18 Temmuz 2008
         

Çağdaş bir engizisyon masalı

18 Haziran 2008 HALİL GÖKHAN

Kaptan Corelli'nin Mandolini'nin yazarı Louis de Bernières'in son romanı Kardinal Guzman'ın Belalı Çocukları, bir Güney Amerika ülkesinin karanlık yaşamına, eski askerlerin, çığrından çıkmış rahiplerin, fahişelerin, 'guerillero'ların, çikolata yemeyi düşleyen mitsel kedilerin olduğu karmaşık bir dekoru dahil ediyor.

Louis de Berniokumak tam bir şenlik. Bu şenlik Türkçe'de Kardinal Guzman'ın Belalı Çocukları ile devam ediyor. Romanları, yazı üslubu en çok Gabriel Garcia Marquez'e benzetilen ve kendi deyimiyle "Marquez'in paraziti" sayılan Berni1990'da başladığı Latin üçlemesinin son romanı Kardinal Guzman'ın Belalı Çocukları. Türkçe'deki ilk kitapları (Kaptan Corelli'nin Mandolini dışında) sınırlı bir okuyucu kitlesine ulaşmıştı. Kanatsız Kuşlar'ı yayımlamakla şenliğe ateş atan Altın Kitaplar, Bernikült bir yazar haline getirmenin nihai girişimcisi oldu. Girişimin kalıcı olmasını yürekten diliyoruz. Tiyatro ve sinemaya adapte edilen Kaptan Corelli'nin Mandolini gibi bir romanın popüler kanatları arasında Bernitam olarak görebilmek oldukça güç aslında. Kült terimi yine de Mandolin ile bile yerine oturabilir. Kült terimini hak eden kültürel oluşumlar yakın tarih içinde insanın hayal dünyasına, sokaktan mahalleye, gruptan akıma sosyal fenomenler içinde resmigeçit yaparken Bernibu durum coğrafyalara taşınıyor. Kardinal Guzman'ın Belalı Çocukları bu anlamıyla yine bir Güney Amerika ülkesinin karanlık yaşamına, eski askerlerin, çığrından çıkmış rahiplerin, fahişelerin, 'guerillero'ların, çikolata yemeyi düşleyen mitsel kedilerin olduğu karmaşık bir dekoru dahil ediyor.

KANA SUSAMIŞ ORDU
And Dağları'ndaki Cochadebajo köyünde hayat tuhaf bir ritimle akarken bu ritmin dışına kayan bazı karakterler göze çarpmaktadır: Maço filozof, cüppesiz sahte papazlar, gerçeküstü yolculuklar yapan bilge bir Kızılderili ve doğru yolu seçen fahişeler, coşkulu bir anarşiyi sürekli büyütmektedirler. Nerede ütopik toplum orada din baskısı. Baskı hiç gecikmez. Din fanatiği Kardinal Guzman içindeki Engizisyon'u derhal harekete geçirerek bu ahlâksız ütopyaya son vermek ister. Ardına taktığı kana susamış ordu, insanların ruhlarını kurtarmak adına bu toplumun üyelerini tek tek yok etmek için gönüllü olur. Kardinal'in ordusu harekât sırasında pek çok yerde katliam yapar. Ne var ki o köye yaklaştıkça bir dizi saçma, ürkütücü ve gerçeküstü olay onları beklemektedir.

ÖDÜLLERLE DOLU BİR KARİYER
Adı Fransızca okunuşlu ve romanlarından hiç de aşağı kalır bir özyaşamı olan Louis de Berni11. Louis'nin hayatını kurtaran bir atasına armağan ettiği yüzükle dolaştığı biliniyor. Yazarın babasının askerlik hizmetleri sebebiyle Ortadoğu'da geçen çocukluğu kitaplarında sıkça kendini belli ediyor. Daha sonra dünyanın dönüşü ve hayatın acelesi onları ailece Kolombiya'ya fırlattı. Berniyaşamındaki gariplikler ve romanlarına yansıyan çeşitlilikler işte bu Ortadoğu-Kolombiya "şer ekseni" nden kaynaklanıyor. Oysa ki 1954'te Londra'da doğan üstelik Manchester Üniversitesi'nde öğrenim gören yazar Kolombiya'da öğretmenlik, sığır çobanlığı, bahçıvanlık ve araba tamirciliğine kadar birçok mesleğe girip çıktı. Berniyaşam trafiğine uymayan başarılarını biraz hatırlayalım: 1991'de yayımlanan ilk romanı The War of Don Emmanuel's Nether Parts ile Commonwealth Writers 'En İyi İlk Kitap' Ödülü'nü, ikinci romanı Senor Vivo and the Coca Lord ile 1992'de yine Commonwealth Writers 'En iyi Kitap' Ödülü'nü aldı. Yaşamını Londra'da sürdüren BerniYüzbaşı Corelli'nin Mandolini kitabıyla 1995 yılında bu kez yine Commonwealth Writers Ödülü'nü aldı. 1993'te Granta dergisi tarafından "En İyi 20 Genç İngiliz Romancısı" ödülüne değer görülmüştü.

GÖNÜL BORCUMUZ VAR
Bernison romanı Kanatsız Kuşlar sebebiyle bir gönül borcumuz var aslında. Her ne kadar roman henüz çıkmadan ülkemizde umacı ilan edilmişse de okunduğunda öyle olmadığı, yakın tarihimizi durduk yerde kurcalamadığı görülmüştü. Dünyayı birçok sebeplerle gezen İngilizlerin edebiyat çalışmalarında ucuz, kasıtlı ve yerel kötü hareketlere yer yok sanıyoruz. Bernida bunu yapmadı. Diplomat olmadığının farkındaydı belki. Kaldı ki Kaptan Corelli'nin Mandolini ile de bir nevi Yunan direnişine övgüler yağdırmıştı. Diplomasi ve ulusal çıkarlardan uzak Ege odaklı Akdeniz kültüründe 20. yüzyılın ulusal kahramanları Akdeniz tarihine daha da zenginlik katarken şu gerçek ortaya çıkıyor: Krallık, imparatorluk, ulus-devlet ve birliklerden sonra Akdeniz'de yeni bir yönetim (duygusal yönetim) tarzı ortaya çıktı 21. yüzyıl başında. Ortalamasını Louis de Bernigibi yazarlardan alan bir roman uygarlığı. Akdeniz'in tarihi içinde sıkça karşılaştığı renkli insan hareketlerinin yeni bir noktası.

Diğer Kitap Haberleri
'Futbolistas': Futbol ve Latin Amerika
Nedenselliğin kültürel tarihi
Kapak sanatı, kendine ait odalar
Test: Futbol ve edebiyat
Asmalımescit, House Cafe
Babaya isyan etmekle başlar her şey
Yaz, çocuk kitaplarıyla daha da güzel geçer!
Amerikalıların orta doğulu yazar ilgisi
Kurşuni bakışların altında
Kaos GL'de Ten ve Tutku
Prangaları bile eriten acılara direniş dizeleri
İhanetin kalpteki soğuk nefesi
Sürüye ait olmanın dayanılmaz hafifliği
Ciddiyet, tutarlılık, yaratıcılık
Kitap kapakları
Şişman Sindirella
Limuzinin karanlık camlarının ardında
James Joyce'un sonsuz günü: Bloomsday
Zadie Smith'in yazarlık 10 sırrı
Kitabımın kahramanının adı... Josef Stalin
Notting Hill'deki o büyüleyici kitapçı
Cinsellik erkeklerin ortak savaş alanı
Gerçekler acıtır
Dostluk'un Kitabı
En Kapsamlı Dama Kitabı
"Model Entelektüel" Türkiye'de gündemde
'Kötü filmlerin edebi faydaları!
Dikkat: Semenderlerin istilası başlıyor!
Feyyaz Kayacan’ın tek romanı Çocuktaki Bahçe
Yeraltından bir roman: Keş
Yaşama dair bir kitap
'Engellere Rağmen' ödül aldı
Limon ile Zeytin define avında
Yağmurdan Önce
Şiir Gözlü Çocuk
2010'un hafızasını sorgulayıcı iki kitap
Eski Sokak
Ayaan Hirsi Ali'den "Kafir"
99 Sayfada Boşanmış Ailelerde Çocuk
Üvercinka 50. Yılında…
Entelektüeller ve Eylem
Karanlıkta Kaybolanlar
Ben Bu Filmde Kadri Karahan’ı Oynuyorum
Büyük Yapıt
Teftişten Teftişe Anadolu
"Toplu Şiirler. " (1976-2005)
"Parola Zehir"
Yaz sıcağında Bella'nın Ölümü
Fantezi Edebiyatının Son Noktasındaki İfritler
Sitt Marie-Rose
Bir kısa film çek, Potemkin gibi olsun
Cyril Mango’nun Gözünden Bizans
Bu yaz en çok yapmak istediğimiz şey
Ian McEwan'ın SIRRI NE?
Hiç sevinmeyin, çünkü Büyük Birader ölmedi
Edebiyat dünyamıza Kritik bir haber
Sen Türkiye'nin kim olduğunu biliyor musun ey okuyucum?
Demir Ökçe 100 yaşında
Bir okuyucu klasik kitap okursa...
Sanat kitaplarında yılın en iyileri
Bu Yaz Seni Okuyacağım
Ve Son Olarak Fantastik Meraklılarına...
Yepyeni Yayınevlerini Tanımak İsteyenlere...
Bedenin insanlıkla ÜÇ CİLTLİK İMTİHANI
Bu yazı yazarların evinde geçirin
Yüzyılın düşünürü 100 YAŞINDA
Erkek gölgesinde hayatlar
'Dindar bir aileden geliyorum'
Düşmanını tanı
'Yaşayan Edebiyat Anıtı The British Library'ye girdik'
Londra Edebiyat Festivali'nde bu sene yıldızlar geçidi yaşanıyor
Amy Winehouse Cambridge'e sızdı!
Benim adım Faulks, SEBASTIAN FAULKS...
Kitap dünyasını değiştiren 10 BÜYÜK OLAY
Şairin hayatı şiirine dahildir