07 Mayıs 2009
         

Haris Alexiou

19. Most Açıkhava Konserleri

İstanbullu müzikseverlerin her yaz büyük heyecanla beklediği Most Açıkhava Konserleri bu yılda Türkiye’nin ve dünyanın önemli seslerini Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda konuk etmeye hazırlanıyor.

İlk aşık olduğunuzda hangi şarkıyı söylediniz? Sevindiğiniz, üzüldüğünüz ya da birini özlediğinizde, hayatı ve en önemlisi kendinizi anlamaya başladığınızda iç geçirip "benim şarkım" dediğiniz şarkıları bir düşünün... Avaz avaz söylemekten kendinizi alamadığınız sizi anlatan birSezen şarkısı vardır yaşamınızda mutlaka. Bir sözden yakalamıştır bazen ortak hikayenizi, bazen bir kemandan, bazen gitardan... İşte bu sene Harbiye'de Sezen Aksu bizim şarkılarımızda, bize eşlik ediyor.

Sezen Aksu 18,19, 24, 25,26 Temmuz tarihlerinde İstanbul Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda "Sezen denince akla gelen" ve bizim için söylenmiş Sezen şarkılarını Olabilecek en büyük dostluk korosunun sesi yükselecek Harbiye'den bu yaz...

Akdenizin en güçlü kadın vokali İstanbul'da...

Rebetiko, Modern Laika ve Yunan Halk Müziği dalında birçok şarkıya hayat vermiş, çeyrek yüzyılı aşan zaman diliminde "Olmasa Mektubun", "Telli Telli" ve "Maskeli Balo" gibi pek çok şarkının aşina olduğumuz büyüleyici sesi, Yunanistan'ın Harula'sı Haris Alexiou,19. Most Açıkhava Konserleri kapsamında 23 Temmuz Çarşamba günü Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu'nda İstanbullu müzik severlerle bir araya gelecek.

Özgürlük ve Sevda Şarkıları...

Livaneli konserleri yıllardan beri, izleyicinin oluşturduğu dev korolarla anılır. Binlerce kişiden gökyüzüne akan ses Livaneli klasiklerini, duyanların tüylerini diken diken eden bir görkeme kavuşturur. 30 Temmuz'daki ilk konserinden sonra yoğun istek üzerine 31 Temmuz'da da Livaneli yine orkestrasıyla sahnede olacak ve "Dünyayı Güzellik Kurtaracak- Bir insanı sevmekle başlayacak her şey!" diyecek. Dünyanın en büyük caz yorumcularından Jocelyn Smith ve Henning Schmidt de konsere konuk olarak katılıyor ve Livaneli'nin dört bestesini seslendiriyor. Binlerce kişi de onunla birlikte "geceleyin gökyüzünden güneş toplayacak" lar. Mumlar, çakmaklar eşliğinde Karlı Kayın Ormanı'nda yürüyüp, bir şafaktan bir şafağa ses verecekler.

Candan Erçetin 1-2 Ağustos'ta Harbiye'de

Konserlerinde hayranlarına unutulmaz dakikalar yaşatan Erçetin, 19. Most Açıkhava Konserleri'nde ekibi ile halen üzerinde çalıştığı geniş bir repertuar ile sahne almaya hazırlanıyor. Bu yaz yine yıldızların altında o eşsiz sesi ve güzelliği ile sahne görselini tamamlayan Erçetin, İstanbullulara unutulmaz bir müzik ziyafeti sunacak.

Goran Bregovic Konseri 5 Ağustos'ta...

Bugüne kadar yapmış olduğu film müziklerinden en seçkin örneklerin de yer aldığı geniş bir repertuarla İstanbullu müzikseverlerle buluşmaya hazırlanan Bregovic, senfoni orkestrası ve Büyük Koro eşliğinde sahnede olacak. Bregovic, 5 Ağustos tarihinde Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda gerçekleşecek konserinde bugüne kadar Dom Za Vesanje, Arizona Dream, Underground, Crna Macka gibi pek çok film müziğinden, diskografisinden yer alan 20'yi aşkın albümden ve son çalışması Carmen Happy End'den örnekler sunacak.

Sezen Aksu
18-19-24-25-26 Temmuz
"Sezen Denince Akla Gelen Şarkılar"

Haris Alexiou
23 Temmuz
"Best of Alexiou"

Zülfü Livaneli
30-31 Temmuz
"Özgürlük ve Sevda Şarkıları"

Candan Erçetin
1-2 Ağustos

Goran Bregovic
5 Ağustos
"Best of Bregovic"

Diğer Müzik Haberleri
37. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, 5-30 Haziran
Jane Birkin, 21 Nisan
Depeche Mode, 14 Mayıs
Kenny G: Arif Mardin Tribute Konseri, 2 Mayıs
Buena Vista Social Club, 28-29 Nisan
Jay Jay Johanson, 18 Nisan
Buena Vista @ Hilton Convention, 10 Nisan
CSO'dan 2009'a yıldızlı karşılama, Aralık 2008-Nisan 2009
16. İzmir Avrupa Caz Festivali, 2-13 Mart
Romantizmin Doruğunda, 8 Ekim-24 Aralık