04 Mart 2009
         

İnsan - Doğa - Strüktür, 24 Mart-22 Nisan

Ressam Seyyit Bozdoğan'ın soyut ve somut öğelerin çatışmasından doğan hareketli aynı zamanda birbirini tamamlayan çalışmaları, 24 Mart - 22 Nisan 2009 tarihleri arasında Ekavart Gallery' de sanat severlerle buluşuyor.

Seyyit Bozdoğan, sergiye özel olarak hazırladığı dokuları "Frottage Grattage (kazımak, sıyırmak) tekniği ile tuval yüzeyine aktarmakta ve resimlerine soyut-somut ilişkiler içinde yeni ve gerilimli ifadeler kazandırıyor.

Prof. Dr. Bernd Peter Lange bir yazısında onun resimleri için şu cümlelere yer veriyor: "Seyyit Bozdoğan'ın yapıtları soyutlama ile insan figürü ve insanın zarar verdiği doğaya ilişkin nesnel resim arasında kırılgan bir denge oluşturur. Sanatçı kısa ömürlü ve modaya bağlı olan piyasa kalıplarının dışında kalıp zamanın ötesine geçen sanatıyla ön plana çıkmaktadır."

Seyyit Bozdoğan'ın sanatı, etkileyici figürselliği ve şekillerin değişim süreçlerinde artan soyutlamasıyla hareket ediyor. Sanatçının özellikle son dönem resimlerinde geliştirdiği strüktür tekniği, tüm resim yüzeyini bir ağ gibi kaplayan, ona saydamlık kazandıran, biçimlerin farklı derecelerde vurgulanmasına, önde arkada gösterilmesine olanak sağlayan özelliği ile resme fonksiyonel bir canlılık getiriyor. Ayrıca ince uzun dikdörtgen şeklindeki soyut elemanlar, yüzeylere biçim ve yön verme özelliğinin yanında, resimde iç-dış mekân sirkülasyonuna da sağlayan bir özelliğe sahip. Soyut ve somut elemanların gerilimler içinde oluşturduğu, renk ve biçimsel açıdan kendi içinde güçlü bir denge oluşturan yapıtlar, düşle gözlem arasında yer alıyor.

24 Mart - 22 Nisan 2009 tarihlerinde Ekavart Gallery, tüm sanat severleri Seyyit Bozdoğan'ın İnsan - Doğa - Strüktür birlikteliğine davet ediyor.

KONU: Seyyit Bozdoğan "İnsan - Doğa - Strüktür" Resim Sergisi
YER: Ekavart Gallery

TARİH: 24 Mart - 22 Nisan 2009
AÇILIŞ: 24 Mart 2009 Salı, Saat: 18.00
Süzer Sanat Merkezi Ritz Carlton Hotel Yanı Gümüşsuyu-İstanbul
Tel: (0212) 252 81 31
info@ekavartgallery.com

Diğer Sergi Haberleri
Zamanın Görünen Yüzü: Saatler, 13 Mart-28 Haziran
İnsan - Doğa - Strüktür, 24 Mart-22 Nisan
Hakan Cingöz, 5-26 Mart
Shoe Art İstanbul 2008 Dev Ayakkabı Heykelleri
Tespih ve Hat Sergisi, 1 - 26 Eylül
"Gölgeye Övgü", 22 Ocak-6 Mayıs
"Safkan Yansımalar", 4 Şubat - 26 Nisan
"Mustafa Orkun Müftüoğlu", 12 Mart - 12 Nisan
"Görsel Dokunuşlar", 26 Şubat - 20 Mart
"Hayallere Sığmayan Minyatür Odalar", 17 Aralık-15 Mart