07 Mayıs 2009
         

"4 Aktör Ressam Rolünde", 09 Şubat - 07 Mart

Tiyatro dünyasının usta oyuncuları, ayrılmaz dostlar, Mustafa ALABORA, Müjdat GEZEN, Yaman TÜZCET ve rahmetli Savaş DİNÇEL; "4 Aktör Ressam Rolünde" adlı sergi 09 Şubat - 07 Mart 2009 tarihleri arasında Feyziye Mektepleri Vakfı'na ait Galeri Işık Teşvikiye'de gezilebilir.

Tiyatro dünyasının usta oyuncuları, ayrılmaz dostlar, Mustafa ALABORA, Müjdat GEZEN, Yaman TÜZCET ve rahmetli Savaş DİNÇEL; "4 Aktör Ressam Rolünde" adlı sergiyle hem resimlerini hem de örnek dostluklarını sergileyecekler.

Usta oyunculuklarının yanı sıra resim çalışmalarını da sürdüren sanatçıların ilk ortak resim sergisi Feyziye Mektepleri Vakfı'na ait Galeri Işık Teşvikiye'de açılıyor. Sergide; 20 Aralık 2007 tarihinde aramızdan ayrılan büyük sanat adamı Savaş DİNÇEL, resim çalışmaları 1960'lı yıllara dayanan Müjdat GEZEN, GEZEN sayesinde resim yapmaya başlayan Mustafa ALABORA ve karikatürist Yaman TÜZCET'in, bugüne kadar yaptıkları resimlerden seçkiler yer alacak.

İlk olarak; Müjdat GEZEN'in Mustafa ALABORA'yla ortak sergi açma konusunda görüşmesi üzerine ortaya çıkan fikir; Memet Ali ALABORA'nın, kısa süre önce kaybettikleri en kıymetli dostları usta oyuncu Savaş DİNÇEL'in resimlerinin de bu sergide bulunmasının anlamlı olacağını belirtmesiyle, gelişti. Ekibe; ressam rolündeki dördüncü aktör, Avustralya'da yaşayan dostları Yaman TÜZCET'in de katılmasıyla, usta aktörlerin bu kez aynı rolü üstlendikleri "4 Aktör Ressam Rolünde" adlı sergi ortaya çıktı.

Farklı boyutlarda, akrilik ve yağlıboya tablolardan oluşan sergide; bu dört yakın dostun; gerek özel gerek oyunculuk hayatlarında olduğu gibi, resimlerinde de doğaya, topluma, yaşama yönelik mesajlar verdikleri gözlenmekte. Savaş DİNÇEL'in resimlerinin yanı sıra tablo karikatürlerinden seçmelerin de yer alacağı serginin en büyük sürprizi ise; oğlu Barış DİNÇEL tarafından yapılan Savaş DİNÇEL heykeli ve Savaş DİNÇEL köşesi olacak.

Küratörlüğü Barış DİNÇEL ve Banu ZEYTİNOĞLU, afiş tasarımı Mehmet Ali ALABORA tarafından yapılan "4 Aktör Ressam Rolünde" sergisi; 09 Şubat - 07 Mart 2009 tarihleri arasında 1885 yılında kurulan ve Türkiye'nin ilk eğitim vakıflarından biri olan Feyziye Mektepleri Vakfı'na ait Galeri Işık Teşvikiye'de gezilebilir.

Diğer Sergi Haberleri
"Transparent City & Architecture Of Density", 01 Mayıs – 25 Temmuz 2009
Zamanın Görünen Yüzü: Saatler, 13 Mart-28 Haziran
"Gerçek - Yansıma - Yanılsama", 11 Mayıs - 11 Haziran 2009
Köseoğlu ve Tanık Resim Sergisi, 5 - 23 Mayıs
"Zamanın Ruhu", 28 Nisan - 21 Mayıs
"Karışık Sergi", 16 Nisan - 17 Mayıs
Sadi Diren Retrospektif Sergisi, 1 Nisan - 16 Mayıs
"Mary Cross ile Kutsal Yerlere Ziyaret", 22 Nisan - 15 Mayıs
"Yükseliş", 15 Nisan - 06 Mayıs
"Aşk ve Şiddet", 27 Mart - 3 Mayıs