07 Mayıs 2009
         

İlişkili haberler
Cengiz Baysal'ın "Yaban Kedileri" ilk kez Eskişehir Festivali'nde!
Açılış Konseri ve Klasik Müzik Konserleri
Bilet satış bilgileri

14. Uluslararası Eskişehir Festivali, 8-16 Kasım

14. Uluslararası Eskişehir Festivali; aralarında David Knopfler, Spyro Gyra gibi dünyaca ünlü isimlerin de yer aldığı, 300'ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı 8 - 16 Kasım 2008 tarihleri arasında Eskişehir'de ağırlıyor.

Eskişehir'in bir dizi başarılı deneyimi geride bırakan uluslararası sanat festivali 14. kez izleyicileriyle buluşuyor. Yine klasik müzikten rock ve caza, tiyatrodan resime kadar farklı alanları kapsayan renkli bir etkinlik yelpazesinde oluşturulan programda; gösterilerden atölye çalışmalarına uzanan, birbirini tamamlayan ve besleyen bir dizi faaliyet Eskişehirli sanatseverleri bekliyor. Festival her zamanki gibi yetişkinleri olduğu kadar çocukları da sanatla buluşturmayı hedefliyor.

*FESTİVAL PROGRAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

*FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Eskişehir Kentsel Gelişim Vakfı ve Zeytinoğlu Eğitim, Bilim ve Kültür Vakfı işbirliğiyle gerçekleşen Uluslararası Eskişehir Festivali'nde bu yıl, 9 gün içinde 5 klasik müzik, 4 pop-caz-rock, 1 dünya müziği, 1 Türk müziği konseri, 2 kukla tiyatrosu gösterisi, yetişkinler için 3, çocuklar için 1 tiyatro oyunu, 2 sergi, 8 atölye, 1 canlı müzik eşliğinde sessiz film ve 5 film gösterimi olmak üzere toplam 33 etkinlik yer alıyor.

KONUK ÜLKE, ALMANYA...

Uluslararası Eskişehir Festivali'nde 2002'de başlatılan konuk ülke programı çerçevesinde her yıl farklı bir ülke kültür ve sanatıyla Eskişehirliler'e tanıtılıyor. Bu yılın konuk ülkesi Almanya. Ankara Goethe Enstitüsü tarafından hazırlanan programda, üç sıra dışı yetenek tarafından 2006'da Almanya'da kurulan ve çok kısa bir süre sonra dünya çapında ünlü ve ödüllü bir piyanolu üçlü olmayı başaran Boulanger Trio'nun konseri, genç besteci Mehmet Can Özer'in, Ernst Lubitsch'in sessiz filmi İstiridye Prensesi için özel olarak bestelediği elektronik müziği seslendireceği Canlı Müzik Eşliğinde Sessiz Film gösterimi ile Almanya'dan Yol Hikayeleri başlığı altında çağdaş Alman sinemasından dört ayrı film ve bir çocuk filmi yer alıyor.

AÇILIŞ KONSERİ...

Eskişehir'in kültür ve sanat yaşamının önemli yapı taşlarından biri olan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, 14. Uluslararası Eskişehir Festivali'nin açılışını görkemli bir konserle, konuk şef Naci Özgüç yönetiminde gerçekleştiriyor. Orkestra konserde Ludwig van Beethoven'in, senfoni formunun sınırlarını zorlayan devasa yapıtı Dokuzuncu Senfoni'sini seslendiriyor. Senfoninin, Alman şair Schiller'in metni üzerine bestelenmiş bir koral kesit içeren son bölümünde orkestraya, solistler Feryal Türkoğlu (soprano), Aylin Ateş (mezzo soprano), Ayhan Uştuk (tenor), Tuncay Kurtoğlu (bas) ve ülkemizin en büyük bağımsız koral müzik topluluğu olan İstanbul Avrupa Korosu eşlik ediyor.

14. FESTİVAL PROGRAMINDAN SEÇMELER:

Eskişehir, bu yıl da bambaşka coğrafya ve kültürlerden gelen ve sanatın onları aynı potada birleştiren gücüyle sahnedeki yerini alan birbirinden değerli sanatçıları ağırlamaya hazırlanıyor.

Ülkemizin orkestralar açısından en zengin kentlerinden biri olan Eskişehir'in her iki orkestrası da festivalde yer alıyor. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası'nın konseriyle açılan festival, Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası'nın Leonid Nikolaev yönetiminde vereceği konserle kapanıyor. Klasik müzik programının diğer konukları ise Almanya'nın genç ve gözde oda müziği topluluklarından, dinamik ve tutkulu performansları ile dikkat çeken Boulanger Trio; İtalyan operasının ünlü bestecisi Giacomo Puccini'nin birbirinden ünlü operalarından en sevilen arya ve düetleri seslendirecek İtalyan sanatçılar Paola Romano' (soprano), Livio Angeli Santi ve (tenor) piyanoda Paolo Villa; her konserlerinde profesyonellikleri ve enerjileriyle izleyicileri büyüleyen, dört genç ve başarılı viyolonsel sanatçısını bir araya getiren Çellistanbul.

Japonya'da 1400 yılı aşkın süredir tapınaklarda çalınmakta olan Taiko davullarının dünyaca ünlü ustalarından Joji Hirota'nın ekibiyle birlikte vereceği konser, festivalin nefes kesen etkinliklerinden biri olacak. Joji Hirota ve Taiko Davulcuları 2005'te de festivale konuk olmuş ve müzikle birlikte sahnede yarattıkları görsel şölen çok beğenilmişti.

Efsanevi rock grubu Dire Straits'in kurucularından, ünlü gitarist David Knopfler ülkemizde ilk kez Uluslararası Eskişehir Festivali kapsamında 11 Kasımda konser veriyor. Pop Caz'ın tartışmasız en büyük ismi Spyro Gyra ise, Eskişehirli müzik severlerle 12 Kasımda buluşacak. Ülkemizin en heyecan verici davulcularından Cengiz Baysal'ın Uluslararası Eskişehir Festivali için oluşturduğu çok özel projesi Yaban Kedileri'nin 15 Kasımdaki konserinde seyirciyi müthiş sürprizler bekliyor.

"Avaze" Türk Müziği Kadınlar Topluluğu, 10 Kasımda Atatürk'ün sevdiği şarkıları da yorumlayacağı çok özel repertuvarıyla dinleyenleri en derinden etkileyecek.

Sezon içinde en çok beğenilen oyunları Koca Bir Aşk Çığlığı ile Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu; 39 Basamak ile Kent Oyuncuları, Babamla Dans ile Tiyatro Kare festivalin heyecanla beklenen konuklarından bazıları...

ÇOCUK ETKİNLİKLERİ

Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nin işbirliğiyle gerçekleştirilen geleneksel resim yarışmasının bu yılki konusu Parmak Çocuk adlı bir Alman masalı. Çocukların bu masalla ilgili neler hayal ettiklerini görmek isteyenler festival süresince Eskişehirli Genç Ressamlar Sergisi'ni gezebilirler. Çocuklar için Konya Devlet Tiyatrosu Midas'ın Kulakları adlı oyunu sergiliyor. Bu yılki konuk ülkemizin çocuklara sürprizi ise Caterina Klusemann'ın Paul ve Bataar adlı filmi...

Defne Koldaş yönetiminde tiyatro, Duygu Güngör yönetiminde dans, Tugay Başar yönetiminde müzik, Cengiz Özek yönetiminde gölge oyunu - Karagöz, Kâmil Masaracı ile Ercan Akyol yönetiminde karikatür, Dilek İçinsel yönetiminde film ve Naz Erayda yönetiminde resim atelyeleriyle çocuklar sanat yoluyla kendilerini ifade ederek yaratıcılıklarını sergiliyorlar.

FESTİVAL MEKÂNLARI...

Festival, gösteri mekânları açısından geniş bir yelpazeye sahip. Anadolu Üniversitesi Spor, Sinema ve Atatürk Kültür Merkezi salonları ile Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Kültür Sarayı salonları festival izleyicilerine bu yıl da ev sahipliği yapıyor. Farklı sanat dallarının icra edilebilmesi için gerekli her türlü donanıma sahip bu salonlar Eskişehir'in çağdaş, Batı'ya dönük yüzünü yansıtıyor.

FESTİVAL BİLETLERİ

Bilet Satış Noktaları:

14. Uluslararası Eskişehir Festivali'nin biletleri, Köprübaşı Caddesi No. 4 adresindeki BİLEM (Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Projeler Bilgi İletişim merkezi); ile Anadolu Üniversitesi Sinema Salonu ve E. Osmangazi Üniversitesi'ndeki gişelerinde satışa sunuluyor.

Ayrıca etkinlik günleri gösteri mekânlarında da etkinlik başlayana kadar bilet satışına devam ediliyor.

Bilet Fiyatları:
Festivalin bilet fiyatları: Tam: 12 YTL, Öğrenci: 6 YTL, Çocuk: 1 YTL. Biletlerde 65 yaş üstündekiler, öğretmenler ve grup bileti alanlar için indirim uygulanıyor. BİLEM Merkez Gişe'den yapılan bilet alımlarında kredi kartı da geçerli.

Festival Programıyla ilgili bilgi:
14. Uluslararası Eskişehir Festivali programıyla ilgili kısa bilgiler ve program çizelgesinin yer aldığı el ilanları, Festival gişelerinden temin edilebilir.

Diğer Müzik Haberleri
37. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, 5-30 Haziran
Jane Birkin, 21 Nisan
Depeche Mode, 14 Mayıs
Kenny G: Arif Mardin Tribute Konseri, 2 Mayıs
Buena Vista Social Club, 28-29 Nisan
Jay Jay Johanson, 18 Nisan
Buena Vista @ Hilton Convention, 10 Nisan
CSO'dan 2009'a yıldızlı karşılama, Aralık 2008-Nisan 2009
16. İzmir Avrupa Caz Festivali, 2-13 Mart
Romantizmin Doruğunda, 8 Ekim-24 Aralık