07 Mayıs 2009
         

Oyunbaz Nesneler, 14 Ekim 2008 – 4 Ocak 2009

İstanbul Modern Sanat Müzesi, Paris’teki Centre Georges Pompidou’nun işbirliği ve Eğitim Sponsoru Garanti Bankası’nın katkılarıyla düzenlediği “Genç İstanbul Modern” etkinliklerinin dördüncüsünü sunuyor. 14 Ekim 2008 – 4 Ocak 2009 tarihleri arasında gerçekleşecek olan “Oyunbaz Nesneler”, Fransa dışında ilk kez Genç İstanbul Modern’de yer alacak .

İstanbul Modern Sanat Müzesi, Paris'teki Centre Georges Pompidou'nun işbirliği ve Eğitim Sponsoru Garanti Bankası'nın katkılarıyla düzenlediği "Genç İstanbul Modern" etkinliklerinin dördüncüsünü sunuyor. "Oyunbaz Nesneler" adlı atölye çalışması, 6-16 yaş arası çocuk ve gençlerin, Fransız sanatçı Claude Courtecuisse'in eserlerini inceleyerek gündelik nesnelerin heykel, fotoğraf ve resim kompozisyonlarındaki kullanımını görmesini ve benzer eserler üretmesini hedefliyor. 14 Ekim 2008 4 Ocak 2009 tarihleri arasında gerçekleşecek olan "Oyunbaz Nesneler", Fransa dışında ilk kez Genç İstanbul Modern'de yer alacak.

*FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Eğitmenler eşliğinde doksan dakika süren etkinlik, Courtecuisse'in atölyede sergilenen mimari çizimlerini, fotoğraflarını, enstalasyon ve heykellerini inceleyerek başlıyor. Claude Courtecuisse'in yapıtlarındaki ortak özellik, nesnelerin muzip bir şekilde yeniden yorumlanması ve alışılmışın dışında kullanılması. Sanatçının ana işlevlerinden farklılaştırdığı nesneler, tıpkı "Alice Harikalar Diyarı"ndaki gibi hayret verici, kocaman boyutlar alıyor, yepyeni cisimlere dönüşüyor. Atölye süresince genç katılımcılar, önce Courtecuisse'in yapıtlarını, formları, hacimleri, nesnelerin anlamları ve ölçekleri açısından inceliyor. Sonra kendi çalışmalarında, bunlardan yola çıkarak dijital ya da üç boyutlu kuleler inşa ediyor, daha sonra da bunların büyük ölçekli desenlerini hazırlıyor.

Farklılıklarına rağmen, sergilenen tüm fotoğraf, heykel, çizim ve multimedya işleri aynı konuya odaklı: Kule ya da yığın. Sanatçının alışılmış araçları olan gündelik nesneler, rutin ve sürekli kullanımlarıyla günlük çevreyi ve durumu oluşturuyor. Tekrarlanan kullanım yoluyla alışılmış hale gelen nesnelerin varoluşları, kulelerin özenli inşasıyla bize keyif vermeye başlıyor.

Genç İstanbul Modern'in "Oyunbaz Nesneler" programına, Pazartesi hariç haftaiçi ve haftasonu her gün 10.0011.30, 13.0014.30, 15.0016.30 saatleri arasında katılabilirsiniz. Bu grup çalışmalarının kontenjanı 20 kişi ile sınırlıdır.

Rezervasyon ve Detaylı Bilgi İçin: 0 212 334 73 41

"OYUNBAZ NESNELER"

Mimari Olmayan Mimari Çizimler
Claude Courtecuisse, mimaride üç boyutlu görünüm sağlamak için kullanılan kolay perspektif çizim tekniklerini (aksonometri) bambaşka bir şekilde değerlendiriyor: Her gün kullandığımız nesnelerle kulecikler inşa ediyor ve ardından bunların büyük boyutlu çizimlerini yapıyor. Öyle ki, atölyede sergilenen çizimlere ilk baktığımızda dev kubbeli bir bina sandığımız şey aslında bir limon sıkacağı olabiliyor!

Fotoğraflar
Courtecuisse aynı nesneyi farklı nesnelerle birleştirerek nesnenin anlamını değiştiriyor; yaptığı bu heykelciklerin fotoğraflarını yan yana sergiliyor. Örneğin, duvara asılmış bir sandalye üstüne saksı bitkileri konduğunda çiçekli bir pencereyi, laptop yerleştirildiğinde bilgisayar masasını, yer yer bir natürmort kaidesini ya da elbise askılığını çağrıştırıyor.

Saydam Kuleler
Claude Courtecuisse'in tamamen şeffaf cisimlerden inşa edilmiş kuleleri ve bu kulelerden yansıyan gölgeler, boşluğun, basit, saydam ama boş hacimlerin doğasını sergiliyor. Çocuklar da bunların desenlerini yaparak boşluk-doluluk, form, hacim, iki ve üç boyutluluk gibi kavramları keşfediyor.


Esnek Heykelcikler
Renkli tahta kaideciklere takılmış hareketli tellerin üzerindeki nesneleriyle bu küçük heykelcikler, çocukların ilgisini ölçek farkının mekân içinde yarattığı etkiye çekiyor.

Dijital Kule
Atölye içerisinde yer alan dijital enstalasyon, çocukların sanatçının yaklaşımını basit ve sezgisel bir biçimde kavramasını sağlıyor. Katılımcılar dijital hafızadaki elli farklı nesne imgesinden beşini seçiyor, bunları yazacakları kelimelerle ve orada çektikleri kendi fotoğraflarıyla birleştirerek dijital bir kule inşa ediyor. Bu dijital kule projeksiyonla bir duvara yansıtılıyor ve böylece yapım aşaması adım adım izlenebiliyor.

Claude Courtecuisse kimdir?
Sanatçı, tasarımcı, eğitimci Claude Courtecuisse, Lille ve Paris'te çalışıyor ve yaşıyor. Paris Uygulamalı Sanatlar'dan (Des Arts Appliqude Paris) ve Paris Teknik Yüksekokulu'ndan (L'Ecole Normale Supde L'Enseignement Technique (E.N.S.), Paris) mezun olan sanatçı, Lille'de plastik sanatlar okulunda, L'Ecole Camondo'da ve Paris'te Olivier de Serres'de eğitmenlik yaptı. Fransa'da sanatçının işleri (enstalasyon ve tasarımları) Paris Pompidou Merkezi'nde bulunan Ulusal Modern Sanat Müzesi, Villeneuve d'Ascq'taki Modern Sanat Müzesi, Paris'teki Dekorasyon Müzesi, Frac Nord-Pas-de-Calais ve La Piscine, ve Roubaix'deki Modern Sanat ve Endüstri Müzeleri'ne ait koleksiyonlarda yer alıyor. Ayrıca sanatçı Kültür Bakanlığı'nın birçok kamu görevini üstleniyor.

"Genç İstanbul Modern"
"Genç İstanbul Modern", Eğitim Sponsoru Garanti Bankası'nın sponsorluğunda Paris'teki Centre Pompidou ile ortak tasarlanan ve İstanbul Modern'de gerçekleştirilen bir eğitim programı dizisidir. Şu ana kadar Taşın İçinde Saklı Kuş, Ayın Altında ve Dokunduğum Dünya isimli atölye çalışmalarını tamamlayan Genç İstanbul Modern, çocuk ve gençleri Oyunbaz Nesneler adını taşıyan dördüncü etkinliğiyle ağırlamaya hazırlanıyor.

Taşın İçinde Saklı Kuş Brancusi'nin Yapıtlarına Dayanan Bir Oyun Alanı adını taşıyan ilk etkinlik, 25 Mayıs31 Temmuz 2007 tarihleri arasında, 6-16 yaş arası çocuk ve gençlerin sekiz interaktif oyunla, Constantin Brancusi'nin yapıtlarına özgü kavramlarla ve heykelde yaratıcı süreçlerle tanışmalarına aracı oldu.

Genç İstanbul Modern'deki ikinci etkinlik, 25 Eylül16 Aralık 2007 tarihleri arasında İspanyol heykeltıraş Miquel Navarro'nun oyun-yapıtı Ayın Altında ile sürdü. Çocuklar, bu çalışmada İstanbul'dan ve yaşadıkları diğer merkezlerden esinlenerek, elli metrekarelik bir alana Navarro'nun tasarladığı çeşitli boyut ve şekillerdeki metal parçalarla, yaşayan ve işleyen birer minyatür kent inşa etti.

17 Nisan6 Temmuz 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilen Dokunduğum Dünya ise, çeşitli yumuşak malzemelerin çocuğun hayatındaki kullanım alanlarını tanıtan, bunlardan kısa ömürlü eşyalar tasarlanmasını sağlayan ve malzemelerin beş ayrı sanatçının yapıtlarındaki işlevlerini araştıran üç aşamalı bir atölye çalışmasıydı. Genç katılımcılar nesnelerin sıradışı yapılarını kavrayıp, yaşadıkları çevreye yeni bir gözle bakarak, bu malzemelerin plastik sanatlar ve diğer alanlardaki sıradışı kullanım biçimlerini düşledi.

Genç İstanbul Modern'in uluslararası etkinlik dizisi, Oyunbaz Nesneler adlı dördüncü atölye çalışmasıyla 14 Ekim 20084 Ocak 2009 tarihleri arasında sürüyor. Çocuk ve gençler, 2009 yılının sonuna kadar, Genç İstanbul Modern'in diğer etkinlikleriyle sanatçıları tanımaya, sanatsal yaratının gizemlerini anlamaya, işlevleri, çağrışımları, hissettirdikleriyle objeleri keşfetmeye, interaktif oyunlarla farklı deneyimler kazanmaya devam edecek.

Diğer Fuar-Özel Haberleri
"Matisse-Picasso", 21 Nisan-5 Temmuz
"Duisburg Akzente Sanat Festivali", 24 Nisan - 10 Mayıs
14. İzmir Kitap Fuarı, 18-26 Nisan
Enka'da Bahar Etkinlikleri, 03 Mart - 05 Mayıs
2. Ankara Kitap Fuarı, 22-30 Mart
8. İzmir Öykü Günleri, 12 - 15 Şubat
Evlilik fuarı, 6-8 Şubat
5. Avrupa Şiir Yarışması, 1 Aralık 2008-31 Ocak 2009
Oyunbaz Nesneler, 14 Ekim 2008 – 4 Ocak 2009
Uluslararası Hegel Konferansı, 14-16 Kasım