07 Mayıs 2009
         

İlişkili haberler
3. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, 28 Kasım-04 Aralık

3. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali Programı

AÇILIŞ FİLMİ (1 film)
* Elveda Gülsarı / Proshai Gulsary / Farewell, Gulsary! / Ardak Amirkulov / Kazakistan (2008) 102'

KAPANIŞ FİLMİ (1 film)
* İpek Düşler / Kanchivaram / Priyadarshan / Hindistan (2008) 117'

RESMİ SEÇİM

ULUSLARARASI ALTIN KARAGÖZ FİLM YARIŞMASI (YÖNETMENLERİN İLK FİLMLERİ) (12 film)

* Bu Denizin Tuzu / Milh Hadha Al-Bahr / Salt of This Sea / Annemarie Jacir / Filistin (2008) 109'
* Carmo Yollara Düştü / Carmo / Carmo, Hit the Road / Murilo Pasta / İspanya-Brezilya-Polonya (2008)98'
* İz Sürücü / A nyomoz/ The Investigator / Attila Gigor / Macaristan (2008) 110'
* Diyet / Ha-Hov / The Debt / Assaf Bernstein / İsrail (2008) 93'
* Ebabil / Strizh / Swift / Abay Kulbayev / Kazakistan (2007) 80'
* Fujian'da Hüzün / Jin bi hui huang / Fujian Blue / Robin Weng Shou-Ming / Çin (2007) 90'
* İki Çizgi / Two Liners / Selim Evci / Türkiye (2008) 93'
* İlgisiz / Unrelated / Joanna Hogg / İngiltere (2007) 100'
* Tek Kişilik Dans / Continental, un Film Sans Fusil / Continental / StLafleur / Kanada (2007) 103'
* Thomas / Miika Soini / Finlandiya (2008) 73'
* Uyurgezer Ülke / Terra Sonâmbula / Sleepwalking Land / Teresa Prata / Mozambik-Portekiz (2007) 96'

YARIŞMA DIŞI (ÖDÜLLÜ İLK FİLMLER) / OUT OF COMPETITION (AWARDED DEBUTS) (6 film)

* Alice'in Yuvası / A Casa de Alice / Alice's House / Chico Teixeira / Brezilya (2007) 92'
* Cochochi / Laura Amelia Guzman & Israel Cardenas / Meksika-İngiltere-Kanada (2007) 87'
* En Uzak Mesafe / Zui yao yuan de ju li / The Most Distant Course / Jing-Jie Lin / Tayvan (2007) 104'
* Güz Balosu / Sügisball / Autumn Ball / Veiko / Estonya (2007) 123'
* Kullanılmış Yedek Parçalar / Partes Usades / Used Parts / AarFernLesur / Meksika (2007) 95'
* Papa'nın Tuvaleti / El Badel Papa / The Pope's Toilet / Cesar Charlone & Enrique Fernandez / Uruguay-Brezilya-Fransa (2007) 97'

PANORAMA : DÜNYA SİNEMASI (18 film)

* Aşk Geç Gelir / Love Comes Lately / Jan Schütte / Almanya (2007) 86'
* Beşir'le Vals / Vals im Bashir / Waltz with Bashir / Ari Folman / İsrail-Almanya-Fransa (2008) 90'
* Cenova / Genova / Michael Winterbottom / İngiltere (2008) 94'
* Daima Mutlu / Happy-Go-Lucky / Mike Leigh / İngiltere (2008) 118'
* Donmuş Irmak / Frozen River / Courtney Hunt / ABD (2008) 97'
* Körlük / Blindness / Fernando Meirelles / Kanada-Brezilya-Japonya (2008) 120'
* Lorna'nın Sessizliği / La silence de Lorna / Lorna's Silence / Jean-Pierre & Luc Dardenne / Belçika (2008) 105'
* Maceracılar / Kalandorok / Adventurers / BPaczolay / Macaristan (2008) 100'
* O'Horten / Bent Hamer / Norveç-Almanya (2007) 90'
* Palermo'da Yüzleşme / Palermo Shooting / Wim Wenders / Almanya (2008) 93'
* Pinpon Kralı / Ping-pongkingen / King of Ping-Pong / Jens Jonsson / İsveç (2008) 107'
* Rüya / Bi-Mong / Dream / Kim Ki-duk / Güney Kore (2008) 95'
* Sev Beni / Qui/ Love Me / Beda Docampo Feijoo / İspanya-Arjantin (2007) 95'
* Sınıf / Entre les murs / The Class / Laurent Cantet / Fransa (2008) 128'
* Suso'nun Kulesi / La Torre de Suso / Suso's Tower / Tom Fernandez / İspanya (2007) 95'
* Vicky Cristina Barcelona / Woody Allen / ABD (2008) 96'
* Yakın Düşmanlar / L'ennemi intime / Intimate Enemies / Florent-Emilio Siri / Fransa (2007) 110'
* Zamanın Külleri / Ashes of Time Redux / Wong Kar-Wai / Hong Kong (2008) 96'

AYKIRI GERÇEKLER (BELGESELLER) / CONTRARY REALITIES (DOCUMENTARIES) (6 film)

* Chelsea'da Rock / Chelsea on the Rocks / Abel Ferrera / ABD (2008) 89'
* Chevrim / Chevolution / Trisha Ziff & Luis Lopez / ABD (2008) 90'
* Fotoğrafçıların Kenti / La Ciudad de los Fotografos / City of Photographers / Sebastian Moreno / Şili (2006) 80'
* Geri Dönüşüm / Recycle / Ea' Adat Khalk / Mahmoud al Massad / Hollanda-Ürdün (2007) 78'
* Graffiti / Bomb It / Jon Reiss / ABD (2007) 93'
* Kent 24 / Er shi si cheng ji / 24 City / Jia Zhang-ke / Çin (2008) 112'

İPEK YOLU ÜZERİNDEN: BOSNA HERSEK / ON THE SILK ROAD: BOSNIA HERZEGOVINA (6 film)

* Estrellita / Estrellita - Pesem za domov / Estrellita / Metod Pevec / Slovenya-Bosna Hersek (2007) 97'
* Gece Bekçileri / Cuvari Noci / Night Guards / Namik Kabil / Bosna Hersek (2008) 87'
* İyi Olmak Zor İş / Tesko je biti fin / It's Hard to Be Nice / Srdjan Vuletic / Bosna Hersek-İng-Alm (2007) 102'
* Kar / Snijeg / Snow / Aida Begic / Bosna Hersek-Almanya-Fransa-İran (2008) 100'
* Nafaka / Nafaka / Nafaka / Jasmin Durakovic / Bosna Hersek (2006) 115'
* Turne / Turneja / The Tour / Goran Markovic / Sırbistan-Bosna Hersek (2008) 108'

BOZKIRIN OZANI: CENGIZ AYTMATOV / POET OF THE STEPPES: CHINGIZ AITMATOV (6+1 film)

* İlk Öğretmen / Pervyj uchitel / The First Teacher / Andrey Mikhalkov-Konchalovski / Rusya (1965) 102'
* Çocukluğumuzun Gökyüzü / Nebo nashego detstva / Bakajdyn Zajyty / The Sky of Our Childhood / Tolomush Okeyev / Kırgızistan (1966) 78'
* Beyaz Gemi / Ak Keme / The White Ship / Bolotbek Shamshiyev / Kırgızistan (1975) 95'/102'
* Fujiyama'ya Çıkış / Voskhozhdenije na Fudzijamu / The Ascent of Fuji-Yama /
Bolotbek Shamshiyev / Kırgızistan (1988) 130'
* Mankurt / Mankurt / Khodzakuli Narliev / Türkmenistan-Rusya-Türkiye (1990) 86'
* Boranlı İstasyonu / Boranly beket / Snowstormy Station / Bakyt Karagulov / Kırgızistan (1996) 99'
(* Elveda Gülsarı / Proshai Gulsary / Farewell, Gulsary! / Ardak Amirkulov / Kazakistan (2008) 102')

ÇOCUK KERVANI / CHILDREN'S CARAVAN (6 film)

* Deniz Kızı Ponyo / Gake no ue no Ponyo / Ponyo On The Cliff by the Sea / Hayao Miyazaki / Japonya (2008) 100'
* Ejder Avcıları / Chasseurs de dragons / Dragon Hunters / Guillaume Ivernel & Arthur Qwak (2008) (Dub) 80'
* Komşum Totoro / Tonari no Totoro / My Neighbour Totoro / Hayao Miyazaki (1988) (Altyazılı) 86'
* Sevimli Dinozor / Urmel aus dem Eis / Impy's Island / Reinhard Klooss & Holger Tappe (2006) (Dublajlı) 87'
* Üç Haydut / Die Drei R/ The Three Robbers / Hayo Freitag (2007) (Dublajlı) 75'
* Yürüyen Şato / Hauru no ugoku shiro / Howl's Moving Castle / Hayao Miyazaki (2004) (Dublajlı) 119'

ENGELSİZ FİLMLER / FILMS WITHOUT BARRIERS (4+1 film)

* Adem'in Trenleri / Adam and the Devil / Barış Pirhasan / Türkiye (2007) 90'
* Beyaz Melek / The White Angel / Mahsun Kırmızıgül / Türkiye (2007) 115'
* Cenneti Beklerken / Waiting for Heaven / Derviş Zaim (2006) 107'
* Sis ve Gece / Fog and Night / Turgut Yasalar (2007) 90'
(*Komşum Totoro / Tonari no Totoro / My Neighbour Totoro / Hayao Miyazaki (1988) (Altyazılı) 86')

TÜRK SİNEMASI 2008 / TURKISH CINEMA 2008

ULUSAL ALTIN KARAGÖZ FİLM YARIŞMASI / GOLDEN KARAGÖZ NATIONAL FILM COMPETITON (10 film)

* Başka Semtin Çocukları / Children of the Other Side / Aydın Bulut / Türkiye (2008) 95'
* Dilber'in Sekiz Günü / Dilber's Eight Days / Cemal Şan / Türkiye (2008) 105'
* Gitmek / My Marlon and Brando / Hüseyin Karabey / Türkiye-Hollanda (2008) 92'
* Gökten Üç Elma Düştü / Three Apples Fell from the Sky / Raşit Çelikezer / Türkiye (2008) 119'
* Gölge / Shadow / Mehmet Güreli / Türkiye-Almanya (2008) 113'
* Fırtına / Bahoz / The Storm / Kazım Öz (2008) 155'
* Hayatın Tuzu / The Salt of Life / Murat Düzgünoğlu / Türkiye (2008) 99'
* Nokta / Dot / Derviş Zaim / Türkiye (2008) 78'
* Son Cellat / The Last Hangman / Şahin Gök (2008) 97'
* Süt / Milk / Semih Kaplanoğlu / Türkiye-Fransa-Almanya (2008) 102'

ÖZEL GÖSTERİMLER / SPECIAL SCREENINGS (4 film)

* Mustafa / Can Dündar / Türkiye (2008) 115'
* Osmanlı Cumhuriyeti / Ottoman Republic / Gani Müjde (2008) ???'
* Pandora'nın Kutusu / Pandora's Box / Yeşim Ustaoğlu / Türkiye (2008) 112'
* Pazar - Bir Ticaret Masalı / Ben Hopkins / Türkiye-Almanya-Kazakistan-İngiltere (2008) 93'

YEŞİLÇAM KLASİKLERİ / YEŞİLÇAM CLASSICS (3 film)

* Üç Arkadaş / Three Friends / Memduh Ün / Türkiye (1958)(Muhterem Nur Özel Gösterim) 93'
* Şoför Nebahat / Nebahat the Driver / Metin Erksan / Türkiye (1960) (Sezer Sezin Özel Gösterim) 97'
* Derman / The Remedy / Şerif Gören / Türkiye (1983)(Hülya Koçyiğit Özel Gösterim) 88'

KISA FİLMLER / SHORT FILMS

ULUSLARARASI ALTIN KARAGÖZ KISA FİLM YARIŞMASI /
GOLDEN KARAGÖZ INTERNATIONAL SHORT FILM COMPETITON (12 film) (106')

* Bir Başka Akşam / Another Evening Goes By / B. Sangeeth Kumar / Hindistan (200?) 5'
* Bekleyiş / The Waiting / Emine Emel Balcı / Türkiye (2008) 14'
* Kör Adamın Gözü / Blind Man's Eye / Matthew Talbot-Kelly / İrlanda (2007) 6'
* Acımasızlık / Masire Sarde Khon / Cold Blood / Amir Mehran / İran 8'
* Ödev / Le devoir / Homework / Ariane Lippens / Belçika (2007) 7'
* İki Metre / Dos Metros / Javier Mrad - Javier Salazar - Eduardo Maraqqi / Arjantin (2008) 6'
* Bugün Burada Değilim / Hoy No Estoy / I'm not Here Today / Gustavo Taretto / Arjantin (2007) 8'
* Lacivert Oda / Indigo Tuba / Indigo Room / Anu Aun / Estonya (2007) 18'
* Noroutine / Jürate Samulionyte / Litvanya (2007) 15'
* Kırmızı Top / The Red Ball / Alan Holly / İrlanda (2007) 3'
* Zoom de Temps / Magne Petterson / Norveç (2008) 8'
* Sekans 01 - Plan 02 / Sequence 01 - Plan 02 / Remi Durin / Belçika (2007) 8'

ULUSAL ALTIN KARAGÖZ KISA FİLM YARIŞMASI /
GOLDEN KARAGÖZ NATIONAL SHORT FILM COMPETITON (10 film) (86')


* Açık Rüya / Lucid Dreaming / Gökhan Atakan / Türkiye (2008) 5'
* Aklımın Odaları / Mind Games / Can Fakıoğlu / Türkiye (2008) 9'
* ID / Simge Gökbayrak / Türkiye (2008) 5'
* Ölüler / The Dead / Ahmet Turgul / Türkiye (2008) 20'
* Razor / Hemi Behmioras / Türkiye (2008) 8'
* Siyah Beyaz / Black White / Kemal Tezcan (2008) 5'
* Tavşan Tavşan / Rabbit Rabbit / Burak Kent & Münire Özdemir / Türkiye (2008) 9'
* Tek Notalık Adam / The One Note Man / Dağhan Celayir / Türkiye (2008) 14'
* Utanç / Shame / Hasan Gündüz / Türkiye (2008) 6'
* Yabancı / The Stranger / Can Oral / Türkiye (2007) 5'

YARIŞMA DIŞI / OUT OF COMPETITION (10 film) (110')

* Babamın Cennetinde / In My Father's Heaven / Cenk Ertürk / Türkiye (2008) 13'
* Bizatihi Şey / Thing in Itself / Murat İncedemir / Türkiye (2008) 3'
* Çimenlikte Uzanmak / Lying in the Grass / Mehmet Can Yavuz / Türkiye (2008) 18'
* Hoş Geldin Bebek / Welcome Baby / Serhat Koca / Türkiye (2008) 6'
* Kukla Adam / The Puppet Man / Erdem Tepegöz / Türkiye (2008) 7'
* Kurşun Asker / Toy Soldier / Savaş Baykal / Türkiye 16'
* Mavi Kutu / Blue Box / Sultan Yaprak Aşkın / Türkiye (2007) 10'
* Tutulma / Eclipse / Zeynep Tançelik / Türkiye (2008) 15'
* Yıldızlar Sönerken / When the Stars Were Fading / Hasan Tolga Pulat / Türkiye (2008) 8'
* Yokuş / The Slope / Mehmet Can Mertoğlu / Türkiye (2007) 14'

ULUSLARARASI YARIŞMA FİLMLERİ (KISA + UZUN)

* İki Metre / Dos Metros / Javier Mrad - Javier Salazar - Eduardo Maraqqi / Arjantin (2008) 6'
* Ailenin Dediği Olur! / Wir Sagen du! Schatz / Family Rules / Marc Meyer / Almanya (2007) 100'

* Bir Başka Akşam / Another Evening Goes By / B. Sangeeth Kumar / Hindistan (200?) 5'
* Bu Denizin Tuzu / Milh Hadha Al-Bahr / Salt of This Sea / Annemarie Jacir / Filistin (2008) 109'

* Bugün Burada Değilim / Hoy No Estoy / I'm not Here Today / Gustavo Taretto / Arjantin (2007) 8'
* Carmo / Carmo / Carmo, Hit the Road / Murilo Pasta / İspanya-Brezilya-Polonya (2008) 98'

* Kırmızı Top / The Red Ball / Alan Holly / İrlanda (2007) 3'
* Dedektif / A nyomoz/ The Investigator / Attila Gigor / Macaristan (2008) 110'

* Acımasızlık / Masire Sarde Khon / Cold Blood / Amir Mehran / İran 8'
* Diyet / Ha-Hov / The Debt / Assaf Bernstein / İsrail (2008) 93'

* Noroutine / Jürate Samulionyte / Litvanya ( 2007) 15'
* Ebabil / Strizh / Swift / Abay Kulbayev / Kazakistan (2007) 80'

* Zoom de Temps / Magne Petterson / Norveç ( 2008) 8'
* Fujian'da Hüzün / Jin bi hui huang / Fujian Blue / / Robin Weng Shou-Ming / Çin (2007) 90'

* Bekleyiş / The Waiting / Emine Emel Balcı / Türkiye (2008) 14'
* İki Çizgi / Two Liners / Selim Evci / Türkiye (2008) 93'

* Ödev / Le devoir / Homework / Ariane Lippens / Belçika (2007) 7'
* İlgisiz / Unrelated / Joanna Hogg / İngiltere (2007) 100'

* Kör Adamın Gözü / Blind Man's Eye / Matthew Talbot-Kelly / İrlanda (2007) 6'
* Tek Kişilik Dans / Continental, un Film Sans Fusil / Continental / StLafleur / Kanada (2007) 103'

* Lacivert Oda / Indigo Tuba / Indigo Room / Anu Aun / Estonya (2007) 18'
* Thomas / Miika Soini / Finlandiya (2008) 73'

* Sekans 01 - Plan 02 / Sequence 01 - Plan 02 / Remi Durin / Belçika (2007) 8'
* Uyurgezer Ülke / Terra Sonâmbula / Sleepwalking Land / Teresa Prata / Mozambik-Portekiz (2007) 96'

ULUSAL YARIŞMA FİLMLERİ (KISA + UZUN)

* Razor / Hemi Behmioras / Türkiye (2008) 8'
* Başka Semtin Çocukları / Children of the Other Side / Aydın Bulut / Türkiye (2008) 95'

* Yabancı / The Stranger / Can Oral / Türkiye (2007) 5'
* Dilber'in Sekiz Günü / Dilber's Eight Days / Cemal Şan / Türkiye (2008) 105'

* Tek Notalık Adam / The One Note Man / Dağhan Celayir / Türkiye (2008) 14'
* Gitmek / My Marlon and Brando / Hüseyin Karabey / Türkiye-Hollanda (2008) 92'

* Açık Rüya / Lucid Dreaming / Gökhan Atakan / Türkiye (2008) 5'
* Gökten Üç Elma Düştü / Three Apples Fell from the Sky / Raşit Çelikezer / Türkiye (2008) 119'

* Siyah Beyaz / Black White / Kemal Tezcan (2008) 5'
* Gölge / Shadow / Mehmet Güreli / Türkiye-Almanya (2008) 113'

* Utanç / Shame / Hasan Gündür / Türkiye (2008) 6'
* Fırtına / Bahoz / The Storm / Kazım Öz (2008) 155'

* Aklımın Odaları / Mind Games / Can Fakıoğlu / Türkiye (2008) 9'
* Hayatın Tuzu / The Salt of Life / Murat Düzgünoğlu / Türkiye (2008) 99'

* Ölüler / The Dead / Ahmet Turgul / Türkiye (2008) 20'
* Nokta / Dot / Derviş Zaim / Türkiye (2008) 78'

* Tavşan Tavşan / Rabbit Rabbit / Burak Kent & Münire Özdemir / Türkiye (2008) 9'
* Son Cellat / The Last Hangman / Şahin Gök (2008) 97'

* ID / Simge Gökbayrak / Türkiye (2008) 5'
* Süt / Milk / Semih Kaplanoğlu / Türkiye-Fransa-Almanya (2008) 102'

Diğer Sinema Haberleri
11. Uluslararası Eskişehir Film Festivali, 1-11 Mayıs
4. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 1-7 Mayıs
"İpler Kimin Elinde?", 9-26 Nisan
28. Uluslararası İstanbul Film Festivali
7. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali
Kromozom XX, 19-29 Mart
Pera Müzesi Film Etkinlikleri, 10-28 Mart
20. Ankara Uluslararası Film Festivali, 12-22 Mart
"Bergman ve Kadınlar", 13 Şubat-1 Mart
III. 2. El Kısa Film Festivali, 12-22 Şubat