07 Mayıs 2009
         

"Ya İstanbul Beni Alır, Ya Ben İstanbul'u...", 16 Aralık-1 Ocak

Ardan Özmenoğlu, son dönemde ürettiği işlerinden oluşan, küratörlüğünü sanatçıyla beraber Büşra Çopuroğlu'nun üstlendiği "Ya İstanbul Beni Alır, Ya Ben İstanbul'u..." başlıklı sergisiyle 16 Aralık-1 Ocak tarihleri arasında Galeri Play Studio'da olacak.

Ardan Özmenoğlu, son dönemde ürettiği işlerinden oluşan, küratörlüğünü sanatçıyla beraber Büşra Çopuroğlu'nun üstlendiği "Ya İstanbul Beni Alır, Ya Ben İstanbul'u..." başlıklı sergisiyle Galeri Play Studio'da olacak.

Özmenoğlu bu son serisiyle, Fatih Sultan Mehmed'in İstanbul'un fethi için "Ya İstanbul beni Alır, ya ben İstanbul'u..." deyişinden yola çıkarak, Osmanlı İmparatorluğu tarihine, ikon portreleri ve toplumun belleğinde yer etmiş imgelerinin sıradışı ve çağdaş bir yorumuyla bakıyor.

Genç sanatçı, Post-itgibi gündelik malzemelerle de oluşturduğu "ezber bozan" enstalasyonları ve heykellerini, bu kez kendi topraklarının tarihinden yola çıkarak oluşturuyor. Daha önceki serilerinde Batı'nın ikonik portrelerine Post-itenstalasyonları, ipek baskı ve canlı renklerle getirdiği pop yorumu, bu defa Osmanlı İmparatorluğu'nun padişah ve sultanları üstünden getiriyor. Kanuni Sultan Süleyman, Fatih Sultan Mehmed, Hürrem Sultan gibi artık neredeyse "gündelik" literatürümüzde yer edinmiş kişilikleri canlı, renkli, çağdaş aynı zamanda da keskin hatlarının benimsenmişliğini test edercesine soyut bir bakış açısıyla yorumluyor.

Serginin, ayrıca, sadece 1000 adet basılan, önsözünü Büşra Çopuroğlu'nun yazdığı İngilizce katalog yayınlanacak.

Açılış:
16 Aralık 2008, Salı
Saat: 18.00-21.00

Adres:
PLAY Studio
Turnacıbaşı sokak, No. 19 Beyoğlu

Ardan Özmenoğlu
1979 yılında Ankara doğumlu sanatçı, lisans(BA) ve lisansüstü eğitimini(MFA) Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi'nde tamamladı. Berkeley'deki Kala Art Enstitüsü'nde, Berlin; Ateliergemeinschaft Milchhof e.V. 'de ve Belçika; Frans Masereel Sanat Merkezi'nde davetli sanatçı olarak çalıştı. San Francisco Sanat Enstitüsü'nde (SFAI) ilk konferansını verdi. 2004 yılından beri yurtiçi ve yurtdışında kişisel ve grup sergilerine katılmaktadır.

Chelsea Uluslarası Güzel Sanatlar Yarışması'nda üstünlük belgesi, Post-it 3M firmasının düzenlediği tasarım yarışmasında, resim dalı üçüncülük ödülü, Türkiye Omirilik Felçlileri Derneği, afiş ve slogan yarışmasında birincilik ödülü olmak üzere birçok başarı sertifikaları ve ödülleri bulunmaktadır. Tasarım ve mimarlık firmalarına projeler üretmektedir. Sanatçı çalışmalarına İstanbul Yeniköy'deki stüdyosunda devam etmektedir..

Diğer Sergi Haberleri
"Transparent City & Architecture Of Density", 01 Mayıs – 25 Temmuz 2009
Zamanın Görünen Yüzü: Saatler, 13 Mart-28 Haziran
"Gerçek - Yansıma - Yanılsama", 11 Mayıs - 11 Haziran 2009
Köseoğlu ve Tanık Resim Sergisi, 5 - 23 Mayıs
"Zamanın Ruhu", 28 Nisan - 21 Mayıs
"Karışık Sergi", 16 Nisan - 17 Mayıs
Sadi Diren Retrospektif Sergisi, 1 Nisan - 16 Mayıs
"Mary Cross ile Kutsal Yerlere Ziyaret", 22 Nisan - 15 Mayıs
"Yükseliş", 15 Nisan - 06 Mayıs
"Aşk ve Şiddet", 27 Mart - 3 Mayıs