09 Şubat 2009
         

III. 2. El Kısa Film Festivali, 12-22 Şubat

Bu sene üçüncüsü düzenlenecek 2. El Kısa Film Festivali, "Elemiyoruz, Ellemiyoruz" sloganıyla 12-22 Şubat tarihleri arasında sinema severleri bir araya getiriyor.

İlki, 2007 yılında gerçekleştirilen 2. El Kısa Film Festivali bu yıl da, "Elemiyoruz, Ellemiyoruz" sloganı ile yola koyuldu. Daha önce en az bir kısa film festivalinden hüsranla evine dönen, elenmiş kısa filmlerin katılabildiği 2. El Kısa Film Festivali'ne gönderilen her film festival boyu gösterimde olacak, jüri tarafından değerlendirmeye alınacak ve bu değerlendirmeler yönetmenine aktarılacak.

Bu yıl 12-22 Şubat 2009 tarihleri arasında üçüncüsü yapılacak olan 2. El Kısa Film Festivali, tarihinde ilk kez bir kısa filme, "Övgüye Değer Film" ödülü verecek.

Geçen yıllarda olduğu gibi festivale katılacak filmler, oluşturulan 4 farklı kategoride yer alan jüri üyelerince ayrım yapılmaksızın değerlendirilip yönetmenlerine raporlanacak, ardından bu yıl ilk kez uygulanacak bir seçimle aralarından bir tanesine "Övgüye Değer Film" ödülü takdim edilecektir. Festival yönetimi, ödül sahibi filmin yönetmenine hayalindeki kısa filmi çekebilmesi için gereken teknik ekip ve donanımı sağlayarak filmin yapımcılığını üstlenecek, filmin tamamlanması için yönetmene 2 gün - 2 saat - 2 dakika - 2 saniye süre verecek. Telif hakkı yönetmende kalacak olan kısa filmin, ulusal-uluslararası 33 kısa film yarışmasına gönderilmesine de ön ayak olacak.

Bu yıl, Nejat İşler, Erkan Can, Cem Özer, Fadik Sevin Atasoy, Nilüfer Açıkalın, Saadet Işıl Aksoy, Güven Kıraç, Halim Ercan, Suzan Kardeş, Mehmet Ali Arslan, Murat Akser, Selim Demirdelen,, Zeki Demirkubuz, Özcan Alper, Derviş Zaim, Hüseyin Karabey, Gökçe Pehlivanoğlu, Tan Tolga Demirci, Barış Bayraktar, Can Kılcıoğlu, Deniz Duygu Vural, Prof. Dr. Bülent Vardar (Marmara Ünv.), Prof.Dr. Işık Özkan (Yeditepe Ünv.), Murat Asker (Kadir Has Ünv.), Doç.Dr. Mutlu Binark (Başkent Ünv.), Doç.Dr. Özcan Yağcı (Başkent Ünv.), Bülent Özkam (Ankara Ünv.), Prof.Dr. H. Hale Künüçen (Gazi Ünv.), Thomas Balkenhol (ODTÜ) isimlerinden oluşan jürinin seçeceği "Övgüye Değer Film" ödülü, 22 Şubatta Ankara-Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde yapılacak törenle sahibine verilecek.

Diğer Sinema Haberleri
III. 2. El Kısa Film Festivali, 12-22 Şubat
"Gölge Et Yeter!", 5-28 Şubat
8. !f İstanbul AFM Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali
İEL Kısa Film Yarışması
"3. Kısadan Hisse" Kısa Film Günleri, 20-22 Şubat
Robert Mitchum ve Cool'un Doğuşu, 8-31 Ocak
Pera Müzesi Film Etkinlikleri, 13-31 Ocak
İstanbul Modern Sinema, 11-28 Aralık
Sinema ve tarih 2 YTL'ye buluşuyor
"3 Saat", 16-21 Aralık