07 Mayıs 2009
         

"Seni Seviyorum", 14 Şubat - 07 Mart

2009 yılında Ankara, Zagreb, ve Seul'de kişisel sergiler açan sanatçı Genco Gülan'ın yeni serisi "Seni Seviyorum" başlığı ile 14 Şubat 2009 - 07 Mart 2009 tarihleri arasında Pg Art Gallery'de.

Sanat insanı havalara uçurabilir mi? Peki ya aşk? Gökyüzünde uçan insanlar...

''Birbirine dokunmaya çalışan, yavaşça süzülen ya da sadece boşlukta devinen figürlerFotoğraflar, sadece insanın uçabildiğini kanıtlamıyor, üç boyutlu hareketin güzelliğini de meydana çıkartıyor. Videolardaki imgeler ise, göz açıp kapayana kadar geçiyor ama belleğinizde de iz bırakarak''.

Genco GÜLAN'ın Sevgililer Günü'nde açılacak olan sergisinde, GÜLAN'ın son dönemde ürettiği ve aşk ile bir tuttuğu fotoğraf ile videolar yer alacak. Sanatçının "Seni Seviyorum" serisi, daha önce yine Pg Art Gallery'de sergilediği, bilgisayar modelleme ile üretilmiş dijital yapıtlardan oluşan "Düş" isimli serinin devamı niteliğinde. Bu kez gerçek insanlar ile çalışmış olan GÜLAN, kendisine model olarak sporcuları seçmiş. Kule ve tramplen atlayıcılarının serbest düşüş anlarını gökyüzünde fotoğraf ve video ile kaydetmiş olan sanatçı, bilgisayar ile müdahalenin minimumda tutulduğu "Seni Seviyorum" serisindeki yeni yapıtları ile bir anlamda insanın uçabileceğini kanıtlıyor.

Sanatçı projesi için iki sene boyunca, Türkiye Yüzme Federasyonu'na bağlı şampiyon "Kule ve Tramplen Atlama" sporcuları ile çalışmış. İzmir'de yapılan çekimlerde, on metrelik kuleden atladıktan sonraki birkaç saniyelik serbest düşüş esnasında sporcular farklı açılardan fotoğraflanmış. GÜLAN'ın yapıtları, insanoğlunun binlerce yıllık uçma rüyasını belgelerken, fotoğraflar ayakları yerden kesebilecek duyguları da görselleştirmeye çalışıyor. Seri aynı zamanda Yves KLEIN'ın 1960 yılında gerçekleştirdiği Le Saut dans le Vide (Leap into the Void) isimli performans fotoğrafına da direkt referans veriyor.

Paris merkezli Idomdergisinde, editör Juan SANTOS'un seçkisi ve Marcus GRAF'ın sunuşu ile özel bir bölüm ayrılan yapıtlar, 07 Mart 2009 tarihine kadar Pg Art Gallery'de gezilebilir.

Bilgi İçin: Pg Art Gallery
Adres: Cevdetpaşa Cad. No:15/3 Bebek / İSTANBUL
Tel: 0 212 263 33 90
Faks: 0 212 263 37 24
http://pgartgallery.com/

GENCO GÜLAN
Genco Gülan, Boğaziçi Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi okumuş daha sonra New York'ta New School Üniversitesi'nde yüksek lisans yapmıştır. Yeni medya sanatı alanında uzmanlaşan Gülan'ın eserleri Centre Pompidou; AKM, Proje 4L; ZKM, rhizome.org ve Museu de Arte Moderna do Rio de Janeiro gibi önemli kurumlarda ve Ars Electronica, Steirishes Herbst, Mediaterra, Balkan Art ve prog:me gibi önemli festivallerde sergilenmiştir. New York, Seul, Zagrep gibi şehirlerde sergiler açan Gülan'ın yapıtları Hunters College, Rice University, Hacettepe Üniversitesi ve U.C.S.B.'da müfredata girmiştir. BP, New School ve E.M.A.F.'tan ödülleri olan Gülan Yale, SVA, New York Institute of Technology ve Köln Üniversiteleri'nde seminerler vermiştir. İstanbul Çağdaş Sanat Müzesi iS:CaM ve Web Bienali'nin kurucusu olan Genco Gülan halen İstanbul'da yaşamakta ve çalışmaktadır.

Diğer Sergi Haberleri
"Transparent City & Architecture Of Density", 01 Mayıs – 25 Temmuz 2009
Zamanın Görünen Yüzü: Saatler, 13 Mart-28 Haziran
"Gerçek - Yansıma - Yanılsama", 11 Mayıs - 11 Haziran 2009
Köseoğlu ve Tanık Resim Sergisi, 5 - 23 Mayıs
"Zamanın Ruhu", 28 Nisan - 21 Mayıs
"Karışık Sergi", 16 Nisan - 17 Mayıs
Sadi Diren Retrospektif Sergisi, 1 Nisan - 16 Mayıs
"Mary Cross ile Kutsal Yerlere Ziyaret", 22 Nisan - 15 Mayıs
"Yükseliş", 15 Nisan - 06 Mayıs
"Aşk ve Şiddet", 27 Mart - 3 Mayıs