07 Mayıs 2009
         

"İçimizdeki Tanrıça", 13-31 Ocak

EKAV/Eğitim Kültür Araştırma Vakfı, yılın ilk sergisinde 13 Ocak Salı - 31 Ocak Cumartesi günleri arası ressam Gülçin Anıl'ın ''İçimizdeki Tanrıça" adlı eserleri ve Ferahnaz Deryan'ın heykellerine ev sahipliği yapıyor.

Tanrıça bir zamanlar Batı kültüründe ve dininde egemen bir figürdü, ama o günden bugüne bir sır durumuna geldi. Oysa bugün, gündelik hayatımızda çok önemli bir güç olarak yeniden ortaya çıkıyor. Toprağa dönerek, hayatı yok etmek yerine ona saygı duymayı öğrenerek ve daha alıcı, daha sezgisel, daha şefkatli olarak, kadınlığın doğasındaki bilgeliği, güzelliği ve gücü yeniden keşfediyoruz. Zamana meydan okuyan tanrıçanın mitleri, simgeleri ve ayinleri aracılığıyla bir zamanlar kim olduğumuzu anlayabilir ve bu yolla kendimizi yeniden keşfediyoruz.

Tanrıçaları kadınlara indirgedi Gülçin Anıl... Bu kadınlar, ışık tutan kadınlardı. Kolları kanatlarına dönüşüp uçabilecek olan... Ama yürüdükleri zemine de sıkı sıkı basan, güzel, cazibeli, albenili, mağrur duruşlu, üretken, ödünsüzlüklerinden ödün vermeyenlerdi onun kadınları...

Uçarcasına hafif, alev renkli yansımalarla tutuşan ruhları, kocaman güçlü kanatlara dönüşen kollarıyla onlar özgürlüğe sevdalı kadınlardır. Figürlerde, yüzlerde belirginlik yoktur. Bedenlerle geniş yaylar çizilir. Özgürleşme isteğini bunlarla hissettirir bize. Onun resmi, dansın hareketlerindeki estetiğin ve harekette gördüğü renklerin resmidir.

Yağlıboya resimlerin yanı sıra heykeltıraş Ferahnaz Deryan'ın bronz heykelleri de sergide yer alacak.

13 Ocak - 31 Ocak tarihlerinde Ekavart Galeri tüm sanatseverleri " İçinizdeki Tanrıça"yı keşfetmeye davet ediyor.

Diğer Sergi Haberleri
"Transparent City & Architecture Of Density", 01 Mayıs – 25 Temmuz 2009
Zamanın Görünen Yüzü: Saatler, 13 Mart-28 Haziran
"Gerçek - Yansıma - Yanılsama", 11 Mayıs - 11 Haziran 2009
Köseoğlu ve Tanık Resim Sergisi, 5 - 23 Mayıs
"Zamanın Ruhu", 28 Nisan - 21 Mayıs
"Karışık Sergi", 16 Nisan - 17 Mayıs
Sadi Diren Retrospektif Sergisi, 1 Nisan - 16 Mayıs
"Mary Cross ile Kutsal Yerlere Ziyaret", 22 Nisan - 15 Mayıs
"Yükseliş", 15 Nisan - 06 Mayıs
"Aşk ve Şiddet", 27 Mart - 3 Mayıs