03 Şubat 2009
         

İlişkili haberler
"Gölgeye Övgü", 22 Ocak-6 Mayıs

Serginin kalbinde Karagöz karakteri yatıyor

Serginin küratörü Paolo Colombo, "Gölgeye Övgü" başlığını 2001 yılında Chicago Çağdaş Sanatlar Müzesi'nde William Kentridge tarafından gerçekleştirilen bir söyleşiden, Kentridge'in de bu başlığı Junichiro Tanizaki'nin kaleminden çıkan 1935 tarihli In Praise of Shadows adlı bir kitapçıktan aldığını belirtiyor.

Paolo Colombo, Gölge Tiyatrosu'nun, dayandığı köklü gelenek, zenginlik ve öz nedeniyle, sinema öncesi tarihte ayrıcalıklı bir yere sahip olduğunu savunarak, "Bu serginin kalbinde ve temel metaforunda, Türk ve Yunan gölge tiyatrosu gelenekleri, özellikle de Karagöz karakteri yatıyor" diyor.

Colombo, sergide yer alan eserlerin, Türk ve Yunan gölge tiyatrosu dünyasıyla olan özel ilişkilerinden dolayı seçildiğini ifade ediyor: "Bu eserler yüksek ve alt kültür ile Türkiye ve Yunanistan'daki popüler gölge tiyatrosu geleneğini ilişkilendiren iyi bir ağ kuruyor, bireysel eserler, geldikleri kültür ile Karagöz ve Karaghiozis oyunları arasında geniş bir çapraz göndermeler ağı örüyor. Son olarak, çağdaş sanat pratiğinin kalbinde yatan yeni bir anlatısal ruha tanıklık ediyorlar."

İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı, serginin kavramsal oluşumundan başlayarak tüm hazırlık aşamalarında öncülüğünü ve koordinatörlüğünü üstlenen İstanbul Modern'in, ilk kez üç müzenin işbirliğiyle özgün bir sergi gerçekleştirdiğini vurgulayarak, "Böylece İstanbul Modern, daha önce 'Tasarım Kentleri' sergisiyle olduğu gibi, uluslararası gezici sergiler haritasında ortaklaşa düzenlediği projeleriyle de yer alıyor" diyor.

Oya Eczacıbaşı, sergiye paralel olarak düzenlenen etkinlik ve gösterilerin, geçmişten günümüze ulaşan önemli bir kültür mirasımız olan Karagöz'ün yeniden gündeme gelmesini sağlayacağına değinerek, "Sergi, özellikle, unutulmaya yüz tutan gölge tiyatrosu geleneğinin, Avrupa'da gerçekleştirilen çağdaş sanat üretiminde yeniden kullanılma biçimlerine izleyicilerin tanıklık etmeleri için eşsiz bir fırsat sunuyor" görüşünü dile getiriyor.

Karagöz örnekleri, Ara Güler fotoğrafları, Yurdaer Altıntaş'ın eserleri

Müzenin alt katında ve sergi salonunun girişinde; yurtiçi ve yurtdışından hem özel hem de devlet koleksiyonlarından bir araya getirilen Karagöz oyunu tasvirleri, kitaplar, broşürler, posterler, gazeteler, dergiler ve Karagöz'ün günlük yaşamımıza kattığı renkliliği gösteren çeşitli nesneler sergileniyor. Ayrıca Turkish Cultural Foundation'ın 2007 yılında yoğun bir çalışmanın sonucunda oluşturduğu "Geleneksel Türk Gölge Tiyatrosu: Karagöz" adlı DVD setinden çeşitli Karagöz oyunları ile oyunların sahne arkası da sergi ziyaretçilerinin ilgisine sunuluyor.

Yunan Karaghiozis örnekleri, konu üzerine yazılmış kitaplar da Türk Karagöz'ünün Yunanistan'daki etkilerini vurgulaması açısından ziyaretçilerle buluşuyor. Sergide ayrıca Yunan Karagöz'ünün bir örneği olan "Yorgos Amca'nın Düğünü" adlı oyun sunuluyor.

Bunlara ek olarak Ara Güler'in Karagöz konulu fotoğrafları sergileniyor. Grafik tasarımcı Yurdaer Altıntaş'ın Karagöz üzerine bir portfolyosu video alanındaki LCD ekranda ziyaretçilere sunuluyor. Yurdaer Altıntaş'ın gerçekleştirdiği grafik yorum, Karagöz oyununun ışığa bağımlı özelliklerini perde üzerinde yayılan renk dağılımlarının izlenimleriyle yansıtıyor.

Diğer Sergi Haberleri
Shoe Art İstanbul 2008 Dev Ayakkabı Heykelleri
Tespih ve Hat Sergisi, 1 - 26 Eylül
"Gölgeye Övgü", 22 Ocak-6 Mayıs
"Hayallere Sığmayan Minyatür Odalar", 17 Aralık-15 Mart
"İtalyanlar", 13 Şubat - 14 Mart
"Seni Seviyorum", 14 Şubat - 07 Mart
"4 Aktör Ressam Rolünde", 09 Şubat - 07 Mart
"%99 Sünger % 70 Su", 22 Ocak-28 Şubat
Neredeyiz?, 06 Ocak-28 Şubat
"Uçsuz Çizgi Uçları Elimizde", 17 Ocak-28 Şubat