07 Mayıs 2009
         

Don Quijote ile Yel Değirmenlerine Karşı I, 26 Aralık-8 Ocak

Genç sanatçılardan Melissa Mey'in "Don Quıjote İle Yel Değirmenlerine Karşı I" adlı resim sergisini 26 Aralık 2008 Cuma günü Sanko Sanat Galerisi'nde açacak.

Mey, sergisinde Don Quıjote felsefesinden yola çıkarak günümüz çağdaş Don Kişotlar'ını ve onların savaştığı hayali devler olan yel değirmenlerini ele alıyor. Günümüz hızlı tüketim dünyasında ve özellikle sanatın oldukça geri kaldığı ülkemizde sanatçıların yaşadığı zorlukları Don Kişot'luk olarak değerlendiren sanatçı, dışavurumcu yanını bu çalışmalarında da gösteriyor.

Renkler, fırça ve stapula izleri, gerek konunun gerekse sanatçının ruhsal etkisini resimlerde tamamen yansıtıyor. Konu, kimi zaman bir şablonda, kimi zaman bir renkte ama her daim en etkileyici ve ironik haliyle izleyiciye dokunuyor. Her zaman ki tavrıyla bu serisinde de plastik kuralların gelenekçi kaygısından uzak, kendi tabiriyle "içgüdüsel ve engellenemez" üslubuyla çıkıyor karşımıza.

Sanatçı kendinden yola çıkarak ve yine kendini sorgulayıp arayarak tıpkı Don Kişot'un yaptığı gibi hayali devlerle savaşını sorguluyor. Ve usta şövalyenin sözünü anımsatıyor. " Hayal et Şövalye ve hayallerin için savaş"

Sembolik ve felsefi bir ironi içinde izleyiciyi düşündürmeyi planlayan sanatçının konuyla ilgili sergilerinin ilki Gaziantep'te açılıyor.

Melissa Mey, 20002004 Marmara Üniversitesi A.E.F Resim Ana Heykel Yan Sanatından mezun olup, aynı üniversitede 2007'de "17. YY Hollanda Resminde Sembol kullanımı" adlı teziyle yüksek lisansını tamamladı. Aynı konudaki makalesi Artist Modern Aralık 2007 sayısında yayımlandı.

Sanatçı Avrupa birçok müzede araştırma yapmış ve sanat kamplarına davet edilmiştir. Yurtiçi ve dışı sergilerde düzenleyen sanatçının 50'yi aşkın çalışması özel koleksiyonlarda ve müzelerde yer almaktadır. aynı zamanda fotoğraf sanatçısıdır ve bu fotoğraf çalışmaları ile de sergilere katılmaktadır.

Katıldığı bir sanat kampında bölgeden etkilenip Türkiye'nin ilk özel sanat kütüphanesini oluşturmuştur.

Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği üyesi olan sanatçı, resim ve fotoğraf çalışmalarına istanbul'da kendi atölyesinde devam etmektedir.

Diğer Sergi Haberleri
"Transparent City & Architecture Of Density", 01 Mayıs – 25 Temmuz 2009
Zamanın Görünen Yüzü: Saatler, 13 Mart-28 Haziran
"Gerçek - Yansıma - Yanılsama", 11 Mayıs - 11 Haziran 2009
Köseoğlu ve Tanık Resim Sergisi, 5 - 23 Mayıs
"Zamanın Ruhu", 28 Nisan - 21 Mayıs
"Karışık Sergi", 16 Nisan - 17 Mayıs
Sadi Diren Retrospektif Sergisi, 1 Nisan - 16 Mayıs
"Mary Cross ile Kutsal Yerlere Ziyaret", 22 Nisan - 15 Mayıs
"Yükseliş", 15 Nisan - 06 Mayıs
"Aşk ve Şiddet", 27 Mart - 3 Mayıs