk filmine yarattığı müzikler için besteci Semih Tareen'e verildi.

Hollywood film müziklerinde kullanılan son teknolojilerle ve orkestrasyon teknikleriyle Gomeda'nın müziklerini besteleyen Semih Tareen, seçkin Accolade jürisi tarafından "film müziği sanatında gösterdiği olağanüstü yaratıcılığından ve başarısından dolayı" bu seneki ödüle layik görüldü.

Aslen İzmir'li olan ve 1995 senesinden beri Amerika'da yaşayan Semih Tareen, bugüne dek çoğunluğu Amerikan yapımı olan 21 filmin müziklerini besteledi. Film müziği eğitimini dünyanın en iyi film müziği okullarından biri olan Pacific Northwest Film Scoring Program'da tamamlayan Tareen, burada iki sene boyunca 2 Emmy ödülü kazanmış ünlü Hollywood film bestecisi Hummie Mann'dan film müziği eğitimi gördü.

Film müziği dışında sinema eğitimi de alan Tareen, film yapımcılığı ve yönetmenliği ile de meşgul. Kendi yazıp yönettiği ve İtalyan korku sinemasından olan Mario Bava'dan esinlenen Yellow isimli film, Amerika'nın en popüler korku sineması dergisi olan Fangoria'nın övgüsünü kazanarak çeşitli festivallerde oynadı ve film müziği dahil, pek çok ödüle aday gösterildi.

Daha fazla bilgi için:
http://www.semihtareen.com
http://www.accoladecompetition.org

Diğer Sinema Haberleri
dvd ekranı
Müjde, yeni bir festivalimiz oldu: Documentarist!
Kung Fu Panda
Her hafta bir belgesel film, bir yönetmen
'Asi Ruh' tribünlerden sonra evlere de giriyor
Güçlerinden rahatsız olan tek kahraman!
James Bond belaltına indi
Şaşmaz Kardeşler'den 'A.R.O.G'a hava ziyareti
Tuzla tersaneleri filme konu oldu
Yaşadığım tüm çelişkiler yeni filmimde yer alacak