07 Mayıs 2009
         

Pekerun-Taşların Arkasındaki İzler, 18 Aralık-18 Ocak

20 yıldır çalışmalarını Almanya'da sürdüren ressam Mahmut Celayir, uzun bir aradan sonra İstanbulda C.A.M. Galeride, "PEKERUN- Taşların Arkasındaki İzler" isimli kişisel sergisini açıyor. Pekerun - Taşların Arkasındaki İzler sergisi 18 Aralık 2008-18 Ocak 2009 tarihleri arasında C.A.M Galeri / Nişantaşı'nda izlenebilir.

20 yildir çalışmalarını Almanya da surduren ressam Mahmut Celayir , uzun bir aradan sonra Istanbulda C.A.M. Galeride," PEKERUN- Taslarin Arkasindaki İzler" isimli kisisel sergisini aciyor.Bu sergideki calismalar, ayni tema üzerinde yogunlasmis ve birbirini bütünleyen üc farkli dönemin yapitlari. Serginin basligini tasiyan deyim"Pekerun", icinden geldigi cografyada yeralan, bir daglik alan bölgesi ve zaza dilinde taslarin arkasindaki yer anlamini tasiyor. Çalışmalarının yerel ve doğal kaynaklarını sağladığı bu lokal bölge aynı zamanda; düşsel ve sembolik bir yer, bir varoluş alanıdır.Kollektif bir hafizanın ve kimliğin izllerini sürdüğü bu mitik alan; kisisel deneyimlerle yüklü, tarih ve zaman kavramları içinde sorgulamalar yaptığı doğa anlatımlarına olanak veriyor, onun görsel ve düşünsel malzemelerini sağlıyor.

Celayir , bir doğa ve toprak anlatıcısı olarak geleneği önemli buluyor, öta yandan günümüz sanatcisi olarak yeni arayislarla bu gelenegi aşmaya calisiyor.Bu sergideki resimlerde görülecegi gibi, soyut ve gercekci formlarla yeryüzeyinde varolmamizin temel sorunlarin vurgulayip üniversel bir acilim yapma cabasinda . Bu resimsel anlatimlarda söz konusu olan büyük yalnizligimiz ve bunu sarmalayan kozmik harekettir. Gercekci yapitlarinda, bir yandan cagdas bir anlatim araci olan fotografin soguk ve mesafeli etkisini kullanirken, öte yandan onlari renklerden arindirarak mühürlenmis durgun bir zaman duygusu ve melankolinin pesinde .Soyut calismalarindaki bicimsel hareketliligin kaynagi topragin mikrokozmik ayrintilari ve görsel katmanlaridir.Isik ve gölgenin, aydinlik ve karanligin temel gerilimi üstüne yapilandirdigi resimlerinde; bir duanin ve yakarisin mistik ritminin, topragin hafizasinin agirbasli söyleminin estetigini yokluyor .

Pekerun-Taşların Arkasındaki İzler sergisi 18 Aralık 2008 - 18 Ocak 2009 tarihleri arasında C.A.M Galeri / Nişantaşı'nda izlenebilir.

C.A.M Galeri

Adres: Abdi İpekçi cad. Altın sok.
Ahmet Kar aiş merk. Kat3 D.13
Nişantaşı / İstanbul
Tel: 0212 2488149

Diğer Sergi Haberleri
"Transparent City & Architecture Of Density", 01 Mayıs – 25 Temmuz 2009
Zamanın Görünen Yüzü: Saatler, 13 Mart-28 Haziran
"Gerçek - Yansıma - Yanılsama", 11 Mayıs - 11 Haziran 2009
Köseoğlu ve Tanık Resim Sergisi, 5 - 23 Mayıs
"Zamanın Ruhu", 28 Nisan - 21 Mayıs
"Karışık Sergi", 16 Nisan - 17 Mayıs
Sadi Diren Retrospektif Sergisi, 1 Nisan - 16 Mayıs
"Mary Cross ile Kutsal Yerlere Ziyaret", 22 Nisan - 15 Mayıs
"Yükseliş", 15 Nisan - 06 Mayıs
"Aşk ve Şiddet", 27 Mart - 3 Mayıs