07 Mayıs 2009
         

"İnsanoğlu İnsan", 24 Ekim-31 Ocak

İnsanoğlu İnsan oyunu, insanoğlunun doğumundan ölümüne kadar kurduğu bire bir ve toplumsal ilişkileri hicvediyor. Oyun, 24 Ekim-31 Ocak tarihleri arasında Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi'nde sahne alacak.

Bir tiyatro düşünün, dramatik tiyatronun olmazsa olmaz kuralı olan "Seyirci dördüncü duvardır" kuralını daha başlar başlamaz oyunun daha birinci dakkasında şakalarla yıkıyor.

Tiyatronun sizli bizli mesafesini ortadan kaldırıp, ölçüyü de elden bırakmadan eğlendirerek, ortamı senli benli bir havaya sokuyor .

Böyle olunca da ortaya sizi sarıp sarmalayan, sıcak, doğal, canayakın, hınzır, eğlenceli, bizden bir oyun çıkıyor.

Bizden bir oyun çıkıyor çünkü bir halk tiyatrosu olan Kabare Dev Aynası, güncel olayları eğlendirici hale getirirken Geleneksel Tiyatromuzun zenginliklerinden, ortaoyunu, meddah, tuluattan da yararlanıyor.

Kurulduğu günden bu yana sadece kabare oynayan ülkemizin neredeyse tek kabare tiyatrosu olan Kabare Dev Aynası oyunlarında bize bizi anlatıyor. Bize ayna tutarak aynada kendimizi daha da önemlisi,aynadaki sırları kulağımıza fısıldıyor.

Yani Kabare Dev Aynası Tiyatrosu, söyleyecek sözü olan güler yüzlü bir tiyatro olarak,sekiz yıldır kabare bayrağını elinden düşürmeden, nitelikli bir eğlencenin peşinden koşuyor.

İNSANOĞLU İNSAN

Topluluğun kurucusu Ali Erdoğan, yazıp yönettiği, İLİŞKİME İLİŞME, SANSASYONUN KADAR KONUŞ, TIPKISININ AYNASI, KÜLAHIMA ANLAT, YOLUMUZU BULALIM oyunlarına bir yenisini daha ekledi: İNSANOĞLU İNSAN...

Ali Erdoğan'ın yazıp yönettiği oyunun müziklerini Umut Deniz Topçuoğlu, dekor uygulamasını Murat Kızıldağ, ışık tasarımını Süreyya Karaduman ve Sercan Büyükçınar yaptı.

İNSANOĞLU İNSAN oyunu, insanoğlunun doğumundan ölümüne kadar kurduğu bire bir ve toplumsal ilişkileri hicvediyor.

Oyun, insanoğlunun, tertemiz duygularla başlayıp, nikah salonunda atılan imzalarla resmiyete dönüştürdüğü fakat daha sonradan şiddetli geçimsizlik biçiminde mahkeme salonlarına taşıdığı ilişkilerinin traji komik yanlarını eğlenceli bir biçimde yansıtıyor.

Oyun ayrıca, çiftlerin evliliklerini renklendirme çabalarını, yani, kaçamak adını verdiğimiz değişik yastık şanslarını zorlama etkinliklerini ve ilişkilerimizdeki güven problemlerini şakacı bir uslüpta hicvediyor.

Toplumsal yozlaşmaya bağlı olarak ortaya çıkan çürümenin de nedenleri ve sonuçları üzerinde duran oyun insanoğlunun sorunlarını inkar ederek, çareyi ihmal ederek insanca bir yaşam yaşayamayacağının da altını çiziyor

Oyunda Ali Erdoğan'ın yanı sıra Harika Özovalı Baykal, İsmail Can Törtop, Engin Yağcılar, Eren Kayalı, Esra Güner rol alıyor.

OYUN TARİHLERİ
24 Ekim Cuma - 20.30
7- 14-21-28 Kasım Cuma - 20.30
6-13 Aralık Cumartesi - 20.30
3-10-17-31 Ocak Cumartesi - 20.30

Yer:
KADIKÖY BARIŞ MANÇO KÜLTÜR MERKEZİ
Caferağa spor salonu arkası, Şifa Hastanesi karşısı
Moda caddesi, Nail bey sokak,No:37 Kadıköy/ISTANBUL

Gişe Tel: 0216 418 16 46
Tam Bilet: 15 YTL
İndirimli (Emekli-Öğrenci): 10 YTL

www.kabaredevaynasi.com
info@kabaredevaynasi.com

Diğer Sahne Haberleri
İstanbul Amatör Tiyatro Günleri, 2-31 Mayıs
12. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, 5-17 Mayıs
Bir Çingene Masalı
"Sahnedeyim"
"Çılgın Yenge", 9-26 Şubat
Bugs Bunny On Ice İstanbul'da
"Küçük Kara Balık" Pınar Kido Çocuk Tiyatrosu'nda!
İş Sanat'tan yepyeni çocuk etkinlikleri
"Noter", 12 Ocak-20 Nisan
"Mutlu Prens", 4 Ocak-15 Şubat