07 Mayıs 2009
         

"Çocuk"ca dans atölyeleri, 21 Temmuz - 22 Ağustos

Dancentrum Dans Platformu, 7-14 yaş grubunun kişisel gelişimlerini destekleyici dans içerikli atölye ve eğitim programlarının ilkini 21 Temmuz - 22 Ağustos 2008 tarihlerinde düzenliyor.

Bireysel ve kurumsal öğrenme alanında uzmanlaşan, Türkiye'nin sayılı bilgi mimarlarından Dr. Fulya Sarı'nın danışmanlığında oluşturulan program, birbirinden farklı dans kategorilerinin bütünsel bir eğitim ve gelişim sürecinde harmanlanması ile katılımcıların beden ve zihinlerini tanıma, öncelik belirleme, odaklanabilme, enerji korunumu , ritimlerini yakalama ve yaratıcılık alanlarındaki becerilerini arttırmayı hedefliyor.

Toplam 5 haftalık ve 50 saatlik yoğun eğitim programı kapsamında 7-14 yaş grubu katılımcılar, jazz dans, tap dans, dans sporu, poi [ışık dansı] ve yaratıcı dans kategorilerinde, her biri kendi alanında uzman dans eğitmenleri eşliğinde dansedecek ve her bir atölye sonundaki uygulamalar ile, kazanımlarını kendi kişisel gelişim süreçlerine ne ölçüde yansıdığını ölçümleyebilecek.

Program: Haftaiçi Hergün 09.50-12.20 Arası

21 temmuz - 25 temmuz Jazz Dans / eğitmen. Djamel Fellouhe
28 temmuz 29 temmuz Tap Dans / eğitmen. Yuri Mezokh ve Alev Akçin
3o temmuz - 5 ağustos Dans Sporu / eğitmen. Margarita Nesterova
6 ağustos - 12 ağustos Poi [Işık Dansı] / eğitmen. Filiz Duran
13 ağustos - 19 ağustos Yaratıcı Dans / eğitmen. Lerna Babikyan
2o ağustos 22 ağustos Jazz Dans / eğitmen. Djamel Fellouhe

1.Jazz Dans

Modern ve klasik bale sentezlerinden doğan jazz dans, 1920'lerde gösteri dünyasında, Broadway müzikallerinde yaygın olarak kullanılmış ve günümüze kadar tap dans, charleston, lindy hop, swing, street dans, funk, dance hall vb. birçok forma dönüşmüştür.

Eğitmen: Djamel Fellouhe

Fransa'da Jazz Dans Merkezi'nde dans eğitimini tamamlayan Djamel Fellouhe, Gianin Loringett, Marchandou, Francoise Verdie, Stefane Mensa gibi tanınmış eğitmenlerden dersler aldı. Amerika, Fransa ve Küba'da konularında uzman bir çok dans eğitmeni ile farklı dönemlerde çalıştı. Teatro Regio Di Torno [Loredana Furno], Balletto Di Roma [Vittorio Biagi] ve Jazz Ballet [Teatro Nouvo] dans gruplarında dansçı olarak yer aldı.

1o yıldır Türkiye'de caz dans ve modern dans eğitimleri veren Djamel, aynı zamanda Sultans of the Dance ekibinde ve Hürrem Sultan projesinde eğitmen ve koreograf olarak yer aldı. Halen Dancentrum bünyesinde jazz dans ve street dans atölye ve kur programlarını yürütüyor.

2.Tap Dans

Fred Astaire, Ginger Rogers ve Gene Kelly'in yeraldığı Broadway müzikallerinin unutulmaz dansı tap, metal plakalı özel ayakkabılarla ritmik olarak yere vurularak yapılan ve dansçıların aynı zamanda perküsyon sanatçısı olarak da nitelendirildiği bir dans

Eğitmen: Yuri Mezokh ve Alev Akçin

Rusya'da dansçı ve eğitmenlik eğitimleri alan Yuri Mezokh, 1988 yılından bu yana yurtdışında ve Türkiye'de çeşitli mekanlarda dans eğitmeni olarak çalışıyor.

Alev Akçin, klasik ve modern bale, folklor, tap dans ve Arjantin tango gibi alanlarda eğitim aldı. Akçin 1974 yılından bu yana dans etmekte ve dans eğitmenliği yapmakta...

3. Dans Sporu

Dans Sporu, uluslararası latin [samba, cha cha, rumba, paso doble, jive] ve standart [vals, tango, viyana valsi, fokstrot, quickstep] kategorilerindeki toplam 10 dansı içermekte olup, yarışmaya yönelik sanatsal ve atletik unsurları içeren bir spordur. Vücut duruşunu, denge ve koordinasyon becerilerini iyileştirir.

Aynı zamanda atletler tarafından denge, sürat ve çevikliği arttırıcı egzersiz olarak kullanılan salon dansları, kas gelişimine yardımcı olup, vücudun esnekliğini artırır.
Çocukların sosyalleşmesine yardımcı olur. Kendine güveni arttırır. Nezaket kurallarını öğretir.

Egitmen: Margarita Nesterova

6 yaşında Rusya'da dans eğitimi almaya başlayan Margarita Nesterova, dans eğitimine 15 yıl aralıksız devam etti ve ulusal ve uluslararası bir çok yarışmalara katıldı. 199o yılından itibaren dans eğitmeni ve uluslararası jüri üyesi olarak çalışmalarını sürdürüyor ve yetiştirdiği çiftler ile ulusal ve uluslararası yarışmalara katılıyor.

World Dance Council üyesi olan Margarita Nesterova, bu organizasyonun düzenlediği uluslararası dans yarışmalarında jüri üyesi olarak görev alıyor ve Uluslararası Dans Kongresi gibi Türkiye'de uluslararası dans organizasyonlarını gerçekleştiriyor.

4.Poi (Işık Dansı)

Poi, Yeni Zelanda'da, Maori yerlilerinin dans ritüellerinde kullandığı bir enstrüman. Poinin ateşle ve dansla buluşmasıyla; yaşam ve doğanın dengesini sağlayan güçle özdeşleşen, ruhun arınmasına kaynak olan ateş, dansın özgür ruhuyla kendi mistik ruhunu birleştirip insanoğlunun bedeninde bir ritüele dönüşür. Ateş dansı içteki ateşin ve ritmin, ruhun yansımasıyla, çeşitli dans enstrümanları eşliğinde dışa sunumudur.

Atölye programında nefes, konsantrasyon, denge çalışmaları, yoga ve dans hareketleriyle ısınma sonrasında poi ve staff gibi enstrümanların kullanımı aktarılıyor. Programın amacı, kasların kuvvetlenmesi, bedensel ifadelerin gelişmesi, beynin ve vücudun her iki tarafının kullanılmasıyla beden, ruh, zihin koordinasyonlarının gelişmesi ve bilinci odaklama ve yönlendirme becerisi kazanmaktır.

Eğitmen: Filiz Duran

11 yıldır dans, müzik, şifa, fizyoterapi ve masaj üzerine çeşitli eğitimler alan Filiz Duran, poi ateş ve ışık dansı üzerine bireysel ve dans grupları ile birlikte pek çok performans gerçekleştirdi. Halen Dancentrum'da poi eğitimi veriyor.

5.Yaratıcı Dans (Creative Dance)

Yaratıcı dans çalışması çocukların özgür ve eğlenceli bir ortamda hareket ederek kendilerini ifade etmelerini ve bu yolla bedenlerini tanımalarını amaçlar. Atölyede mekan-zaman-kuvvet-beden kavramları üzerine çalışmalar yapılmakta, katılımcıların ritim, ses ve metin kullanımı (disiplinlerarası yaklaşım), beden farkındalığı, paylaşım, grup çalışmaları, kompozisyon, konsantrasyon, kendine güven konularında kendilerini geliştirmeleri hedeflenmektedir. Her ders katılımcıların deneyimlerini paylaştığı bir söyleşi ile sona erer.

Eğitmen: Lerna Babikyan

Yıldız Teknik Üniversitesi Modern Dans Bölümü mezunu Lerna Babikyan,
Daniel Lepkoff, Angus Balbernie, Loretta Livingstone, Matthew Hopkins, Tetsuro Fukuhara, Meryem Quilla, Bruce Sansom, Yannel Plument, Jan Burkhartd, Scott Wells, Paul Clayden gibi alanlarında uzman dansçı ve eğitmenlerden dersler aldı. 9 senedir başta Müjdat Gezen Sanat Merkezi, Ulus Özel Musevi Okulları, İstek Acıbadem Eğitim Kurumları olmak üzere çeşitli okullarda 4-12 yaş grubuna yaratıcı dans eğitimleri veriyor. Aynı zamanda çocuklara yönelik zihinsel becerilerin geliştirilmesine yönelik Mind Lab Methodunun aktarılmasında görev alıyor.

Çocuk'ça Yaz Atölyeleri Eğitim Danışmanı: Fulya Sarı

Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi'nde Dilbilimi ve doktorasını ise New York Syracuse Universitesi'nde Eğitim Tasarım, Gelişim ve Değerlendirme konularında tamamlayan Fulya Sarı'nın uzmanlık alanı bireysel ve kurumsal öğrenmedir. Eğitim sektörü ve kurumsal dönüşüm odaklı seminer ve atölye çalışmalarında Fulya Sarı, oluşturmacı liderlik, öğrenme süreçlerinde öz yönetim, kolektif zeka ve kurgulama becerileri üzerine yoğunlaşıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Dünya Bankası projelerinde danışmanlık yaptı ve özel sektör ve kamu kuruluşlarında projeler gerçekleştirdi. 2oo2 yılından beri Hisar Eğitim Vakfı Okullarında Eğitim Teknoloji Koordinatörü, 2oo5 yılından bu yana ise Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışıyor. 2oo8'de Dancentrum Dans Platformu bünyesindeki öğrenme ortamlarının geliştirilmesine yönelik danışmanlık yapmaya başladı.

Türkiye'nin sayılı bilgi mimarlarından (information architect) olan Fulya Sarı 'Açık Öğrenme Ortamları' (Open Education), Bilişim sektöründe 'Network Value', 'Communities of Practice', ve Liderlik alanlarında süreç danışmanı ve mentor olarak yer almaktadır.

KISACA DANCENTRUM


8 senedir yayın hayatını sürdüren Dancentrum [www.dancentrum.com], Türkiye'nin ilk ve ödüllü dans platformuDancentrum'un Azerbeycan'dan Amerika'ya kadar 30.000'i aşkın üyesi var ve platforma her ay ortalama 700 yeni üye katılıyor.

Dancentrum, Şubat 2oo7'den itibaren, konusunda uzman dans eğitmenleriyle flamenkodan valse, pilatesten Arjantin tangoya, yunan danslarından, jazz ve deneysel dönüşe uzanan birbirinden farklı dans türlerinde toplam 27 spesifik program oluşturdu ve bu programlarda yaklaşık 800 katılımcıyı dansettirdi.

Ayrıntılı Bilgi
212.23oo294 - Dancentrum
532.5987298 - Selen Özkan
dance@dancentrum.com
www.dancentrum.com

Diğer Fuar-Özel Haberleri
"Matisse-Picasso", 21 Nisan-5 Temmuz
"Duisburg Akzente Sanat Festivali", 24 Nisan - 10 Mayıs
14. İzmir Kitap Fuarı, 18-26 Nisan
Enka'da Bahar Etkinlikleri, 03 Mart - 05 Mayıs
2. Ankara Kitap Fuarı, 22-30 Mart
8. İzmir Öykü Günleri, 12 - 15 Şubat
Evlilik fuarı, 6-8 Şubat
5. Avrupa Şiir Yarışması, 1 Aralık 2008-31 Ocak 2009
Oyunbaz Nesneler, 14 Ekim 2008 – 4 Ocak 2009
Uluslararası Hegel Konferansı, 14-16 Kasım