07 Mayıs 2009
         

FKM'de Gökşin Sipahioğlu, 5-25 Şubat

İstanbul Fransız Kültür Merkezi Galerisi 5-25 Şubat tarihleri arasında, basın fotoğrafçılığının önemli isimlerinden olan ve Sipa Press Fotoğraf Ajansı'nın kurucusu Gökşin SİPAHİOĞLU'nun fotoğraflarına ev sahipliği yapacak.

Paris'de bulunan Maison Europde la Photographie (Avrupa Fotoğraf Evi) tarafından gerçekleştirilmiş olan MONSİEUR SİPA, PHOTOGRAPHE (MONSİEUR SİPA, FOTOĞRAFÇI) sergisi, Gökşin SİPAHİOĞLU'nun meslek hayatı boyunca fotoğraflarıyla tanıklık ettiği etkileyici ve iz bırakan görüntüleri izleyicilerle buluşturuyor.

Fransız Kültür Merkezi Galerisi'ndeki bu sergiye, Kültür Merkezi'nin İstiklal Caddesi üzerindeki dış duvarlarında Gökşin Sipahioğlu'nun fotoğraflarından oluşan bir açık hava fotoğraf sergisi de eşlik edecektir.

Fotoğraflar
Sipahioğlu / Sipa
Bir bahar günü, orta yaşlı ve vakur bir kadın gençlerin Tai-chi yaptığı bir parkta. O bana sessizce bakarken bir aristokrat olduğunu sanmıştım. Bu fotoğrafı 200 mm.'lik tele-lensli bir Nikon'la çekerken sadece gözleri hareket ediyordu. En sevdiğim fotoğraflarımdan biri.
Gökşin Sipahioğlu
Çin, Pekin, Nisan 1965.

Sipahioğlu / Sipa
Ülkesini Kızıl Khmer'e karşı savunan 15 yaşındaki Sok Chan, zafere kilitlenmiş durumda. Bıçağı saldırıya hazır, sevgilisinin hediyesi olan leylak rengi başörtüsünü gururla taşıyor.
Gökşin Sipahioğlu
Kamboçya, Mayıs 1970.

1926 yılında İzmir'de doğan Gökşin Sipahioğlu kariyerine spor muhabiri olarak başladığı İstanbul Ekpres gazetesinde daha sonra yazı işleri müdürü olarak görev aldı. İlk foto-röportajını 1956'da Sina Savaşı'nda gerçekleştirdi. 1957'de Halil Lütfü Dördüncü ve Ayhan Cecan ile birlikte ve Aziz Nesin ve Altan Öymen'in işbirliğiyle Yeni Gazete adlı gazeteyi kurdu. 1960'da Vatan gazetesi genel yayın yönetmeni oldu.

Daha sonra, örnek teşkil eden cesareti, merakı, analiz ve öngörü duyguları ile hep ilk oldu. Hiç bir Batılı gazetecinin giremediği komünist Arnavutluk'a ilk giden, füze krizi sırasında giriş-çıkışların yasaklandığı Küba'ya gemici pasaportu ile giderek orada ilk çalışan

1962'de dış haberler muhabiri olarak Hürriyet Gazetesinde çalışmaya başladı. 1966'da Hürriyet'in Paris bürosuna atandı.1968 Mayısında Quartier Latin'deki olayları gazetesi için izledi. 1982'ye kadar Hürriyet Gazetesi için çalıştı.

1969 yılında, 16m2 gibi küçük bir mekanda ama dünyanın en güzel caddesi Champs-Elys'de, "dünyanın en büyük fotoğraf ajansını", yani Sipa'yı kurmaya karar verdi.

"Basının mutlu günlerindeki büyük muhabirlerin ilk temsilcisi Gökşin'in seçkin bir fotoğrafçı olduğunu sıklıkla unutuyoruz. Ona saygı çerçevesinde gerçekleşen bu sergi, onun kadraj duygusunu, harekete olan ilgisini, empati ve insancıllığının yanı sıra zor ışıkta çalışma, Tarihi yapan konuları seçme ve sürekli hazır durumda olma becerilerini de açığa çıkarıyor."
Agnde Gouvion Saint-Cyr, Fotoğraf Genel Müfettişi, Fransız Kültür ve İletişim Bakanlığı

Bu sergi, Maison Europde la Photographie (Paris) tarafından gerçekleştirilmiş ve MEP Müdürü Jean-Luc Monterosso, Sipa Press'in Kültürel Projeler ve Sergiler Sorumlusu Ferit Düzyol, ve MEP sergi görevlisi Sophie Kulczewski tarafından tasarlanmıştır.
Taih: 5 - 25 Şubat 2009
Açılış: 5 Şubat Perşembe, 18 :00

(Sergi İstanbul'dan sonra İzmir Fransız Kültür Merkezi'nde Mart ayı boyunca İzmirli sanatseverlerle buluşacaktır.)

Diğer Sergi Haberleri
"Transparent City & Architecture Of Density", 01 Mayıs – 25 Temmuz 2009
Zamanın Görünen Yüzü: Saatler, 13 Mart-28 Haziran
"Gerçek - Yansıma - Yanılsama", 11 Mayıs - 11 Haziran 2009
Köseoğlu ve Tanık Resim Sergisi, 5 - 23 Mayıs
"Zamanın Ruhu", 28 Nisan - 21 Mayıs
"Karışık Sergi", 16 Nisan - 17 Mayıs
Sadi Diren Retrospektif Sergisi, 1 Nisan - 16 Mayıs
"Mary Cross ile Kutsal Yerlere Ziyaret", 22 Nisan - 15 Mayıs
"Yükseliş", 15 Nisan - 06 Mayıs
"Aşk ve Şiddet", 27 Mart - 3 Mayıs