07 Mayıs 2009
         

12. Uluslararası Ankara Caz Festivali, 24 Kasım-4 Aralık

Ankara Caz Derneği ve LEO Organizasyon'un birlikte yürüttüğü ve her yıl farklı bir tema seçen Ankara Caz Festivali'nin 12. yıl teması Caz ve Bas olarak belirlendi. Türkiye'den caz sanatçılarına destek olmak ve ülkemiz caz müziğinin tanınması için önemli rolü olan Ankara Uluslararası Caz Festivali, 12.ci yaşında "krize rağmen" yapılacak.

Ankara Caz Derneği ve LEO Organizasyon'un birlikte yürüttüğü Ankara Caz Festivali'nde tema olarak bu sene "Caz ve Bas" seçildi. Her yıl farklı bir temayla karşımıza çıkan Uluslararası Ankara Caz Festivali'nde bu yıl Türkiye'deki ve Dünyadaki çok önemli bas gitar sanatçıları Ankaralı cazseverlerle buluşacak. 24 Kasım - 4 Aralık 2008'de gerçekleştirilecek olan festivalde performans sergileyecek sanatçılardan bazıları; Swiss Army Band, Renaud Garcia-Fons, Cymniology, Kamil Erdem Group, Jay Leonhart, Yuri Honing Trio, Riccardo Arrighini, Kerem Görsev&Allan Harris, Maris Briezkalns Group, Colina-Miralta-Sambeat, Charlie Haden, Gürol Ağırbaş ve Selçuk Sun.

*FESTİVAL TAKVİMİ İÇİN TIKLAYINIZ...


Kasım '08 aynı zamanda Ankaralı müzisyenler için "Workshop" ayı olacak ve festivalde çalacak olan sanatçılar yapacakları atölyelerle de festivalin eğitim açısından önemini bir kez daha vurgulayacak. Bu sene 12.'si düzenlenecek olan festival Kasım ayını Ankaralı caz severler için unutulmaz bir ay haline getirecek.

Caz müziğindeki önemi ile bas gitar bu sene 12. Uluslararası Ankara Caz Festivali'ne konu oldu. Festivalin programı ve ayrıntılı bilgi Eylül ayı sonundan itibaren www.acd.org.tr ve www.leo.com.tr adreslerinden takip edilebilecek.

BİLETLER
Biletler bu yıl ilk kez www.mybilet.com'da satılacak. Programın son hali, detaylı bilgi, bilet satış ve müzik örnekleri için www.leo.com.tr, www.acd.org.tr, www.ankaracazfestivali.org.


FESTİVAL PROGRAMI

24 KASIM 2008 PAZARTESİ

SAAT:20.00 ODTÜ KKM KEMAL KURDAŞ SALONU
FESTİVAL AÇILIŞI - AVRUPANIN EN İYİ KONTRBASCISI RENAUD GARCIA-FONS TRIO ile...

1980'lerde Paris Konservatuarı'nda François Rabbath'dan öğrendiği enstrüman tekniğini deneyselliğiyle birleştiren ve geliştiren kontrbasçı Renaud Garcia-Fons, kontrbası bir yandan bir solo enstrümana, bir çeşit flamenko gitarına ve bir doğu enstrümanına dönüştürdü. Akdeniz ruhunu virtüöz kimliğine yansıtan ve İspanyol kültürünün öğelerini anlaşılır bir şekilde modern Fransız cazına taşıyan sanatçı, caz ve klasik müzik dışında flamenko, musette ve hatta Avrupa halk müziğinden öğelerle harmanladığı son albümü "Arcoluz"u Saat:20.00 ODTÜ KKM KEMAL KURDAŞ SALONU'nda Ankaralıların beğenisine sunuyor. Konser Fransa Büyükelçiliği ve Fransız Kültür Merkezi destekleriyle gerçekleştiriliyor. Gün sponsoru Durance En Provence.


25 KASIM 2008 SALI

SAAT:19.00 ODTÜ KKM KEMAL KURDAŞ SALONU
LETONYA'DAN CAZ... MARIS BRIEZKALNS QUINTET

Letonya'nın en iyi müzisyenlerinden oluşan Maris Briezkalns Quintet, bop öncesi ve latin müziğinden etkilenmiş olan caz formundaki kompozisyonları ile dikkat çekiyor. Eski Sovyetler Birliği'nin en ünlü caz perküsyoncularından olan Maris'ın önderliğindeki grup LETONYA BÜYÜKELÇİLİĞİ katkılarıyla Ankara Uluslararası Caz Festivali sahnesinde.

SAAT:21.00 ODTÜ KKM KEMAL KURDAŞ SALONU
CAZ'DA DOĞU-BATI KÖPRÜLERİ: CYMINOLOGY

Antik Pers İmparatorluğu'nun musiki kültürü ve edebi eserlerinden etkilenerek, bu tema üzerine kurulu eşsiz bir müzik ortaya koyan Cyminology, Cymin Samawaite'nin olağanüstü vokaliyle zenginleşen müziklerini bizlerle tanıştırmak üzere 12. Ankara Uluslararası Caz Festivali'nde! GOETHE INSTITUT desteği ile gerçekleşen konserin etkinlik sponsoru ANEL GRUP.


26 KASIM 2008 ÇARŞAMBA

SAAT: 18.00 ODTÜ KKM A SALONU
OĞAN ŞADAN BAND

Ankara Caz Derneği'nin burslu öğrencisi olarak müzik eğitimini Amsterdam Konservatuarı'nda sürdüren Oğan Şadan'ın öncülüğünde kurulmuş olan grup, bir çok farklı müzik tarzını bir araya getiriyor. Caz müziğinin başarılı gençlerinden oluşan topluluk, Oğan Şadan'ın bestelerinden oluşan repertuarı ile Ankara Caz Festivali'ne konuk oluyor. Konseri ANTALYA CAZ DERNEĞİ destekliyor.

SAAT:20.00 ODTÜ KKM KEMAL KURDAŞ SALONU
TÜRK CAZININ KONTRBAS USTASI SELÇUK SUN , CAZ BEŞLİSİ İLE FESTİVALDE....

Meslektaşı, değerli kontrbasçı Nezih Yeşilnil, Selçuk Sun'u: "Türkiye'de cazı gerçekten öğretebilecek ender insanlardan biri..." diye tanımlar. Ülkemizde yetişmiş en donanımlı, bilgili ve tecrübeli kontrbas ustası Selçuk Sun, teması "bas" olan bu seneki Ankara Uluslararası Caz Festivali'nin olmazsa olmaz isimlerinden. Yurtdışında önemli isimlerle çalışmış ve projelerde yer almış olan sanatçı, birbirinden değerli müzisyenlerle 26 Kasım Çarşamba günü saat 20:00'de cazın en güzel örneklerine ışık tutacak. Sanatçı ayrıca 27 Kasım 2008 tarihinde Hacettepe Konservatuar'da "kontrbas ve caz" üzerine atölye çalışması düzenleyecek. Konser, yakın zamanda yitirdiğimiz değerli sanatçı Kudret Öztoprak'a ithaf edilmiştir...

SAAT:22.00 SHERATON COPPER CLUB
OSO QUARTET

Ankara'nın önemli cazcılarından oluşan grup, festivalin "Festival@Copper Club" sahnesinde 27 Kasım'da performanslarını gerçekleştirecekler. Gecede özgün tınılı modern caz bestelerini akustik seslerle sergileyecek olan grup, sürpriz sanatçıların da katılımıyla, Ankaralı cazseverlere unutulmaz bir gece yaşatacak.


27 KASIM 2008 PERŞEMBE

SAAT:18.00 ODTÜ KKM A SALONU
HOLLANDA'NIN EN İYİ CAZ GRUPLARINDAN YURİ HONING TRIO İLK KEZ ANKARA'DA!

12. Uluslararası Ankara Caz Festivali, 27 Kasım 2008 saat:20.00'de ODTÜ KKM'de bu sene HOLLANDA BÜYÜKELÇİLİĞİ katkılarıyla, Hollanda'nın en ünlü caz gruplarından biri olan Yuri Honing Trio'yu konuk ediyor. Saksofonist ve besteci olan Yuri Honing, Hollanda'nın en başarılı caz müzisyenlerinden. Caz müziğinin bir stil değil, lisan olduğuna inanan, bugüne kadar Charlie Haden, Misha Mengelberg, Paul Bley, Gary Peacock, Pat Metheny, Scott Colley gibi yıldızlarla çalışmış Honing'e, birçok ritim ve farklı kültürün tınılarını davuluna yansıtan Joost Lijbaart ve özgün besteci - kontrbasçı Tony Overwater eşlik ediyor.

SAAT:20.00 ODTÜ KKM KEMAL KURDAŞ SALONU
FAHİR ATAKOĞLU, "İSTANBUL IN BLUE" İLE İLK DEFA 12. ULUSLARARASI ANKARA CAZ FESTİVALİ'NDE!

Başarısını pek çok uluslararası ödülle tescillenmiş, kendine has ritmik, melodik ve armonik özellikleri besteci duyarlılığıyla birleştirerek değişik müzik kültürlerini harmanladığı müziği ile dikkatleri üzerine toplayan Fahir Atakoğlu, bugün kendisinden "dünyanın en iyi davulcusu" olarak bahsedilen 2 Grammy ödüllü "El Negro" lakaplı Kübalı davulcu Horacio Hernandez ve 6 telli bas gitarın mucidi, efsanevi Amerikalı basçı Matthew Garrison, Ankaralı caz severlerin unutamayacağı bir konsere imza atacaklar. Konser Sponsoru: EADS


28 KASIM 2008 CUMA

SAAT:18:00 ODTÜ KKM A SALONU
KÜRŞAT AND & TAMER TEMEL GROUP

Türkiye'nin en önemli kontrabas sanatçılarından biri olan Kürşat And, Avrupa'da özellikle de İtalya'da ve Türkiye'de sayısız konser ve festivalde birçok başarılı çalışmada yeralmış Tamer Temel, yıllarca ünlü isimlerle aynı sahneyi paylaşan başarılı müzisyen Onur Puza ve Türkiye'nin önde gelen davulcularından Ayhan Öztoplu, Kürşat And & Tamer Temel Group olarak 12. Uluslararası Ankara Caz Festivali'nde seyirciyle buluşuyor.

SAAT:20.00 ODTÜ KKM KEMAL KURDAŞ SALONU
İSPANYA'DAN CAZ ATEŞİ: PERICO SAMBEAT QUARTET
İspanya'nın en önemli üç fusion caz müzisyeni Javier Colina, Marc Miralta , Perico Sambeat, Albert Sanz biraraya gelerek, tutku-yaratıcılık-virtüözite üçgenini oluşturuyor. Başta caz olmak üzere, flemenko ve Küba müziği gibi farklı tarzlardaki projelere de imza atan dörtlü, Coltrane, Monk, Porter ve hatta Beatles yorumlarını repertuarlarına dahil ederek, seyirciyi şaşırtmakla kalmıyor, kurdukları mükemmel iletişim sayesinde Akdeniz kültürünün sıcaklığını konser salonuna taşıyor. Konser İspanya Büyükelçiliği destekleriyle gerçekleştiriliyor. Konserin sponsoru FNSS SAVUNMA SİSTEMLERİ.
Perico Sambeat saat:20.00'de gerçekleştirilecek konser öncesinde saat:14.00'de Hacettepe Konservatuar'da atölye çalışması düzenleyecek.


29 KASIM 2008 CUMARTESİ

SAAT:18.00 ODTÜ KKM A SALONU
KLASİK MÜZİK VE CAZ ARASINDAKİ İNCE ÇİZGİ: RICCARDO ARRIGHINI

Kariyerine klasik müzik ile başlayan ve bugüne dek Caz standartlarından deneysel caza kadar farklı biçimlerde 4 albüm yaratan İtalyan piyanist Riccardo Arrighini, geçtiğimiz sene festivalimizde genç deha Francesco Cafiso ile birlikte konuk olmuştu. 19 ve 20. Yüzyılın en önemli bestecilerinden olan Puccini'nin doğumunun 150. yılı için çıkarmış olduğu "Puccini Jazz" solo projesiyle klasik müzik ve cazın arasındaki çizginin ne kadar da ince olduğunu, piyanosundan çıkan büyülü caz melodileriyle kanıtlıyor. Konser, İTALYAN KÜLTÜR MERKEZİ katkılarıyla SELEX KOMİNİKASYON sponsorluğunda gerçekleştirilecek.

SAAT:22.00 İF PERFORMANCE HALL
TÜRKİYEDE İLK SOLO BAS ALBÜMÜNE İMZA ATAN GÜROL AĞIRBAŞ...

Yıllardır Türkiye'de birçok albümde ve caz projesinde yer almış olan Gürol Ağırbaş, bu sene "Bas & Caz" temalı 12. Uluslararası Ankara Caz Festivali'nde sextet grubuyla sahne alıyor. Çıkartmış olduğu Türkiye'nin ilk solo bas gitar albümü olan "Bas Şarkıları" albümüyle birçok genç bas gitariste ilham kaynağı olan Gürol Ağırbaş, festivalde Ankaralıların alışık olduğu, IF Performance Hall'da özgün repertuarı ve seçkin müzisyenlerden oluşan "Gürol Ağırbaş Sextet" ile sahne alacak.


2 ARALIK 2008 SALI

SAAT:18.00 ODTÜ KKM A SALONU
EMREHAN HALICI İLE ELEKTRONİK BULUŞMA.

Festival bu sene bir elektronik buluşmaya ev sahipliği yapıyor ve müzik, sesi ve görseli bilgisayar ile etkileşimli bir biçimde, performans ile kontrol ederek icra ediliyor. Sinan Bökesoy'un alt yapısını hazırladığı ve vücuduna bağlı sensörler ile kontrol ettiği ses uzayına, Emrehan Halıcı VDrum ile eşlik edecek ve birlikte sisteme aktarılan jestlerle yeni oluşumları canlı olarak yaratacaklar. Bilgisayarlar ve elektronik sistemler kullanarak Jazz-Rock parçaları yeniden yorumlayacak olan grup, doğaçlama ağırlıklı bir repertuarla festival seyircisine son derece ilgi çekici bir konser yaşatacak. Konser HALICI YAZILIM desteğiyle gerçekleşecek.

SAAT:20.00 ODTÜ KKM KEMAL KURDAŞ SALONU
KEREM GÖRSEV TRIO & ALLAN HARRIS PROJECT

Her sene konser biletleri daha ilk günden tükenen, Türkiye'nin en ünlü caz piyanistlerinden Kerem Görsev bu sene Uluslararası Ankara Caz Festivali'ne yine farklı bir projeyle imza atıyor. Amerika'da yaşayan ve caz standartlarının en iyi yorumcularından olan Allan Harris, Kerem Görsev ile beraber 2005 senesinde "Orange Juice" ve 2007 senesinde "Back Again" adlı albümleri yayımladılar. Bu konserde Kerem Görsev Trio ile beraber albümlerinden parçaları seslendirecekler. Grupta yine günümüzün en yetenekli kontrbasçılarından Kağan Yıldız'ı, davulda kadife gibi tuşesiyle Ferit Odman'ı izleyeceksiniz. Konser ABD Büyükelçiliği katkılarıyla gerçekleştirilecek.


3 ARALIK 2008 ÇARŞAMBA

SAAT:18.00 ODTÜ KKM A SALONU
3 BASCI İLK KEZ AYNI SAHNEYİ PAYLAŞIYOR: TRIBASS

Ankara Caz Festivali her yıl farklı müzisyenlerin bir araya gelerek ortaya çıkarttığı yeni ve bir o kadar da özel projeye ev sahipliği yapıyor. TriBass bu özel projelerden bir tanesi. Her biri farklı albümlerde, farklı projelerde yer almış, birçok değerli caz ustasına eşlik etmiş ve kendi alanlarında uzmanlaşmış 3 basçı, ilk kez aynı sahneyi paylaşacaklar.. Cem Tuncer, Emre Topak ve Koray Ergünay'dan oluşan "TriBass"; verecekleri konserde hem kendi bestelerini hem caz standartlarını yorumlayacaklar. 3 bascının biraya gelmesiyle oluşacak bu deneysel müzik şöleni, festivalin bu yılki temasını tam olarak yansıtacak.

SAAT:20.00 ODTÜ KKM KEMAL KURDAŞ SALONU
"CAZ & BAS" DENİLİNCE KAMİL ERDEM OLMAZSA OLMAZ!

Kurduğu grubu Asiaminor'le ülkemizdeki ilk etnik caz çalışmalarına imza atmış, Türk cazında bas gitar denince akla gelen ilk isimlerden Kamil Erdem, koma seslerinin kullanımı, akılalmaz armoni yeteneği ve eşsiz soloları ile Anadolu, Balkanlar ve Orta Doğu'ya özgü tınıları çoksesli caz anlayışı ile yorumluyor. Sadece basçıların değil, tüm müzisyenlerin yakından takip etmesi gereken bir sanatçı olan Erdem, 3 Aralık Çarşamba günü SAAT:20.00'DE ODTÜ KKM'de Quartet'i ile, Ankaralı cazseverlere unutulmaz bir bas resitali sunacak . Konser sponsoru SELEX KOMİNİKASYON.
Sanatçı ayrıca 4 Aralık 2008 Çarşamba 16:00, H.Ü Ankara Devlet Konservatuarı'nda yapacağı atölye çalışmasında genç müzisyenlere ve bas enstrumanına ilgi duyanlara bas teknikleri ve caz müziği hakkında bilgi verecek ve kendi müzik hayatından aktaracağı anektotlarla tavsiyelerde bulunacak.

SAAT:22.00 İF PERFORMANCE HALL
BETONE

BETONE, 2008 Ocak ayında, herbiri kendi alanlarında birçok başarılı birçok projeye imza atmış müzisyenler olan Utar Dündar Artun, Cem Tuncer, Akın Bağcıoğlu ve Sarpay Özçağatay'ın biraraya gelmesiyle kuruldu. Grup elemanlarının müzik dünyasının farklı noktalarından yola çıkmaları ve farklı projelerde yer almaları, biraraya geldiklerinde daha renkli ve herkesin kendinden birşeyler bulabileceği keyifli bir müzik ortaya çıkarttı. Festival kapsamında Siyah Beyaz'da performans sergileyecek BETONE, hem kendi bestelerinden hem de birçok ünlü caz müzisyeninin parçalarının yorumlarından oluşan repertuarlarıyla festivalin en renkli gece performanslarından birini sergileyecek.


4 ARALIK 2008 PERŞEMBE

SAAT:20.00 ODTÜ KKM KEMAL KURDAŞ SALONU

KAPANIŞTA FESTİVALİN KONUĞU CAZIN GÖZBEBEĞİ BÜYÜK ORKESTRALARDAN TÜRK ARMONİ YILDIZLARI ORKESTRASI (TÜRKAY) SAHNE ALACAK.
4 Aralık Perşembe günü ODTÜ KKM'de festival sahnesinde büyük beğeni toplayan Türk Armoni Yıldızları Orkestrası (TÜRKAY)nın da sahne almasıyla, festival 12. yaşına yakışır bir kapanışla sona erecek. Kapanış konseri davetiyeli olacaktır. Konserin Etkinlik Sponsoru HAVELSAN.

SAAT:22.00 SHERATON COPPER CLUB
JAZZ TIME QUARTET
Ankara'nın cazın büyük ustalarıyla çalışmış müzisyenlerinden oluşan Jazz Time Quartet, 4 Aralık saat 22:00'de Copper Club'da sahne alıyor ve festivalin son gecesinde dinleyicilere Copper Club'un rahat ortamında enfes bir dinleti sunuyor.

Diğer Müzik Haberleri
37. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, 5-30 Haziran
Jane Birkin, 21 Nisan
Depeche Mode, 14 Mayıs
Kenny G: Arif Mardin Tribute Konseri, 2 Mayıs
Buena Vista Social Club, 28-29 Nisan
Jay Jay Johanson, 18 Nisan
Buena Vista @ Hilton Convention, 10 Nisan
CSO'dan 2009'a yıldızlı karşılama, Aralık 2008-Nisan 2009
16. İzmir Avrupa Caz Festivali, 2-13 Mart
Romantizmin Doruğunda, 8 Ekim-24 Aralık