07 Mayıs 2009
         

"Noter", 12 Ocak-20 Nisan

İzleyicisinin tiyatro mekanına girdiği andan itibaren kendisini noter binasının içindeki bir müşteri gibi hissedeceği "NOTER" adlı yeni tiyatro oyunu "Ve Diğer Şeyler Topluluğu" tarafından 12 Ocak-20 Nisan 2009 tarihleri arasında her Pazartesi saat 20:30'da GalataPerform'da sahneleniyor .

Risk almaktan kaçınmayan bir tiyatro alanı yaratma hedefiyle kurulan "Ve Diğer Şeyler Topluluğu"; yeni oyunu "NOTER" ile tiyatro severlerle buluşuyor. Yeşim ÖZSOY GÜLAN'ın yazıp yönettiği "NOTER"in dekoru; oyunun sahneleneceği mekâna girildiği andan itibaren, seyirciyi gerçek bir noter ortamına taşıyor. Dekorun, seyirci-oyuncu alanı ayrımını bozan ve yeniden kurgulayan bir yapıya sahip olması da izleyiciyi oyunun içine çekiyor.

OYUNLA İLGİLİ FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Bireyin devletle burun buruna geldiği kurumlardan biri olan noterde geçen oyun, devlet ve kişi arasındaki boşluklar ve sessizlikler üzerine kurulu. Bugünün Türkiye'sinin görünür kılındığı "NOTER"de, devletin bireyden üstün tutulduğu bir yapının içinde yaşanan karşılaşmalar konu ediliyor.

Günümüz Türkiye'sinde farklı nedenlerle susturulan, sessizleştirilen, yeri geldiğinde öldürülen bireyin yakarışı, oyunun tümüne, özellikle de sürprizli sonuna hâkim oluyor. Oyun, noter ortamına dayanarak, bir ses ve sessizlikler bütünü olarak yorumlanıyor. Ancak, bu noter alışılageldik bir noter değil; sararmış sayfaların, eski masaların, dolapların ve bıkkın yüzlerin ardında çok garip şeyler oluyor!

"Ve Diğer Şeyler Topluluğu" tarafından sahnelenen "NOTER" adlı tiyatro oyunu, 12 Ocak 2009 tarihinden itibaren her Pazartesi saat 20:30'da GalataPerform'da izlenebilir.

"Ve Diğer Şeyler Topluluğu" Hakkında

"Ve Diğer Şeyler Topluluğu" 2001 yılında oyun yazarı, yönetmen ve oyuncu Yeşim ÖZSOY GÜLAN tarafından kurulmuş olan ve sahnede yeni metin, sahne teknolojileri ve disiplinler arasılık konularına odaklanan bir tiyatro topluluğudur.

2001'den beri, Yeşim ÖZSOY GÜLAN'ın yazıp yönettiği "", "Sene 2084", "Ev-Kakofonik bir Oyun", "Aksak İstanbul Hikayeleri", "Playback", "Son Dünya", "Noter" adlı oyunlar, yurtiçi ve yurtdışında pek çok mekanda, topluluk tarafından sahnelenmiştir.

"Ve Diğer Şeyler Topluluğu"; yurt içinde, 2003 yılında Yeşim ÖZSOY GÜLAN tarafından kurulan Galataperform'dan Kenter Tiyatrosu'na, AKM Aziz Nesin Sahnesi'ne kadar pek çok sahnede oyunlarını sahneleme fırsatı bulmuştur. Topluluğun katıldığı başlıca festivaller arasında Bonn Bienali, Şimdi-Now Festivali (Berlin Hebbel Tiyatrosu), Avrupa'dan Yeni Oyunlar Tiyatro Bienali (Wiesbaden) ve İstanbul Uluslararası Tiyatro Festivali bulunmakta.

Topluluğun bugüne kadar aldığı ödüller arasında 2005 ve 27 Lions Halk Jürisi Yenilikçi Tiyatro Ödülü ("Aksak İstanbul Hikayeleri" ve "Son Dünya" adlı oyunlarla) ve Afife Tiyatro Ödülleri 2006 Cevat Fehmi Başkut En İyi Yerli Oyun Yazarı ("Aksak İstanbul Hikayeleri" adlı oyun ile) sayılabilir.

"NOTER"
Yazan & Yöneten: Yeşim Özsoy Gülan
Dramaturji: Ceren Ercan
Dekor & Kostüm Tasarım: Bahar Uyandıran
Makyaj: Aslı Ersüzer
Işık Tasarımı: Enver Başar
Müzik Danışmanı: Alper Maral
Reji Asistanı: Lara Aysal
Sanat Danışmanı: Genco Gülan
Fotoğraf: Ali Karatuna / Alengirhane Fotoğraf

Oyuncular:
Noter: Saydam Yeniay
Başkatip: Koray Tarhan
Şahsenem Hanım: Ayşe Burcu Eren
Çaycı Osman: Özer Arslan
Selim Bey: Batur Belirdi
Erdem Güçbilmez: Mark Levitas
Melis Hanım: Buket Yanmaz
Uzaylı Teyze: Nükhet Akkaya
Ahmet: Emre Yetim
Ece: Selin Zafertepe
Elvan: Neşe Mengüloğlu

Bilet Ücretleri
Tam:
25 YTL
Öğrenci: 10 YTL

Bilgi İçin:
Büyük Hendek Cad. No:21 Galata Kuledibi Beyoğlu / iSTANBUL
0212 243 99 91
http://www.galataperform.com www.vedigerseyler.com

Diğer Sahne Haberleri
İstanbul Amatör Tiyatro Günleri, 2-31 Mayıs
12. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, 5-17 Mayıs
Bir Çingene Masalı
"Sahnedeyim"
"Çılgın Yenge", 9-26 Şubat
Bugs Bunny On Ice İstanbul'da
"Küçük Kara Balık" Pınar Kido Çocuk Tiyatrosu'nda!
İş Sanat'tan yepyeni çocuk etkinlikleri
"Noter", 12 Ocak-20 Nisan
"Mutlu Prens", 4 Ocak-15 Şubat