18 Temmuz 2008
         

Bu yazı yazarların evinde geçirin

18 Haziran 2008

Keyifle okuduğumuz romanların, şiirlerin yaratıcılarının o heyecan verici satırları kaleme aldıkları evler her zaman okurların ilgisini çekmiştir. Bunun farkında olan turizmciler de büyük yazarların evlerini meraklı okurlarının kalabileceği şekilde halka açıyor. İşte büyük yazarların evleri ve buralarda kalmak için ödemek gereken ücretler.

John Keats, The Old Mill House, Hampshire
İngiliz romantik şiirinin en büyük isimlerinden John Keats'in Old Bedhampton'da göl kenarındaki evi 18. yüzyıl taşra mimarisinin izlerini taşıyor. Keats 1819 yılında The Eve of St Agnes isimli şiirini burada yazdı, İngiltere'den 1820 yılında ayrılmadan önceki son gecesini de burada geçirdi -bir yıl sonra İtalya'da hayata gözlerini yumacaktı. Altı tanesi suit şeklinde düzenlenmiş sekiz yatak odalı evde 15 kişi konaklayabiliyor. Oturma odası göle ve hemen yakındaki ırmağa bakıyor. Keats'in evinde teras ve özel yüzme havuzu da var.
Bir hafta konaklama ücreti: 2800 YTL, holidaylets.net

Samuel Taylor Coleridge, Greta Hall, Cumbria
Keswick yakınlarındaki bu ev bir zamanlar The Rhyme of the Ancient Mariner'ın yazarı Samuel Taylor Coleridge'in evi olmuştu. Konuklar, bir ailenin yaşadığı evin yanındaki ek binada, Old Wash House'da kalabiliyor. Burası evin 'Coleridge tarafı' olarak adlandırılıyor ve büyük şair tarafından şöyle anlatılıyor: "İngiltere'nin herhangi bir yerinde dağlara, göllere ve ormana bundan daha hakim olan bir ev olduğundan şüphem var." Bir ırmağın üzerinde kurulu olan evin ağaçlarla dolu bir bahçesi var. Misafirlerin kalabildiği kısımda üç yatak odası var, toplam altı kişi kalabiliyor.
Haftalık konaklama ücreti: 1250 YTL, cumbrian-cottages.co.uk

Ian Fleming, Goldeneye, Jameika
James Bond yazarı Ian Fleming'in Jamaika'daki eski evi (Goldeneye) 007 maceralarını kaleme alabileceği mükemmel kaçış yeri oldu. Burada tam 14 adet 007 macerası yazdı. Karayip Denizi'ne bakan bir yamaçta, tropik ormanlarla çevrelenmiş mekânın güzelliğine kapılan Fleming, "Güneşi ve doğal güzelliğiyle burası benim yaşayabileceğim en sağlıklı yer," demişti. Fleming House'da altı kişiyi barındırabilen üç yatak odası bulunuyor. Burada Fleming yazarlık kadar aşçılık da yapmış, ancak bu alanda doğrusu pek de başarılı olamamıştı; Goldeneye meraklılarından Noel Coward konuyla alakalı olarak: "Ian Fleming'in yaptığı yemekler bana hep koltuk altı kılı kıvamında gelmiştir," buyurmuştu.
Her şey dahil dört gece konaklama ücreti: 8000 YTL

Dorothy Parker, The Algonquin Hotel, New York
Amerikalı şair ve yazar Dorothy Parker'ın ismi her zaman New York'taki Algonquin Hotel'le birlikte anılmıştır. Burada 'Yuvarlak Masa' olarak adlandırılan yazarlar, eleştirmenler ve oyuncular grubuyla Parker 20'li ve 30'lu yıllar boyunca her gün öğle yemeği için buluşurdu. Kocasından 1924 yılında ikinci defa ayrıldıktan sonra Parker otelin ikinci katına yerleşti. 1932'de yine buraya dönmüştü; üç intihar girişimden birini de zaten burada gerçekleştirdi. Geçenlerde milyonlarca dolar karşılığında yeniden dayanıp döşenen otel eski ihtişamına kavuşmuş durumda.
Çift kişilik günlük konaklama ücreti: 750 YTL, www.algonquinhotel.com

Roald Dahl, The Cabin, Tenby
1922 yılından İkinci Dünya Savaşı'na dek Charlie ve Çikolata Fabrikası'nın yazarı Roald Dahl tatillerini annesi ve beş kardeşiyle birlikte Tenby'deki bu kulübede geçirdi. Hâlâ Dahl ailesine ait olan bu tek katlı mekânda yarım daire şeklinde bir oturma odası ve üç yatak odası bulunuyor. Ölmeden bir sene önce kaleme aldığı My Year kitabında Dahl burada geçirdiği günleri anar: "Evin bir tarafına dek ulaşıp gürültüyle gidip gelen dalgalar, sahilde eşek üzerinde gezinmeler..."
Altı kişi için bir haftalık konaklama ücreti: 1300 YTL,
coastalcottages.co.uk

Charles Dickens, The Royal Albion Oteli, Broadstairs, Kent
Dickens, Broadstairs'teki bu konaklama tesisine bayılıyordu; 1837 ile 1859 yılları arasında pek çok yazını burada geçirdi. Bugün The Royal Albion Oteli olan Albison Caddesi 40 numaradaki evde Nicholas Nickleby romanını yazmıştı. Dickens suiti isimli oda ve diğer odalar 'hayal edebileceğiniz en güzel deniz manzarası' olarak tarif ettiği bir manzaraya hakim. Edebiyatseverlerin uğrak yeri olan kasabada Dickens, David Copperfield'ın ve Kasvetli Ev'in büyük bölümünü kaleme almış, balıkçıların hikâyelerini dinlediği Tartar Frigate isimli pub da Dickens hayranları için ilginç bir adres. 19-22 Haziran arasında kasabada Geleneksel Dickens Şenlikleri düzenlendiğini de belirtelim.
Çift kişilik odalarda günlük konaklama ücreti: 200 YTL, albionbroadstairs.co.uk

Ernest Hemingway, Ambos Mundos, Küba
Ernest Hemingway 1920'li yıllara ait bu pembe Havana oteline bayılıyordu, burası için "Yazmak için iyi bir yer," demiş ve gerçekten de Çanlar Kimin İçin Çalıyor'un ilk bölümlerini burada 511 numaralı odada kalırken yazmıştı. Hemingway'in edebi mirası hâlâ yaşıyor; odası eski haliyle muhafaza edilmiş, ortalıkta bir daktilo, çeşitli not kâğıtları var. Odalarda pek bir numara yok, ama Havana'nın büyüsünü keşfetmek için bilin ki doğru adrestesiniz.
Bir haftalık konaklama ücreti: 2650 YTL, audleytravel.com

Tennessee Williams, Crown Plaza La Concha
Duval Street'te bulunan Crown Plaza 1926'da açıldı ve aralarında Hemingway'in de bulunduğu pek çok edebiyatçıya ev sahipliği yaptı. Williams, İhtiras Tramvayı'nın büyük bölümünü de burada yazmıştı. "Key West'e geldik, Hotel La Concha'nın en üst katındaki iki odalı bir suite yerleştik. Streetcar'ı biçimlendirmeye de büyük ölçüde burada başladım. Sonra yanan bir ev gibi, alevler hızla yayıldı..." sözleriyle anlattığı otel, 1920'lerin özgün tarzını modern hayatın lüksüyle buluşturuyor. Çift kişilik konaklama ücreti: 300 YTL, www.laconchakeywest.com

Nelson Mandela, Johannesburg
Bu butik otel hapisten çıktıktan sonra Long Walk to Freedom isimli otobiyografisini yazmak için Nelson Mandela, Johannesburg'un Sandhurst bölgesindeki bu butik otele geldi. İçeri girdiğinizde Mandela'nın neden böyle yaptığını siz de anlayacaksınız. Afrika'nın zarafetiyle dolu bu mekân, şehrin gürültüsünden de çok uzak. Mekânda yalnızca 24 adet suit bulunuyor. Mandela Platinum Suiti nefes kesici; ısıtmalı özel bir havuzu ve spa hizmeti de var.
Konaklama ücreti: 750 YTL

Robert Louis Stevenson, Stevenson House, Edinburgh
Robert Louis Stevenson'ın (1850-1894) altı yaşından 1880'e dek yaşadığı bu evde annesi ve hemşiresi Alison Cunningham çocukluk hastalıkları esnasında Stevenson'a baktılar. Şu anda evin sahipleri üç odayı kiraya veriyor -ebeveynlerinin çift kişilik odası ve iki tane tek kişilik odalar dışında antika eşyalarla dolu ev parti vermek için de ideal. Günlük tek kişilik kahvaltı dahil oda fiyatı: 120 YTL, www.stevenson-house.co.uk

William S. Burroughs, El Muniria, Tanca, Fas
50'li ve 60'lı yıllarda Tangier, romancılar, ressamlar ve batı kültürünün sıradanlığından kurtulmayı isteyen herkes için bir sığınak yeriydi. Allen Ginsberg'den Jack Kerouac'a dek Beat yazarlarının da çok sevdiği bu bölgede Tanca 'Interzone' ('Ara bölge') diye isim takan William S. Burroughs da yaşadı. Çıplak Şölen romanını burada yazan Burroughs'un kaldığı oda, bir aile tarafından işletilen ucuz bir pansiyonun içinde, meraklıların ilgisini bekliyor.
Çift kişilik odada gecelik konaklama ücreti: 37 YTL

Franz Kafka, Askanischer Hof, Berlin
Kurfürstendamm sokağındaki gizli bir geçit, ikinci bir dünyaya giriş niteliği de taşıyor. 1930'lardan bu yana pek az değişen Askanischer Hof oteli Art Deco lobisinden başlayarak tarihe tanıklık eden bir mekân. İşte bu otelde Franz Kafka nişanlısı ve hayatında çok önemli yer tutan Felice Bauer'den ayrılmış, bu travmatik olay da Kafka'nın Dava kitabında kendine yer bulmuştu. Kafka kitabının büyük bölümünü bu otelin 12 numaralı odasında yazdı. Her biri değişik bir tarzla döşenmiş 15 farklı odası olan otelin merkezi konumu da doğrusu hayatı kolaylaştırıyor.
Çift kişilik günlük konaklama ücreti: 260 YTL, www.askanischer-hof.de

Diğer Kitap Haberleri
'Futbolistas': Futbol ve Latin Amerika
Nedenselliğin kültürel tarihi
Kapak sanatı, kendine ait odalar
Test: Futbol ve edebiyat
Asmalımescit, House Cafe
Babaya isyan etmekle başlar her şey
Yaz, çocuk kitaplarıyla daha da güzel geçer!
Amerikalıların orta doğulu yazar ilgisi
Kurşuni bakışların altında
Kaos GL'de Ten ve Tutku
Prangaları bile eriten acılara direniş dizeleri
İhanetin kalpteki soğuk nefesi
Sürüye ait olmanın dayanılmaz hafifliği
Ciddiyet, tutarlılık, yaratıcılık
Kitap kapakları
Şişman Sindirella
Limuzinin karanlık camlarının ardında
James Joyce'un sonsuz günü: Bloomsday
Zadie Smith'in yazarlık 10 sırrı
Kitabımın kahramanının adı... Josef Stalin
Notting Hill'deki o büyüleyici kitapçı
Cinsellik erkeklerin ortak savaş alanı
Gerçekler acıtır
Dostluk'un Kitabı
En Kapsamlı Dama Kitabı
"Model Entelektüel" Türkiye'de gündemde
'Kötü filmlerin edebi faydaları!
Dikkat: Semenderlerin istilası başlıyor!
Feyyaz Kayacan’ın tek romanı Çocuktaki Bahçe
Yeraltından bir roman: Keş
Yaşama dair bir kitap
'Engellere Rağmen' ödül aldı
Limon ile Zeytin define avında
Yağmurdan Önce
Şiir Gözlü Çocuk
2010'un hafızasını sorgulayıcı iki kitap
Eski Sokak
Ayaan Hirsi Ali'den "Kafir"
99 Sayfada Boşanmış Ailelerde Çocuk
Üvercinka 50. Yılında…
Entelektüeller ve Eylem
Karanlıkta Kaybolanlar
Ben Bu Filmde Kadri Karahan’ı Oynuyorum
Büyük Yapıt
Teftişten Teftişe Anadolu
"Toplu Şiirler. " (1976-2005)
"Parola Zehir"
Yaz sıcağında Bella'nın Ölümü
Fantezi Edebiyatının Son Noktasındaki İfritler
Sitt Marie-Rose
Bir kısa film çek, Potemkin gibi olsun
Cyril Mango’nun Gözünden Bizans
Bu yaz en çok yapmak istediğimiz şey
Çağdaş bir engizisyon masalı
Ian McEwan'ın SIRRI NE?
Hiç sevinmeyin, çünkü Büyük Birader ölmedi
Edebiyat dünyamıza Kritik bir haber
Sen Türkiye'nin kim olduğunu biliyor musun ey okuyucum?
Demir Ökçe 100 yaşında
Bir okuyucu klasik kitap okursa...
Sanat kitaplarında yılın en iyileri
Bu Yaz Seni Okuyacağım
Ve Son Olarak Fantastik Meraklılarına...
Yepyeni Yayınevlerini Tanımak İsteyenlere...
Bedenin insanlıkla ÜÇ CİLTLİK İMTİHANI
Yüzyılın düşünürü 100 YAŞINDA
Erkek gölgesinde hayatlar
'Dindar bir aileden geliyorum'
Düşmanını tanı
'Yaşayan Edebiyat Anıtı The British Library'ye girdik'
Londra Edebiyat Festivali'nde bu sene yıldızlar geçidi yaşanıyor
Amy Winehouse Cambridge'e sızdı!
Benim adım Faulks, SEBASTIAN FAULKS...
Kitap dünyasını değiştiren 10 BÜYÜK OLAY
Şairin hayatı şiirine dahildir