07 Mayıs 2009
         

"Devinim Nesneleri", 7-21 Ocak

Kuzey Kıbrıs'ta bağımsız sanat adına ilklerden biri olması planlanan "Devinim Nesneleri / Motion Objects / Çağdaş Sanat Uygulamaları", 7 Ocak 2009 tarihinde açılıyor. Sergide yapılacak uygulamalar KKTC'nin yakın tarihine göndermelerden oluşuyor. Küratörlüğünü Nail Özlüsoylu'nun yaptığı sergide Artun Korudağ, Ateş Kozal, Buket Özatay, Canan Hıfzıoğlu, Doğuş Kozal, Erdoğan Uzunahmet, Evren Erkut, Fatoş Miralay, Gülten Göze, Hare Ergen, Hasana Çağda, Kerim Belet, Mert Beysoydan, Nergül Gezer, Oya Yaşarcan Silery, Özdemir Tokel, Özge Ertanın, Zeref Birsel gibi Kıbrıslı gençlerin eserlerin yer alacak. Sergide adı geçen kişilere baktığımızda birbirinden bağımsız disiplinlerde üretim yapan ama ortak noktaları sanat olan ve Kuzey Kıbrıs'ın sosyo-politik yapısına duyarlı gençlerden oluşuyor.

Devinim Nesneleri / Motion Objects / Çağdaş Sanat Uygulamaları"; içeriğinde fotoğraf , resim, seramik, enstalasyon (düzenleme), videoart, video enstalasyon gibi çalışmalar barındırıyor.

Devinim Nesneleri / Motion Objects / Çağdaş Sanat Uygulamaları" küratörü Nail Özlüsoylu, konsepti oluştururken yola çıkış amacı nesneler üzerinden Kuzey Kıbrıs'ın gündelik yaşantısı ve yakın geçmişini genç kıbrıslı sanatçılarla çözümlemek olduğunu belirtiyor. Sergi komserliğini yapan Özge Ertanın'la mekan araştırması yaparken KKTC'de geçmişin izlerini taşıyan ve günümüzde işlevselliğini yitiren mekanlar içerisinde daha önce hiçbir sanat uygulamasına ev sahipliği yapmamış bir mekân üzerinde hem fikir olup Lefkoşa'da Saray Önü sokak No:24 Hakkıhan'da bu etkinliği yapmaya karar vermişler.

Sergi, 21 Ocak 2009 Çarşamba gününe kadar sanat severlere açık olacak.

Diğer Sergi Haberleri
"Transparent City & Architecture Of Density", 01 Mayıs – 25 Temmuz 2009
Zamanın Görünen Yüzü: Saatler, 13 Mart-28 Haziran
"Gerçek - Yansıma - Yanılsama", 11 Mayıs - 11 Haziran 2009
Köseoğlu ve Tanık Resim Sergisi, 5 - 23 Mayıs
"Zamanın Ruhu", 28 Nisan - 21 Mayıs
"Karışık Sergi", 16 Nisan - 17 Mayıs
Sadi Diren Retrospektif Sergisi, 1 Nisan - 16 Mayıs
"Mary Cross ile Kutsal Yerlere Ziyaret", 22 Nisan - 15 Mayıs
"Yükseliş", 15 Nisan - 06 Mayıs
"Aşk ve Şiddet", 27 Mart - 3 Mayıs