18 Temmuz 2008
         

Şişman Sindirella

18 Temmuz 2008

Amerika'da uzun süre liste başı olmayı başaran Yatakta İyi'de Jennifer Weiner, son yılların en eğlenceli ve kilolu (!) kadın karakteri Cannie Shapiro ile tanıştırıyor. Cannie'nin Hollywood'a dek uzanan kahkaha ve gözyaşı dolu öyküsü AYŞE TANRIYAR'ı çok etkilemiş.

Ayrılık her kadın için yeterince zordur. Üstelik iri ve şişman bir kadınsanız, hayat her zorluğu ve sıkıntıyı cüsseniz oranında daha da şiddetli yaşatır size sanki. Bir de yeni ayrıldığınız erkek arkadaşınız mahremiyetinizi ve şişmanlığınızı, her ay bir kadın dergisindeki köşesinde okuyucularıyla paylaşmaya karar verirse ne yaparsınız? Jennifer Weiner, Amerika'da yayınlandığı 2001 yılında en çok satanlar listesinin haftalarca bir numarası olmayı başaran kitabı Yatakta İyi'de, bizi son yılların en eğlenceli kadın karakteri Cannie Shapiro ile tanıştırıyor. 28 yaşındaki, Philadelphia Examiner gazetesi magazin muhabiri Cannie Shapiro'yu diğer bekar, çalışan ve aşkı arayan kadın kahramanlardan ayıran en önemli özelliği ise iri vücudu ve eski erkek arkadaşından bile fazla olan kiloları... Evet, Cannie çok zeki, çok yetenekli ve çok eğlencelidir ama üç ay önce "Kısa bir ara verelim," diyerek ayrıldığı, silik, sıradan ve olgunlaşmamış erkek arkadaşı Bruce'un 'Yatakta İyi' adlı köşesinde, 'İri bir kadını sevmek' başlıklı ilk yazısında da tüm dünyayla paylaştığı gibi çok şişmandır. "İri bir kadını sevmek cesaret ister," der Bruce. Cannie kilolarından hayatı boyunca nefret etmiştir. Yaşamındaki her türlü başarısızlığı da onlara bağlamıştır. Ama bu belki de hayatındaki en önemsiz ayrıntıdır bir bakıma. Çünkü Cannie'nin babası yıllar önce onları terk etmiş, annesi ise birkaç yıl önce lezbiyenliğe geçiş yapmış ve yeni sevgilisi sevimsiz Tanya ile yaşamaya başlamıştır!

HOLLYWOOD YOLLARINDA
Bunca travma ise Cannie'yi yıkacağına daha da güçlendirmiş, yeteneği ve müthiş zekasının da yardımıyla gazetecilik kariyerinde kolaylıkla ilerlemiştir. Çok sevdiği işi, çirkin ama karakter sahibi köpeği Nifkin en yakın arkadaşı Samantha ve annesi ve kardeşleriyle hassas dengeler üzerine kurduğu, kendince mutlu bir yaşamı vardır. Ah bir de canını çok acıtan ve görünüşe göre tüm ülkenin okumuş olduğu şu yazı olmasa! Cannie bu yazının ardından Bruce'u terk ettiğine pişman olur ve onu özlemeye başlar. Bruce'un ise geriye dönmeye niyeti yoktur. Zaten kısa bir süre yeni bir kız arkadaş edinir. Cannie için hayat iyice tatsızlaşacakken, yeni bir maceranın eşiğindedir. Önce zayıflama kliniğinde tanıştığı doktor Peter K., sonra da bir röportaj nedeniyle bir araya gelip hemen şaşırtıcı bir şekilde çok yakın arkadaşı olduğu Hollywood'un genç ve güzel yıldızı Maxi onun hayatına dostluk, heyecan ve sürprizler getirecektir. Cannie, Maxi'nin sayesinde çok kazanan bir Hollywood senaristi olmak için adım atmak üzere müthiş ve çok eğlenceli bir Hollywood yolculuğuna çıkar. Ama hayatın ona hazırladığı büyük sürprizler bununla sınırlı kalmayacak, Cannie'nin şans terazisinin iki zıt ucuna yaptığı ani gidiş gelişleri sürecektir.

YENİ BİR BRIDGET JONES MU?
Cannie Shapiro karakteri her ne kadar kaçınılmaz olarak Bridget Jones ile karşılaştırılsa da, çok daha derin bir karaktere sahip. Üstelik tüm kilolarına karşın kendini çok daha fazla seven, kendiyle barışık biri. Jennifer Weiner'ın sürükleyici diyalogları ve akıcı üslubuyla gözünüzün önünde şekillenen bu çok sevimli, komik ve nüktedan karakteri hemencecik seviyorsunuz. Kahkahaların gözyaşlarına, trajedinin komediye karıştığı, bu son derece eğlenceli roman, her kadının kalbine ulaşıyor. Ve hayatta kilolardan çok daha önemli gerçeklerin olduğunu, vücutlarımızı o kadar da kafaya takmamamız gerektiğini çok güzel anlatıyor. Yatakta İyi'yle müthiş bir çıkış yapan Jennifer Weiner, Cannie'yi yaratırken büyük ölçüde kendinden yola çıkmış. Zaten bunu kendi adını taşıyan sitesindeki fotoğrafını görünce anlıyorsunuz. Cannie saçından gözlerine, gülümsemesinden vücut hatlarına dek ete kana bürünmüş bir şekilde size gülümsüyor. Tek benzerlik bu değil tabii. Yazarın gazetecilik geçmişi, boşanmış ailesi ve geçmişte yaşadığı tatsız bir ayrılık da karakterle diğer ortak özelliklerini oluşturuyor. Weiner'ın annesinin cinsel kimliğine dair bir bilgimiz yok gerçi. Ama yazar, Nifkin'in birebir kendi köpeği Wendell olduğunu söylüyor.

HAYATINDAN İLHAM ALIYOR
Romanın yayınlanmasından kısa bir süre sonra evlendiği kocası ve çocuklarıyla yaşayan Weiner, bir yandan da yeni romanlar yazmayı sürdürüyor. Ona uluslararası bir başarı ve şöhret getiren Yatakta İyi'nin ardından yazdığı In Her Shoes ise bizde de sinemalarda gösterilen ve başrollerinde Cameron Diaz ile Toni Collette'in paylaştığı, çok başarılı bir sinema filmine dönüştürüldü. Ardından her biri büyük bir beğeniyle karşılanan Little Earthquakes, Good Night Nobody, The Guy Not Taken gibi romanlar ve kısa hikayelerden oluşan kitapları geldi. Kitaplarını yazarken kendi hayatından ve çevresinden ilham almayı seven Weiner, ara sıra farklı hayatlara dair denemeler yapmaktan da hoşlandığını söylüyor. Son kitabı olan Certain Girls ise Yatakta İyi'nin devamı niteliğinde ve şimdiden çok iyi eleştiriler almış durumda. Filme çekilmesi düşünülen Yatakta İyi'de Cannie karakterini ise tanınmayan ama çok yetenekli, şişman bir oyuncunun oynamasını istediğini dile getiriyor. Son bir not: Kitapta yazarın yaptığı bariz bir mantık hatası var. Ki kendisi de bu hatasını sitesinde itiraf ediyor zaten. Bakalım meraklı okuyucular bulabilecek mi?

Diğer Kitap Haberleri
'Futbolistas': Futbol ve Latin Amerika
Nedenselliğin kültürel tarihi
Kapak sanatı, kendine ait odalar
Test: Futbol ve edebiyat
Asmalımescit, House Cafe
Babaya isyan etmekle başlar her şey
Yaz, çocuk kitaplarıyla daha da güzel geçer!
Amerikalıların orta doğulu yazar ilgisi
Kurşuni bakışların altında
Kaos GL'de Ten ve Tutku
Prangaları bile eriten acılara direniş dizeleri
İhanetin kalpteki soğuk nefesi
Sürüye ait olmanın dayanılmaz hafifliği
Ciddiyet, tutarlılık, yaratıcılık
Kitap kapakları
Limuzinin karanlık camlarının ardında
James Joyce'un sonsuz günü: Bloomsday
Zadie Smith'in yazarlık 10 sırrı
Kitabımın kahramanının adı... Josef Stalin
Notting Hill'deki o büyüleyici kitapçı
Cinsellik erkeklerin ortak savaş alanı
Gerçekler acıtır
Dostluk'un Kitabı
En Kapsamlı Dama Kitabı
"Model Entelektüel" Türkiye'de gündemde
'Kötü filmlerin edebi faydaları!
Dikkat: Semenderlerin istilası başlıyor!
Feyyaz Kayacan’ın tek romanı Çocuktaki Bahçe
Yeraltından bir roman: Keş
Yaşama dair bir kitap
'Engellere Rağmen' ödül aldı
Limon ile Zeytin define avında
Yağmurdan Önce
Şiir Gözlü Çocuk
2010'un hafızasını sorgulayıcı iki kitap
Eski Sokak
Ayaan Hirsi Ali'den "Kafir"
99 Sayfada Boşanmış Ailelerde Çocuk
Üvercinka 50. Yılında…
Entelektüeller ve Eylem
Karanlıkta Kaybolanlar
Ben Bu Filmde Kadri Karahan’ı Oynuyorum
Büyük Yapıt
Teftişten Teftişe Anadolu
"Toplu Şiirler. " (1976-2005)
"Parola Zehir"
Yaz sıcağında Bella'nın Ölümü
Fantezi Edebiyatının Son Noktasındaki İfritler
Sitt Marie-Rose
Bir kısa film çek, Potemkin gibi olsun
Cyril Mango’nun Gözünden Bizans
Bu yaz en çok yapmak istediğimiz şey
Çağdaş bir engizisyon masalı
Ian McEwan'ın SIRRI NE?
Hiç sevinmeyin, çünkü Büyük Birader ölmedi
Edebiyat dünyamıza Kritik bir haber
Sen Türkiye'nin kim olduğunu biliyor musun ey okuyucum?
Demir Ökçe 100 yaşında
Bir okuyucu klasik kitap okursa...
Sanat kitaplarında yılın en iyileri
Bu Yaz Seni Okuyacağım
Ve Son Olarak Fantastik Meraklılarına...
Yepyeni Yayınevlerini Tanımak İsteyenlere...
Bedenin insanlıkla ÜÇ CİLTLİK İMTİHANI
Bu yazı yazarların evinde geçirin
Yüzyılın düşünürü 100 YAŞINDA
Erkek gölgesinde hayatlar
'Dindar bir aileden geliyorum'
Düşmanını tanı
'Yaşayan Edebiyat Anıtı The British Library'ye girdik'
Londra Edebiyat Festivali'nde bu sene yıldızlar geçidi yaşanıyor
Amy Winehouse Cambridge'e sızdı!
Benim adım Faulks, SEBASTIAN FAULKS...
Kitap dünyasını değiştiren 10 BÜYÜK OLAY
Şairin hayatı şiirine dahildir