07 Mayıs 2009
         

İki Müzizyen Kız, 1880, Sunave İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resimler Koleksiyonu

"Doğu'nun Cazibesi", 26 Eylül 2008 - 11 Ocak 2009

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi; 26 Eylül 2008 - 11 Ocak 2009 tarihleri arasında, dünyanın en köklü sanat kurumlarından biri olan Tate Britain ve British Council işbirliğiyle hazırladığı ve Britanya oryantalist resminin dünyadaki en önemli örneklerinin yer aldığı “Doğu’nun Cazibesi” sergisine ev sahipliği yapıyor.

Toplam değeri 150 milyon dolardan fazla olan ve özel güvenlik şartlarıyla sergilenen resimlerin Amerika ve İngiltere'den sonra üçüncü durağı İstanbul ve Pera Müzesi.

Şubat 2008'de ABD'de Yale Center for British Art galerilerinde ve Haziran 2008'de Tate Britain'ın Linbury Galerileri'nde gerçekleştirilen ve her iki ülkede de sanatseverlerden büyük ilgi gören The Lure of the East sergisi, "Doğu'nun Cazibesi" adıyla Pera Müzesi'nin 3 katına yayılacak. Sergide yer alacak ve aralarında John Frederic Lewis, Sir David Wilkie, William Holman Hunt, Sir Joshua Reynolds, Sir Thomas Phillips, Lord Frederic Leigton, Robert Scott Lauder, Henry William Pickersgill gibi büyük ustaların eserlerinin de yer aldığı 102 resme; Suna ve İnan Kıraç Vakfı Koleksiyonundan; Osman Hamdi Bey'in İki Müzisyen Kız ve Henry Bone'un Thomas Hope'un Türk Giysileri İçinde Portresi resimleri ile Topkapı Sarayı Müzesi Koleksiyonundan; David Wilkie'nin Sultan Abdülmecid'in Portresi resimleri de eşlik ediyor.

"Doğu'nun Cazibesi" sergisi, Pera Müzesi'nin ikinci katındaki Sevgi ve Erdoğan Gönül Galerisi'nde yer alan ve aralarında Kaplumbağa Terbiyecisi'nin de bulunduğu seçme eserlerden oluşan "Düşlerin Kenti: İstanbul" sergisiyle birlikte, İstanbullu sanatseverleri Doğu'nun 18. ve 19. yüzyıllardaki çekici ve gizemli yaşamında büyüleyici bir yolculuğa çıkarıyor.

"Doğu'nun Cazibesi" sergisi, Avrupa ve Amerika'nın Ortadoğu'yla politik ilişkilerinin sıkıntılı olduğu bir döneme denk gelmesiyle de ayrı bir önem taşıyor. Sergi, Şubat 2009'da, dördüncü durağı olan Sharjah Sanat Müzesi'nde açılmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri'ne yola çıkacak.

26 Eylül'den itibaren sanatseverlerin beğenisine sunulan "Doğu'nun Cazibesi" sergisinde, Britanya ve dünya tarihinin; Lord Byron, Lady Montagu, James Silk Buckingham, Sir Richard Burton, Thomas Edward Lawrence gibi ünlü isimlerinin yanısıra, Osmanlı dünyasından Kavalalı Mehmed Ali Paşa, Sultan Abdülmecid gibi önemli figürlerin portreleri de yer alıyor.

Diğer Sergi Haberleri
"Transparent City & Architecture Of Density", 01 Mayıs – 25 Temmuz 2009
Zamanın Görünen Yüzü: Saatler, 13 Mart-28 Haziran
"Gerçek - Yansıma - Yanılsama", 11 Mayıs - 11 Haziran 2009
Köseoğlu ve Tanık Resim Sergisi, 5 - 23 Mayıs
"Zamanın Ruhu", 28 Nisan - 21 Mayıs
"Karışık Sergi", 16 Nisan - 17 Mayıs
Sadi Diren Retrospektif Sergisi, 1 Nisan - 16 Mayıs
"Mary Cross ile Kutsal Yerlere Ziyaret", 22 Nisan - 15 Mayıs
"Yükseliş", 15 Nisan - 06 Mayıs
"Aşk ve Şiddet", 27 Mart - 3 Mayıs