07 Mayıs 2009
         

Fatma Tülin'den "Önce" sergisi

5 Eylül - 11 Ekim tarihleri arasında Fransız Kültür Merkezi galerisinde yer alacak "Önce" başlıklı kişisel sergisinde, Fatma Tülin 2651 x 200 cm. boyutlarında tek parça işi, bir duvar yerleştirmesi biçiminde sergileyecek.

Amorf formların, tanımsız bir boşlukta, yayıldığı, dağıldığı, sürekli bir devinim içinde aktığı bu uzun anlatıda sanatçı, çoğul malzeme ve tekniği, üstüste gelen katmanlarla uyguluyor.

"Başlangıç" ve "sonu" belirsiz bir uzama kaydıran yapıtı, Fatma Tülin, tuval üzerine desen olarak niteliyor: "Zihnin ele geçiremediği dış dünyaya ait olgularla, bireyin bir form yaratma aracılığı ve süreciyle başetme çabası."

Sergi, 10. Uluslararası İstanbul Bienali paralel etkinliği olarak düzenleniyor.
Yer: Fransız Kültür Merkezi
İstiklal Cad. N:8 Taksim
Tel: 0212.334.87.40
www.infist.org


SANATÇININ ÖZGEÇMİŞİ

Fatma Tülin'in sanatının belirleyici özelliği, yapıtlarında kozmik bir oluşumu çağrıştıran, soyutla somut arasında gelgitli bir çizgide yolalan, form kaygılarıdır. İlk dönem çalışmalarının konusu olan organik nesnelerin yerini, 1980 sonrasında yine soyut bir form olarak işlediği insan gövdesi aldı. Tanımsız boşluklarda yüzen bu nesne görüntüler, bir renk ve ışık düzenlemesi niteliğindedir.

"Zencefil" adlı sergide görünür biçimde ortaya çıkan fotoğraf-resim ilişkisi, Fatma Tülin'in ilgi odaklarından biri olmuştur. Genelde büyük boy tuvaller üzerinde çalışan sanatçı, bunun kendisi için bir biyolojik gereksinim olduğunu söyler. 1990'lardan sonra resmin sınırlarını zorlayarak çoğul gövdeli çalışmalara yönelmiştir. 1990 yılında sergilediği 17 parçadan oluşan 300 x 400 cm.lik çalışma, tuvallerin üstüste konmasıyla farklı yüzeylerde gerçekleşen rölyef, 2004'te sergilediği 20 m. uzunluğundaki duvar yerleştirmesi ve aynı sergide yer alan fotoğraf ve resmin üstüste gelmesinden oluşturduğu 7 m. uzunluğundaki iş, bu eğilimin başlıca örneklerinden.

Fatma Tülin'de, malzemeyi zorlayan, malzemeyle itişen, didişen, üzerinde çalıştığı zeminin sınırlarına sığmayan taşkın bir boyut ve devinim özelliği vardır.
Sanatçı, 1975'ten bu yana 26 kişisel sergi açtı, yurtiçi ve yurtdışında 50'yi aşkın grup sergisine katıldı. Yapıtları başlıca yerli ve yabancı koleksiyonlarda yer almaktadır.

Diğer Sergi Haberleri
"Transparent City & Architecture Of Density", 01 Mayıs – 25 Temmuz 2009
Zamanın Görünen Yüzü: Saatler, 13 Mart-28 Haziran
"Gerçek - Yansıma - Yanılsama", 11 Mayıs - 11 Haziran 2009
Köseoğlu ve Tanık Resim Sergisi, 5 - 23 Mayıs
"Zamanın Ruhu", 28 Nisan - 21 Mayıs
"Karışık Sergi", 16 Nisan - 17 Mayıs
Sadi Diren Retrospektif Sergisi, 1 Nisan - 16 Mayıs
"Mary Cross ile Kutsal Yerlere Ziyaret", 22 Nisan - 15 Mayıs
"Yükseliş", 15 Nisan - 06 Mayıs
"Aşk ve Şiddet", 27 Mart - 3 Mayıs