18 Temmuz 2008
         

  "Sinopale 2, 2. Uluslararası Sinop Bienali", 16 Ağustos – 5 Eylül

14 Temmuz 2008

"Sinopale 2, 2. Uluslararası Sinop Bienali" bu yıl 16 Ağustos 5 Eylül 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Günlük yaşamın sahnelendiği, hayat deneyimlerinin paylaşıldığı kent, kendine has bir kültürün oluşmasını sağlamakta böylece sosyo-kültürel çeşitlilikleri barındırmaktadır. Kentin kültürel mirası ve kent kimliği zaman içinde şekillenir. Kentin fiziksel mekanının yeniden biçimlenmesinde ise sanat ve kültür etkin rol oynar. Farklılıkların birlikteliğini taşıyan bir kent olmanın sorumluluğunu ancak o kentin belleği, sanatı ve kültürü taşıyabilir. Kentin belleği ve kentli arasındaki sarmal ilişki sanatla beslenir. Bu sarmal ilişki sosyo-kültürel çeşitliliğin mekana yansıması ile somutlaşır.

Kentin tekdüzeliği sosyo-kültürel kimlik öğelerini biraraya getiren sanatın gücü ile yıkabilir. Sanat, kent mekanının tek tipleşmesi ve kimliğini yitirmesi karşısında, mekanın özgünlüğünü koruyarak dünya ile ilişki kurmasını sağlayan bir anahtardır.

Sinop kentini sanatla buluşturan anahtar ise "Sinopale, Uluslararası Sinop Bienali"dir. "Sinopale" yerel, ulusal ve uluslararası kültürel işbirliğinin yerel kalkınmada tetikleyici rolü olan bir model ortaya koymayı hedeflemektedir.

"Sinopale"nin diğer bienallerden farkı sanatsal üretim sürecinin, Sinop kenti ile ilişkili, Sinop halkının katılımıyla gerçekleşiyor olmasıdır. Türkiye'nin en kuzeyinde bulunan tarihsel şehir Sinop'ta başlatılan sanatsal ve kültürel etkinlik kentleşmenin en güzel örneğidir.

2006 yılında çıkılan bu yola 2008 de "Sinopale 2" ile devam ediliyor. 16 Ağustos - 5 Eylül 2008 tarihleri arasında gerçekleşecek olan "Sinopale 2"nin kavramsal teması "Şeylerin Yeni Düzeni". Metni Beral Madra tarafından hazırlanan, sanat yönetmenliğini T. Melih Görgün'ün yaptığı
"Sinopale 2"nin gösteri mekanları Tarihi Sinop Hapishanesi, Eski Tekel Binası, H 117, Balatlar Kilisesi ve Pervane Medresesi El Sanatları Çarşısı'nda Dr. Stephan Schmidt-Wulffen, Beral Madra, Monali Meher, Nezaket Ekici, Murteza Fidan, Umut Suduak'in performans, video art, tasarım, yerleştirme gibi alanlardan seçtiği yapıtlar yer alacak.

Metahaven, Roland Stratmann, Dejan Kaludjerovic, Rob Sweere, Marielle Videler, Jamie Mc Murry, Carlos Pina, Maria Comes, collabor.at, Julie Upmeyer, Atilkunst, Roza El-Hassan, Johannes Vogl, Adrien Tirtaux'un yapıtları "sergiler" bölümünde yer alıyor.

"Belgesel sergi" bölümünde ise "Documenta Miti: 50 Yıl Boyunca Documenta" gösterilecek. Heiner Holtappels'in küratörlüğünde hazırlanan "Montevideo Yeni Koleksiyon"u ise bir video seçkisi programı. Hollanda Medya Sanatları Enstitüsü'nün desteğiyle hazırlanan program önemli video sanatçılarının yapıtlarından oluşuyor.

Sinop'taki güncel sanat üretimini desteklemek ve göstermek amacıyla oluşturulan "Yerel: Local"'de ise Mürteza Fidan'ın küratörlüğünde Alparslan Karaaslan, Burçak Konukman, Tamer Aslan ve Seyyit Saatçi'nin yapıtlarından oluşan bir sergi bulunuyor.

Uluslararası kültür kurumları tarafından da desteklenen "Sinopale 2"nin programına bu yıl eklenen "Sinopale Çocuk" 116 Ağustos tarihleri arasında onlarca çocuğun katılımıyla gerçekleşecek. Çocukların yaratıcılıklarını arttırmak için hazırlanan ve bu bölümde ise Sonia Tanrısever, Esin Tanrısever ve Gazi Selçuk'un Liderliğinde "İsveç Yaratıcılık teknikleri ile Sanat Eğitimcilerinin Eğitimi" konulu atölye çalışmaları yapılacak.

Sinopale 2, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinop Belediyesi, Sinop Ticaret ve Sanayi Odası, Nuova Icona, Avusturya Kültür Ofisi, Goethe Institut Ankara, Mondrian Foundation, İsveç İstanbul Başkonsolosluğu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, BM Çağdaş Sanat Merkezi, Chameleon - Project Management & Design, Görsel, Simge Antalis, Beko, Graphis Matbaa, Sinoplu İşadamları Derneği, Onurlar Kollektif Şirketi, Onurlar Marin, Delphi-Atılım, Onur İnşaat ve Pazarlama, Genç İşadamları Derneği-Sinop tarafından desteklenmektedir.

Sahne Olarak Kent: Sinop

İrtibat:
Avrupa Kültür Derneği
Zeynep Uğurlu
Mail: sinopale@gmail.com
Tel:0216 338 37 80
Faks:0216 338 37 06
Adres: Fenerli Ahmet Sokak Fener apartmanı no:12/1 Feneryolu
Kadıköy/İstanbul

Diğer Fuar-Özel Haberleri
22. Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali, 25 Temmuz
Rahat nefes alıp, hayatınızı değiştirin!
Turnuvaya katıl, ödülü kap!
Beşiktaş'ta hem konser hem söyleşi var!
Hadi sirtaki öğreniyoruz
Fotoğraf çekiyoruz
Çocuklar uçurtma ve topaç yapacak
Deneyimli ellerden bir İstanbul rehberi
Çocuklara müzecilik dersleri
Yarışmanın teması festivaller olacak