07 Mayıs 2009
         

7. Uluslararası Pera Fest, 17 - 28 Kasım

Pera Fest, 7. yılında zengin bir programla İstanbulluların karşısına çıkıyor. Festival, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile desteğinde, Pi Prodüksiyon ve Kültürlerarası İletişim Disiplinler arası Sanat Derneği tarafından düzenleniyor.

Beyoğlu'nun çok kültürlü yapısından hareketle, kültürlerarası iletişimi vurgulayan disiplinler arası bir kültür-sanat buluşması olan "PERA FEST", bu yıl açılışı Cenova'dan gelen bir İtalyan grubu, "Orchestra Bailam"ın konseri ile yapıyor (17 Kasım, Ghetto). Galata kültüründen etkilenen ve doğu-batı kültürlerini buluşturan "Orkestra Bailam", neşeli müzikleri ile ilk kez İstanbul'a geliyor.

Festivalin ikinci gününde, Akbank Sanat'da "Düşüncenin Şairi : İlhan Berk" başlıklı bir söyleşi var. Orhan Alkaya, Arif Damar ve Haydar Ergülen'in katılacağı söyleşide Cüneyt Türel ve Yeşim Özsoy Gülan şairin "Pera" ve "Galata" adlı kitaplarından şiirler okuyacak, Gülyar Balcı çellosu ile İlhan Berk'in anısına küçük bir dinleti sunacak. Aynı gece Galata Perform'da "Elektronik Kumpanya" konseri var.

19 Kasım'da Nazlı Eray'ın "Bana Bir İstanbul Ver" ve Nezih Başgelen'in "Pera'dan Beyoğlu"na konulu söyleşileri ArkeoPera'da...

20 Kasım'da Cezayir sokağındaki "Sakman İstanbul"da "Üç Kadın"dan Türkiye'nin Türküleri'ni dinleyeceğiz. "Islak Köpek" konseri ise Galata Perform'da.

21 Kasım Cuma günü Yapı Kredi Kültür Sanat'da "Eleştiri'nin İki Ustası: Mehmet H. Doğan ve Fethi Naci'ye Saygı" başlıklı etkinlik düzenleniyor. Prof. Füsun Akatlı, Prof. Cevat Çapan, Turhan Günay, Ahmet Oktay ve Faruk Şüyun'un katılacakları toplantının ardından gece Talimhane Tiyatrosu'nda İranlı beş kadın sanatçıdan oluşan, "Maryam Akhondy & Banu" topluluğu konser verecek.

22 Kasım akşamı, İtalyan Kültür Merkezi'nde "Puccini'nin 150.Yılı" onuruna Livio Angelisanti, Paola Romano ve Paola Villa sahne alacak.

23 Kasım Pazar günü, İstanbul'un yeni sanat mekânı, Talimhane Tiyatrosu'nda, "Barış Müzisyenleri" konseriyle başlayacak. Bu konserde ilköğretim çağındaki yirmiyi aşkın çocuğun oluşturduğu akordeon orkestrası, farklı kültürlerin türkülerini seslendirecek. Aynı akşam ve yine aynı mekânda İsrailli klarnet virtüözü Smoel Achiesel konser verecek. Programa konuk sanatçı olarak Serkan Çağrı katılacak.

24 Kasım'da "Kültürümüzün Belleği Prof. Metin And"ı anılıyor. Pera Müzesi'nde yer alacak etkinliğe Prof. Özdemir Nutku, Zeynep Oral, Prof. Sevda Şener, Ayşegül Sönmez katılacak. Aynı akşam, İtalyan Kültür Merkezi'nde "Neşide-i Zafer" başlıklı konserde "Cihat Aşkın Topluluğu"ndan Meşrutiyet dönemi müzikleri dinleyicilerle buluşacak.

25, 26 ve 27 Kasım günleri Akbank Sanat'ta Meşrutiyet'in 100. Yılı nedeniyle bir dizi söyleşi gerçekleşecek. Bu söyleşilerde, Prof. Mete Tunçay Meşrutiyet'i, Gönül Paçacı "Meşrutiyet Müzikleri"ni anlatacak; Burçak Evren "Meşrutiyet'ten Günümüze Pera'da Sinema",konuşmalarının yanı sıra, Cemal Ünlü "Mazlumların Feryadı Mahvetti İstibdatı" başlıklı açıklamalı dinleti yapacak.

25 Kasım'da "Baba Zula"nın Babylon'da, ünlü Katalan caz topluluğu "12TWELVE"in Nardis Jazz Club'deki konserleri; 26 Kasım'da Talimhane Tiyatrosu'ndaki Çıplak Ayaklar Kumpanyası'nın "Mehmet Barışı Seviyor" adlı dans gösterisi ve 27 Kasım'da Birol Topaloğlu konseri Talimhane Tiyatrosu'nda izlenebilir. "Tiyatronun İki Emekçisi: Günay Akarsu ve Aziz Çalışlar"ı 28 Kasım'da anılacak. Etkinliğe, aralarında Bilgesu Erenus, Seçkin Selvi, Yılmaz Öğüt'ün de bulunduğu iki sanatçının yakın dostları katılacak. PERA FEST, Talimhane Tiyatrosu'nda Yunanistan'dan " En Chordais Ensemble"ın rembetikoları seslendireceği konser ile son bulacak.

Üç Kadın, Maryam Akhondy, Puccini 150 Yılı, Barış Müzisyenleri, Cihat Aşkın Ensemble, En Chordais Ensemble konserleri ve söyleşiler ücretsizdir. "Orkestra Bailam", "Baba Zula", Birol Topaloğlu ",12 Twelve", Çıplak Ayaklar Kumpanyası", "Elektronik Kumpanya", "Islak Köpek" biletleri Biletix ve konser mekânlarında

Diğer Müzik Haberleri
37. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, 5-30 Haziran
Jane Birkin, 21 Nisan
Depeche Mode, 14 Mayıs
Kenny G: Arif Mardin Tribute Konseri, 2 Mayıs
Buena Vista Social Club, 28-29 Nisan
Jay Jay Johanson, 18 Nisan
Buena Vista @ Hilton Convention, 10 Nisan
CSO'dan 2009'a yıldızlı karşılama, Aralık 2008-Nisan 2009
16. İzmir Avrupa Caz Festivali, 2-13 Mart
Romantizmin Doruğunda, 8 Ekim-24 Aralık