07 Mayıs 2009
         

"Sokak Festivali", 30 Mayıs-1 Haziran

Uluslararası İstanbul Bienali tarafından, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu'nun desteğiyle yürütülen "Kültür Hareketi" başlıklı proje Anadolu'nun farklı kentlerinde devam ediyor. Sanatçı, akademisyen ve sanat eleştirmenlerinin katılacağı söyleşiler ve video gösterimleri gibi etkinliklerden oluşan "Kültür Hareketi"nin Mersin, Antakya ve Diyarbakır'dan sonraki durağı başkent Ankara...

Geçen sene Mayıs ayında ilki gerçekleştirilen "Sokak Festivali", bu yıl "sokak oyunları" teması ile 30 Mayıs-1 Haizran tarihleri arasında başkent sokaklarını renklendirecek. Geçen sene olduğu gibi yine konserler, oyunlar, dans gösterileri, film gösterimleri, paneller ve sanat etkinlikleri hepsi "sokakta" olacak.

Festival boyunca, Karum'un önünde, Bilkent Go Topluluğu ve Bilkent Origami Topluluğu etkinlikleri, Hacettepe Alternatif Müzik Topluluğu dinletileri, yoga ve aikido seansları, AFSAD "Objektifte Sokak Var!" Sergisi, Çağdaş Dans Topluluğu dans gösterileri, jonglörler, Brezilya Büyükelçiliği Copeira gösterisi, ebru sanatı atölyesi, konserler, Sheraton Shops'da satranç ve tavla turnuvaları, Yeşil Vadi Parkı'nda çocuklara yönelik aktiviteler ve Tunalı Hilmi Caddesi boyunca sokak müzisyenleri, polifonik koro, sokak ressamları ve karikatüristler, kültür standları başkent sokaklarını renklendirecek.

Ayrıca sanatsal, sosyal ve kültürel etkinlikler yoluyla üyeleri için bilgilendirme ve bilinçlendirme olanakları da yaratmaya çalışan KAVAKLIDEREM DERNEĞİ'nin bu kapsamda her yıl 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla semt ve kent halkının dikkatini çevre konusuna çekmek üzere Kuğulu Park'ta düzenlediği geleneksel Kavaklıderem Bahar Şenliği de bu yıl Sokak Festivali kapsamında 1 Haziran Pazar günü Kuğulu Park'da gerçekleştirilecek.

LEO Organizasyon tarafından 30 Mayıs-1 Haziran tarihlerinde düzenlenen "Sokak Açık Sokağa Çık" Festivali kapsamında Ankara'da düzenlenecek "Kültür Hareketi" etkinliklerine katılım ücretsiz olacak. Kent duyarlılığını artırmak ve sokaklarımızı daha yaşanır ve eğlenceli hale getirmek amacıyla yola çıkan festivale, sivil toplum örgütlerinin ve kuruluşların da katılımı da sağlanacak. Sokak Festivali'nde bu yıl Ankara Caz Derneği, Kavaklıderem Derneği, Sheraton Hotel & Convention Center, SHOPS, Karum ve İKSV kurumsal destekçilerimiz olarak yer alacaklar.


AÇILIŞ KONSERİ

Festival açılışı, 30 Mayıs Cuma akşamı Sheraton Shops önünde "Bülent Ortaçgil" ile festivalin temasına atfen "Benimle Oynarmısın" konseri ile gerçekleştirilecek. Festival sonrasında sürpriz konser ve etkinliklerle devam edecek.


Video Programı: "Gecegezenler" Gösterimleri

"Gecegezenler" projesi, Çin Kültür Devrimi sırasında halkın fikirlerini yansıtmak amacıyla ürettiği radikal demokratik sokak afişleri "Dazibao" kavramından hareketle ortaya çıktı ve ifade biçimi olarak günümüzde gençler tarafından yaygın biçimde kullanılan videoyu seçti. Övül Durmuşoğlu, Marcus Graf, Borga Kantürk, Pelin Uran ve Adnan Yıldız'dan oluşan genç bir küratör ekibi tarafından dünyanın dört bir yanından ve Türkiye'den gelen başvurular arasından seçilmiş 100'ün üzerinde video çalışması, İstanbul Bienali kapsamında İstanbul sokaklarında akşam saatlerinde açık havada izleyicilerle buluşmuştu. 10. Uluslararası İstanbul Bienali süresince İstanbul sokaklarına yayılan "Gecegezenler" gösterimleri şimdi de Ankara'da 30 ve 31 Mayıs akşamları kentin değişik noktalarında açık havada izleyiciyle buluşacak.

Gecegezenler I. Programı
30 Mayıs 2008 Cuma, 22.00-00.30
Gecegezenler II. Programı
31 Mayıs 2008 Cumartesi, 22.00-00.30

Mekân:
İran Cad. Karum İş Merkezi merdivenleri Çankaya-Ankara


Panel: Avrupa Birliği'ne giriş sürecinde kültür ve sanatın sivil toplum örgütlenmesindeki yeri

Türkiye'de faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri Avrupa Birliği'ne giriş sürecinde ekonomik ve sosyal koşulların yanı sıra kültür ve sanat alanındaki ortaklık ve işbirliklerinin önemini dikkate almaya başlamıştır. Türkiye'de son yıllarda sivil toplum örgütlenmelerinin kültür ve sanat alanında sergilediği çeşitli somut örneklerin tartışılacağı bu panele Ankara ve İstanbul'dan sivil toplum örgütü temsilcileri ve uzmanları katılacak.

30 Mayıs 2008 Cuma, 16.00-18.00

Moderatör:
Seda Erden, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu
Pelin Başaran, garajistanbul
Özlem Oktar Varoğlu, Ankara Caz Derneği
Pelin Tan, İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sanat Tarihi Bölümü
Laden Yurttagüler, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Sivil Toplum Kuruluşları Eğitim ve Araştırma Birimi

Mekân: Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
Tunus Cad. No: 35 Kavaklıdere-Ankara

***

2. SOKAK FESTİVALİ (2008) PROGRAMI

ANA ETKİNLİKLER

30 Mayıs Cuma

18:00'den sonra
Karum'un önünde çeşitli gösteriler
20:00 Açılış Konseri
Bülent Ortaçgil Konseri - Karum önü
22:00 Uluslararası İstanbul Bienali "Gecegezenler" Video Gösterimi I. Programı - Karum Merdivenler

31 Mayıs Cumartesi

13:00 21:00 Sokak Panayırı - SHOPS
16:00 Diplomatic Rock Opera Konseri - Karum önü
19:30 Bağcıoğlu Band Konseri - SHOPS
22:00 Uluslararası İstanbul Bienali "Gecegezenler" Video Gösterimi II. Programı - Karum Merdivenleri

SHOPS Sokak Panayırı ETKİNLİKLERİ

13.00'den itibaren Gün boyu alışveriş ve döner ayran keyfi
13.00 Tavla Turnuvası
15.00 Grup "Lasharela" dan Geleneksel Gürcü Ezgileri-Embassy of Georgia
16.30 Ulisses De Bina konseri
18:00 ODTÜ Çağdaş Dans Topluluğu Gösterisi
19:30 Bağcıoğlu Band Rock Konseri
Gün boyunca RC Art gallery'de 22 Mayıs -15 Haziran 2008 tarihleri arasında sürecek İsmail Yiğit çini koleksiyonu sergisi görülebilir.

1 Haziran Pazar
Kavaklıderem Derneği Dünya Çevre Günü Etkinlikleri - Kuğulu Park

Festival boyunca: *sokak oyunları *ülke stantları *dans gösterileri *bahçe satrancı *meditasyon *sergiler *sokak sanatçıları *capoeira *origami *jonglörler

Diğer Fuar-Özel Haberleri
"Matisse-Picasso", 21 Nisan-5 Temmuz
"Duisburg Akzente Sanat Festivali", 24 Nisan - 10 Mayıs
14. İzmir Kitap Fuarı, 18-26 Nisan
Enka'da Bahar Etkinlikleri, 03 Mart - 05 Mayıs
2. Ankara Kitap Fuarı, 22-30 Mart
8. İzmir Öykü Günleri, 12 - 15 Şubat
Evlilik fuarı, 6-8 Şubat
5. Avrupa Şiir Yarışması, 1 Aralık 2008-31 Ocak 2009
Oyunbaz Nesneler, 14 Ekim 2008 – 4 Ocak 2009
Uluslararası Hegel Konferansı, 14-16 Kasım