07 Mayıs 2009
         

Romantizmin Doruğunda, 8 Ekim-24 Aralık

2008 Sonbahar döneminde on bir yıldır olduğu gibi dünya ünlüleriyle Türk sanatçıları Boğaziçi Üniversitesi’nde bir araya geliyor. Oda müziğine büyük önem verilen, 8 Ekim-24 Aralık 2008 tarihleri arasında gerçekleşecek “Romantizmin Doruğunda” başlıklı etkinlikte ayrıca genç yetenekler de tanıtılıyor.

Çarşamba akşamları saat 19.30'da Albert Long Hall'de söz bitiyor, müzik başlıyor. 2008 Sonbahar döneminde on bir yıldır olduğu gibi dünya ünlüleriyle Türk sanatçıları Boğaziçi Üniversitesi'nde bir araya geliyor. Oda müziğine büyük önem verilen "Romantizmin Doruğunda" başlıklı etkinlikte ayrıca genç yetenekler de tanıtılıyor. Etkinlik için katılımcı sanatçılardan Albert Long Hall'e özgü programlar isteniyor.

Albert Long Hall klasik müzik konserleri romantizmin doruğunda Açılış konserinde Avrupa'nın en kıdemli oda orkestralarından Camerata Salzburg, parlak kemancımız Atilla Aldemir'in solistliğinde klasik bir Viyana gecesi yaşatacak. London Barok topluluğunun solisti ünlü soprano Emma Kirkby, Kahve Kantatı'nı dramatik olarak yorumlayacak. Adını çello yorumculuğunun tarihine yazdırtmış olan çellist Natalia Gutman, başarılı iki genç sanatçıyla sahneyi paylaşacak: Birisi kendi oğlu kemancı Alex Kagan, diğeri eğitimini Rusya'da tamamlayan piyanistimiz Gökhan Aybulus. Baba-oğul Bondarenkolar'ın org ve keman birleşimi salonumuzu çınlatacak. Varşovalı arp, viyola ve flüt üçlüsü izlenimci renkler sunacak. Flütçümüz Halit Turgay, Amerikalı gitarcı Jonathan Leathwood ile her yaştaki dinleyiciye seslenecek. İsviçreli kemancı Barbara Doll ile Romen asıllı piyanist Cristina Marton, "Sözsüz Şarkılar"ın romantizminde birleşecek. Emre Elivar piyanonun şairi Chopin'in romantizmini tuşlarında duyuracak. New York'tan gelen ik sanatçı, piyanist Ayşedeniz Gökçin ve mezzo soprano Fatima Özgül Ayazlar, yine romantizmin ortak paydasında buluşacak. Bu dönemin en büyük sürprizlerinden birisi 29 Ekim akşamı Albert Long Hall sahnesini dolduracak olan 65 kişilik koro, English Concert Singers. Rönesans ezgilerinden günümüz müzikallerine bir gökkuşağı! 24 Aralık'taki yeni yıl konserini büyük sanatçı Alexander Rudin ve Musica Viva gerçekleştirecek.

ETKİNLİK PROGRAMI

08 Ekim-VİYANA ZARAFETİ
CAMERATA SALZBURG, ATİLLA ALDEMİR (keman)


1951'den bu yana Avrupa'nın kıdemli oda orkestralarından biri olan Camerata Salzburg, dünyanın en gözde şefleriyle çalışmış, en büyük solistlerine eşlik etmiş ve dağarcığını Viyana Klasikleri'ne adamış. Kazandığı Brahms yarışmalarıyla dikkat çeken Atilla Aldemir, Haydn'ın konçertosuyla solist olacak.

Program: W.A. Mozart: Sinfonie KV 16; Mozart: Sextet KV253 Fa Major; J. Haydn: Keman Konçertosu Do Major; Mozart: Cassation KV 61; J. Haydn: Sinfonie No. 59 (Ateş Senfonisi)


AGNIESZKA KACZMAREK BIALIC15 Ekim- ARP-FLÜT-VİYOLA ÜÇLÜSÜ
ALICJA LIZER-MOLITORYS (FLÜT), ALEKSANDRA BATOG (VİYOLA) VE AGNIESZKA KACZMAREK BIALIC (ARP),


2004'te kurulan Arp Trio, Polonyalı kadın sanatçılardan oluşuyor. Her birisi Varşova'da eğitim görmüş, yarışmalar kazanmış ve seçkin topluluklarla çalmış. Üç çalgının birleştiği en güzel tınılarda 19. ve 20. yüzyıl bestecilerinden örnekler sunacaklar.

Program: F. Molino: Trio Re Majör; G. FaurSicilienne; M.Ravel: Pavane; A.Bax: Elegiac Trio; Bizet/Borne Habanera çeşitlemeleri; İki anonim "Greensleeves on the Ground"; S.Mercadante "Rondo Russo"; J.S.Bach Siciliano; Debussy: Syrinx; İki Polonya halk ezgisi.


22 Ekim-SÖZSÜZ ŞARKILAR
BARBARA DOLL (KEMAN VE VİYOLA), CRISTINA MARTON (PİYANO)


Solistliğinin yanısıra birinci kemancılığıyla nice oda orkestrasını yöneten ve Nigel Kennedy gibi solistlerle sahneyi paylaşan zarif kemancı Doll, Romanyalı piyanist Marton ile serimize katılacak. Marton, Argerich ile duo çalan, New York'tan Hong Hong'a beğeniler derleyen, durmadan projeler üreten, nice yarışmanın birincisi.

Program: Mendelssohn: Fa Minör Sonat, op.4; Mendelssohn: "Sözsüz Şarkılar" (piyano); Joachim: Musevi Ezgileri; Schumann: La Minör Sonat, op.105; Mendelssohn: Fa Majör Sonat.


ROY WALES29 Ekim-THE ENGLISH CONCERT SINGERS
ROY WALES (ŞEF), TIM RHYS-MORGAN (PİYANO)

65 kişilik topluluk İngiltere'nin değişik köşelerinden ve değişik mesleklerinden gelen üyelerden oluşuyor. 1989'da Roy Wales tarafından kurulmuş. 16.yüzyıldan 20.yüzyıla kadar çeşitlenen bir dağarcığa sahip dünyanın seçkin salonlarında sürekli dinletiler vermekte.

Program: Choral Fanfare; Now is the Month of Maying; Benedictus, Dies Irae (Mozart); O Magnum Mysterium; For the Beauty of the Earth; Brindisi (La Traviata); The Soldiers' Chorus (Faust); Hallelujah (Messiah); Carmina Burana. Cats ve West Side Story gibi müzikallerden seçmeler.


5 Kasım-KEMAN VE ORGUN ROMANTİK SÖYLEŞİSİ
ALEXANDER BONDARENKO (KEMAN), DMITRY BONDARENKO (ORG)


Yüz yıllık orgumuz yine bir orkestra görkemi ile titretecek Albert Long Hall'ü. Nice ödül sahibi Dmitry Bondarenko, babası olan deneyimli Rus kemancı Alexander Bondarenko ile birlikte keman ve org'un tınılarını birleştirecek; klasikleşmiş yapıtlar kadar baba Bondarenko'nun uyarlamaları da dikkat çekecek.

Program: J.S.Bach: Fantasia Sol Majör; C. Frank: Fantasia La Majör; J.G. Rheinberger: Keman ve Org için Süit; A. Glazunov: Prelüd ve Füg Re Majör; S. Rachmaninov: Vokaliz (D. Bondarenko'nun uyarlaması); S. Tanejev: Koral Çeşitlemeler; D. Şostakoviç Burleska (Keman konçertosundan D. Bondarenko'nun uyarlaması).


EMRE ELİVAR12 Kasım- PİYANONUN ŞAİRİ CHOPIN
EMRE ELİVAR (PİYANO)

Çalışmalarını Berlin'de sürdüren üstün piyanistlerimizden Emre Elivar, bu kez piyanonun şairi Chopin'in yapıtlarıyla örülmüş, romantik bir program sunacak. Elivar, bu yıl içinde yeni kayıtlarıyla CD dünyasına merhaba diyecek.

Program: Chopin: 2.Scherzo; 2.Sonat, 4.Ballad, 3.Sonat.


EMMA KIRKBY19 Kasım-BİR FİNCAN KAHVENİN HATIRI
EMMA KIRKBY (SOPRANO), PETER HARVEY (TENOR), G. DAĞÜSTÜN (TENOR); LONDON BAROK TOPLULUĞU.

Emma Kirkby ile birlikte dramatik bir akşam yaşayacağız. Onun tarihi delercesine uzanan duru sesiyle Barok dönemi selamlayacağız. J. S. Bach'ın Türkomanya etkisinde yazdığı Kahve Kantatı'nı, dinleyeceğiz. London Barok gibi Avrupa'nın en seçkin erken müzik topluluğu ve Güvenç Dağüstün, Emma Kirkby ile sahneyi paylaşacaklar.

Program: Purcell: Dido ve Aeneas; Bach: Kahve Kantatı


26 Kasım-AMERİKA'DAN YETENEKLERİMİZ
AYŞEDENİZ GÖKÇİN (PİYANO); ÖZGÜL AYAZLAR (MEZZO SOPRANO)


New York'ta yaşayan iki yeteneğimiz, yarınlarda kendilerinden çok söz ettirecekler. Birisi mezzo soprano, diğeri piyanist. İkisini aynı konser çatısında birleştiriyoruz. Ayşedeniz 13 yaşındayken de konuğumuz olmuştu, şimdi usta bir piyanist. Özgül Ayazlar da kadife tonuyla dinleyenleri büyüleyecek.

Program: Satie: Gymnopedie No.1; Satie: Gnosienne No.1; Brahms Op.118 ilk iki intermezzo; Beethoven; Sonat Op.110, ARA, Purcell: Dido ve Aeneas-When I'm laid in Earth; Vivaldi: Bajazet-Sposa son disprezzata; Rossini: L'Italiana in Algeri -Cruda Sorte; Bizet: Carmen-Seguidilla; Seant-Saens: Samson et Dalila-Mon coeur s'ouvre a ta voix; Verdi: Don Carlos-O don fatale


3 Aralık-ÇELLONUN BÜYÜLÜ TINISINDA
NATALİA GUTMAN (ÇELLO), ALEXANDR KAGAN (KEMAN) VE GÖKHAN AYBULUS (PİYANO)


İnsan gibi ağlayan çalgı çellonun sesini çağımızın en büyük çellistlerinden Natalia Gutman'dan dinleyeceğiz. Adını bütün dünyada duyuran kemancı Alexandr Kagan ve Moskova'daki başarılarıyla övündüğümüz piyanist Gökhan Aybulus Gutman ile birlikte tarihin en alımlı triolarını çalacaklar.

Program: Brahms: Keman piyano sonatı No.3; Mendelssohn: Trio Re Minör; Schumann: Fantastik Parçalar; Şostakoviç Trio.


17 Aralık-FLÜT VE GİTARIN GİZEMİ
HALİT TURGAY (FLÜT) VE JONATHAN LEATHWOOD (GİTAR)


Flüt ve gitar gibi birlikte güzel tınlayan iki çalgı dinleyeni düş dünyasına, gizemli duygulara sürükler. Usta flütçümüz Halit Turgay ile Amerikalı gitarcı Leathwood bu iki çalgının birlikteliğini en alımlı yapıtlarla ve kendi virtiöziteleriyle sunacaklar.

Program: Molino: Noktürn; Dodgson: Capriccio; Beaser:Mountain songs; Tedesco: Sonatin; Piazzolla: Histoire du Tango.


24 Aralık- ÇAYKOVSKİ İLE YENİ YILA MERHABA
ALEXANDER RUDİN (ŞEF VE ÇELLO SOLO) MUSİCA VİVA TOPLULUĞU


Hiç böylesine romantik duygularla ve de hiç böylesine coşkuyla yeni bir yıla girmemiştim, diyeceksiniz. Musica Viva'nın duyarlı üyeleri kendi ataları olan Çaykovski'yi bir başka coşkuyla çalacaklar. Ve de çellist /şef Alexander Rudin'in ince işlemeleriyle.

Program: Çaykovski: Floransa Anıları, Meditation, Andante cantabile, Serenad.


11 konser için kombine bilet ücretleri:
Tam (A-I sıraları) : 180 YTL Tam (I-U sıraları) : 170 YTL Öğrenci: 40 YTL

Gecelik bilet ücretleri:
Tam (A-I sıraları) : 25 YTL Tam (I-U sıraları) : 20 YTL Öğrenci: 5 YTL.

Gecelik Bilet İçin Rezervasyon: Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED)
Tel: 0 212 359 58 00 119, www.bumed.org.tr

Kombine Bilet İçin:
Tel: 0 212 359 66 48

Diğer Müzik Haberleri
37. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, 5-30 Haziran
Jane Birkin, 21 Nisan
Depeche Mode, 14 Mayıs
Kenny G: Arif Mardin Tribute Konseri, 2 Mayıs
Buena Vista Social Club, 28-29 Nisan
Jay Jay Johanson, 18 Nisan
Buena Vista @ Hilton Convention, 10 Nisan
CSO'dan 2009'a yıldızlı karşılama, Aralık 2008-Nisan 2009
16. İzmir Avrupa Caz Festivali, 2-13 Mart
Romantizmin Doruğunda, 8 Ekim-24 Aralık