07 Mayıs 2009
         

İlişkili haberler
"Suyun Bir Arada Tuttuğu", 10 Eylül 2008-11 Ocak 2009
"Performans" ve "Mekânlar ve Yerler"
Sergiyle ilgili yayınlar

Sergi etkinlikleri

İstanbul Modern, "Suyun Bir Arada Tuttuğu" sergisi kapsamında müze içinde Eğitim ve Sosyal Projeler Bölümü eğitim etkinlikleri uygulayacak, sinemada sergiye paralel olarak seçilmi filmler gösterilecek, kütüphanede sanatçılarla ilgili yayınlar yer alacak. Sergide yapıtları bulunan sanatçılarla söyleşi dizisi gerçekleştirilecek

Eğitim:

- İstanbul Modern Eğitim ve Sosyal Projeler Bölümü, Eğitim Sponsoru Garanti Bankası'nın katkılarıyla sergiye paralel olarak hazırladığı "Sanat İçinde Oyun, Oyun İçinde Sanat" başlıklı eğitim programını uygulayacak.

Söyleşi dizisi:

- Sergi kapsamında gerçekleştirilecek söyleşi dizisine serginin küratörleri Levent Çalıkoğlu ve Gabriele Schor, Ayşe Erkmen, Nil Yalter, İnci Eviner ve Zeynep Günsür ve Zerrin İren Boynudelik konuşmacı olarak katılacaklar.

Sinema:

- İstanbul Modern Sinema'da sergiye paralel olarak Tilda Swinton'ın beş filmi ve müzik belgesellerinden bir seçki ücretsiz olarak gösterime sunulacak.

Kütüphane:

- İstanbul Modern Kütüphane'de sergide yer alan sanatçılarla ilgili kataloglar ve çeşitli yayınlar bulunuyor.

"Sanat İçinde Oyun, Oyun İçinde Sanat"

İstanbul Modern Eğitim ve Sosyal Projeler Birimi'nin, "Suyun Bir Arada Tuttuğu" sergisine paralel olarak Eğitim Sponsoru Garanti Bankası'nın katkılarıyla hazırladığı "Sanat İçinde Oyun, Oyun İçinde Sanat" başlıklı çocuklara özel eğitim programı, performans sanatına ve enstalasyona odaklanıyor. "Sanat İçinde Oyun, Oyun İçinde Sanat" programında çocuklar, bedenlerinden, çevrelerinden ve etkilendikleri olaylardan yola çıkarak hareketli resimler, portre fotoğrafları, fotoromanlar ve sıradışı mekânlar yaratıyor.

"Suyun Bir Arada Tuttuğu" sergisinde yer alan yapıtlardan esinlenerek tasarlanan "Sanat İçinde Oyun, Oyun İçinde Sanat", sergi gezisi ile başlayıp, yapıtlardaki ifadelerin yorumlanmasını ve kullanılan malzemelerin denenmesini amaçlayan, "beden" ve "mekân" kavramlarından yola çıkan uygulamaları içeriyor.

4-5, 6-7, 8-10, 11-13 olmak üzere dört ayrı yaş grubuna yönelik "Sanat İçinde Oyun, Oyun İçinde Sanat", farklı yaş gruplarına yönelik uygulanan Atölye Çalışmaları, Ailece Sanat ve Balkan Naci İslimyeli, Mustafa Horasan ve Zeynep Günsür'ün katıldıkları Sanatçıyla Buluşma başlıklı etkinlik dizisinden oluşuyor.

İstanbul Modern Sinema'da Tilda Swinton filmleri


İstanbul Modern Sinema, "Suyun Bir Arada Tuttuğu" sergisine paralel olarak, İskoç oyuncu Tilda Swinton'ın beyazperdedeki avangard kişiliğine ışık tutan "Tilda" isimli program ile sanatçının çoğu Türkiye'de ilk kez gösterilecek olan filmlerinden oluşan bir seçki sunuyor. Bu yıl Avukat'taki (Michael Clayton) rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar'ını alan Tilda Swinton, oynadığı birbirinden farklı kadınlarla eylül ayı boyunca İstanbul Modern Sinema'da ücretsiz olarak izleyiciyle buluşuyor.

Eylül ayı boyunca İstanbul Modern Sinema'da Tilda Swinton'ın beş filmi gösterime sunulacak: Derek Jarman- Caravaggio (1986), Peter Wollen- Dostluğun Ölümü (1987), Sally Porter-Orlando (1992), Susan Streitfeld-Kadın Sapkınlıkları (1996) ve Lynn Hershman-Leeson-Tekno-Şehvet (2002).

İstanbul Modern Sinema'nın Ekim programında ise Bant dergisinin işbirliğiyle müzik belgesellerinden oluşan bir seçki yer alacak. Anadolu rock'tan Arthur Russell'a, punk tavrından Tom Jobim'e, Kamboçyalı alternatif pop topluluğu Dengue Fever'dan, Einstürzende Neubauten'a uzanan, sinemanın müzikle, müziğin yaşam halleriyle olan sıcak ilişkisini anlatan bir dizi film ücretsiz olarak gösterime sunulacak.

Söyleşi dizisi

Sergi süresince sanatçı ve akademisyenlerin katılacakları söyleşilerde, çağdaş sanatın son 40 yılını belirleyen iki önemli durum, feminist sanat ve sanat yapıtının mekânla kurduğu ilişki gündeme gelecek.

Serginin küratörleri 13 Eylül Cumartesi günü saat 14.00'te Levent Çalıkoğlu ve Gabriele Schor, Verbund Koleksiyonu çerçevesinde feminist sanat ve yapıtın mekânla ilişkisi üzerine konuşacaklar.

- 11 Ekim Cumartesi Ayşe Erkmen, mekân ve mekânın kavramsal olarak algılanması üzerine ürettiği işler üzerine bir söyleşi yapacak.

- 1 Kasım Cumartesi Nil Yalter, performans ve video arasında duran, feminist kurgularla örülü işlerini ve arkasındakileri izleyicilerle paylaşacak.

- 8 Kasım Cumartesi İnci Eviner, "tedirgin alanlar" fikri üzerinde biçimlenen işleri ve sanatı üzerine bir konuşma yapacak. Zeynep Günsür, performans sanatı genelinde bedenin bir sanat nesnesi haline gelmesi ve beden algısı üzerine görüşlerini dile getirecek.

- 3 Ocak 2009 Cumartesi Zeynep İren Boynudelik, tarihmekânlarda güncel sanat projeleri üzerine bir konuşma yapacak.

Diğer Sergi Haberleri
"Transparent City & Architecture Of Density", 01 Mayıs – 25 Temmuz 2009
Zamanın Görünen Yüzü: Saatler, 13 Mart-28 Haziran
"Gerçek - Yansıma - Yanılsama", 11 Mayıs - 11 Haziran 2009
Köseoğlu ve Tanık Resim Sergisi, 5 - 23 Mayıs
"Zamanın Ruhu", 28 Nisan - 21 Mayıs
"Karışık Sergi", 16 Nisan - 17 Mayıs
Sadi Diren Retrospektif Sergisi, 1 Nisan - 16 Mayıs
"Mary Cross ile Kutsal Yerlere Ziyaret", 22 Nisan - 15 Mayıs
"Yükseliş", 15 Nisan - 06 Mayıs
"Aşk ve Şiddet", 27 Mart - 3 Mayıs