07 Mayıs 2009
         


''İstanbul'da Bir Sürrealist: Salvador Dali''

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), Akbank'ın sponsorluğunda ve Gala-Salvador Dali Vakfı işbirliğiyle, 20. yüzyılın en önemli sanatçılarından, sürrealizm akımının temsilcisi Salvador Dali'yi ağırlıyor. ''İstanbul'da Bir Sürrealist: Salvador Dali'' başlıklı sergi, 20 Eylül 2008 - 01 Şubat 2009 tarihleri arasında izlenebilir.

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), İspanyol ressam Salvador Dali'nin yağlı boya tabloları, çizimleri ve grafiklerinden oluşan yaklaşık 270 eserin yanı sıra el yazmaları, fotoğraflar ve çeşitli belgelere ev sahipliği yapacak.

20 Eylül 2008 - 01 Şubat 2009 tarihleri arasında sanat severlerin beğenisine sunulacak sergi, Salvador Dali'nin kapsamlı bir retrospektifi niteliğini taşıyor.

* SERGİLENECEK ESERLERDEN ÖRNEKLER İÇİN TIKLAYINIZ

Gala-Salvador Dali Vakfı koleksiyonuna ait eserlerle, vakıf dışında gerçekleştirilen en büyük geçici sergi olma özelliğini taşıyacak sergide, İstanbullular Salvador Dali'yi daha yakından tanıyacak.

Serginin sponsor anlaşmasının imzalandığı törende konuşan Gala-Salvador Dali Vakfı Dali Etüdleri Merkezi Başkanı ve serginin küratörü Montse Aguer Teixidor, Dali'nin eserlerinin ilk kez İstanbullular'la buluşturulacağını söyledi.

Teixidor, sergide 33 yağlı boya tablo, 113 çizim ve 123 grafik çalışma olmak üzere 269 eserin yanı sıra çok sayıda karalama, fotoğraf ve belgelerin yer alacağını anlattı.

DALİ SERGİSİ YOĞUN İLGİ NEDENİYLE 1 ŞUBAT'A KADAR UZATILDI!
Akbank sponsorluğunda Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi'nin (SSM) ev sahipliği yaptığı "İstanbul'da Bir Sürrealist: Salvador Dal"sergisi gördüğü yoğun ilgi sebebiyle 1 Şubat 2009 Pazar gününe kadar uzatıldı. Gala-Salvador DalVakfı'nın işbirliğiyle düzenlenen ve 20 Eylül'de başlayan sergiyi bugüne kadar 160,000'den fazla sanatsever gezdi.

60. yılını kutlayan Akbank'ın sponsorluğunda gerçekleştirilen "İstanbul'da Bir Sürrealist: Salvador Dal"sergisi kapsamında ünlü sanatçının toplam 385 parça eseri sunuluyor. Sergide 33 resim, 113 çizim, 111 gravür ve 12 litografisinden oluşan ana koleksiyon dışında ayrıca sanatçının mektupları, notları ve fotoğrafları da yer alıyor. Pazartesi günleri hariç, salı, perşembe, cuma ve pazar günleri 10:00-18:00, çarşamba ve cumartesi günleri 10:00 - 22:00 saatleri arasında gezilebilen sergi açıldığı günden beri yerli ve yabancı 160,000'den fazla sanatsever tarafından gezildi. Başlangıçta 20 Ocak 2009 olarak belirlenen kapanış tarihi de bu sebeple 10 gün daha uzatılarak 1 Şubat 2009 Pazar oldu.

SSM Müdürü Dr. Nazan Ölçer, "Picasso ve Rodin'den sonra batının bir diğer büyük ustasını sanatseverlerle buluşturan serginin, ulusal ve uluslararası alanda, en az önceki sergiler kadar büyük bir ilgiyle karşılanacağına baştan beri inanıyorduk. Sanatseverlerin, büyük bir heyecanla devam eden ilgisinden çok mutluyuz. Serginin açıldığı ilk günden itibaren oluşan kuyruklarımız devam ediyor. Serginin sömestre tatilini içine alacak şekilde uzatılması yönünde telefon ve e-posta ile gelen talepleri ve günlük ziyaretçi sayısımızı göz önüne alarak, serginin süresini sömestre tatilinin bir haftasını da içine alacak şekilde 10 gün uzatmaya karar verdik. Ek sürenin, sergiyi henüz gezemeyenler için fırsat yaratacağına inanıyoruz" dedi.

Serginin sponsoru Akbank, daha önce çalışanlarına sunduğu sergiyi ücretsiz gezme imkanını, çalışanların çocuklarını da kapsayacak şekilde genişletti. Böylece, yarı yıl tatili sırasında Akbank çalışanlarının çocukları da bu özel sergiyi gezme fırsatına sahip olacaklar.

EĞİTİM ETKİNLİKLERİ
Sergi kapsamında ayrıca, çocuklara yönelik eğitim etkinlikleri düzenlenecek. Çocuklar, Dali'nin gizemli resimleriyle tanışacak, saklanmış imgeleri arayacak ve oyun oynamayı çok seven Dali'nin oyunlarıyla sıra dışı bir eğlenceye katılacak.

Nesnelerden Sürreal Kolajlar, Yumuşak Portreler, Çılgın Tasarımlar, Dali'nin Cadaques'i Üzerinde Çocukların Cadaques'i, Gerçeküstü Fotoğraflar, Bilmece Resimler, Yeni Tasarım Hayvanlar gibi etkinliklerin yer aldığı program, çocuklara Dali'yi tanıtmanın yanı sıra sürrealizmi öğrenerek, yapacakları çalışmalarda uygulamalarını amaçlıyor.

Sergi öncesi aktiviteler, rehberli sergi turu ve atölye çalışmasından oluşan programlara, 45, 67, 89, 1011, 1214 ve 1517 yaş aralığındaki çocuklar kayıt yaptırabilecek.

20 kişiyle sınırlı olan gruplara katılımın ücretsiz olduğu programlar, pazartesi hariç her gün yapılacak.

SANATÇI HAKKINDA
Sürrealizm akımının en önde gelen temsilcilerinden İspanyol ressam ve özgün baskı sanatçısı Salvador Dali 11 Mayıs 1904'te doğdu.

Madrid Güzel Sanatlar Okulu'nda eğitim gördüğü sıralarda metafizik resmin öncülerinden de Chirico ve Carra'nın etkisi altında kaldı.

1927'de Madrid'de İber Sanatçılar Derneğinin sergilerine katılmaya başladı ayrıca Barselona'da Dalmau Galerisi'nde sergiler açtı. 1928'de iki kez Paris'e gitti ve Picasso ve Miro ile tanıştı. Ertesi yıl Goemans Galerisi'nde yapıtlarını sergiledi ve sürrealizm akımına katıldı.

Yaşamı boyunca olağan dışı tavırlarıyla dikkati çeken Dali, Sigmund Freud'un bilinçaltı imgelerin erotik çağrışımları üzerine yazdıklarından ve Paris sürrealistlerinin bilinçaltını ortaya çıkarma eğilimlerinden büyük ölçüde etkilenmişti.

Yapıtlarında yarattığı düşsel gerçekçilik, betimlediği gerçek dışı düşsel mekan ve garip düşsel imgelem ile bir karşıtlık oluşturuyordu. Bu yapıtlarda düşle gerçeği ayırmak neredeyse olanaksızdı. Dali'nin amacı günlük uğraşıları alaycı bir tavırla düşsel hale getirmekti.

Dali 1937'deki İtalya gezisinde Raffaello ile İtalyan barok ressamların etkisi altına girdi ve kendine özgü bir çağdaş klasikçilik arayışına yöneldi.

1939'da Andre Breton tarafından sürrealistler grubundan çıkarılan Dali, 2. Dünya Savaşı nedeniyle 1940'ta birçok Avrupalı sanatçı gibi ABD'ye gitti ve 1941'de New York kentindeki Modern Sanat Müzesi'nde bir retrospektif sergi açtı.

Dali 2. Dünya Savaşı sonrasında mistik bir anlayışa yönelmekle birlikte, sürrealist ögelerden bütünüyle uzaklaşmadı.

Sanatçı, 23 Ocak 1989'da hayatını kaybetti.

Diğer Sergi Haberleri
"Transparent City & Architecture Of Density", 01 Mayıs – 25 Temmuz 2009
Zamanın Görünen Yüzü: Saatler, 13 Mart-28 Haziran
"Gerçek - Yansıma - Yanılsama", 11 Mayıs - 11 Haziran 2009
Köseoğlu ve Tanık Resim Sergisi, 5 - 23 Mayıs
"Zamanın Ruhu", 28 Nisan - 21 Mayıs
"Karışık Sergi", 16 Nisan - 17 Mayıs
Sadi Diren Retrospektif Sergisi, 1 Nisan - 16 Mayıs
"Mary Cross ile Kutsal Yerlere Ziyaret", 22 Nisan - 15 Mayıs
"Yükseliş", 15 Nisan - 06 Mayıs
"Aşk ve Şiddet", 27 Mart - 3 Mayıs