16 Mart 2009
         

Kromozom XX, 19-29 Mart

İstanbul Modern Sinema, Filmmor işbirliğiyle 19-29 Mart tarihleri arasında kadınların dünyasına kamerasını uzatan kadın yönetmenlerin filmlerinden bir seçki sunuyor. "Kromozom XX"in hikâyeleri hak mücadelesinden göçmenliğe, haz ve histeri ilişkisinden hastalıklı bir anneliğe uzanarak kadın dünyasına altı farklı kapı açıyor.

"Kromozom XX" başlıklı programda; Emily Atef'in annelik içgüdüsünü sorguladığı "İçimde Var Bir Yabancı", Alexis Krasilovsky'nin yedi yıl süresince dünyanın dört bir yanında izlediği 50 görüntü yönetmeni kadının emek ve tarihlerini yansıtan "Kameralı Kadınlar", Kim Longinotto'nun Güney Afrika'da Apartheid sonrası bir araya gelen beş kadının, tacize, kötü davranışa uğrayan ve unutulan çocuklar için verdikleri mücadeleyi anlatan "Teyzeler" başlıklı belgeseli, Emiko Omori ile Wendy Slick'in kadınlar için "tutku ve gücü" vibratorün gizli tarihinde açığa çıkaran "Haz Teknolojisi", artık var olmayan bir ülkenin farklı bölgelerinden gelmiş, İsviçre'de yaşayan, yaraları ve korkularına karşın güçlü arzuları ve hayalleri olan üç kadının hayatlarına yakından bakan Andrea Staka'nın "Fraulein", 19.yüzyılda Arjantin'de göçmen Yahudi ailelerinin yaşadığı bölgede büyüyen ve çirkin bulunduğu için adeta görünmez olmaya çalışan Getrudis'in öyküsünü aktaran Maria Victoria Menis'in "Karanlık Kutu" isimli filmleri gösterime sunulacak.


ETKİNLİK KAPSAMINDAKİ FİLMLER


İçimde Var Bir Yabancı / The Stranger In Me, 2008
Yönetmen: Emily Atef, 99', Renkli, Almanca, İngilizce altyazılı

Rebecca ve Julian sevinç içinde ilk çocuklarını beklemektedirler. Ancak bebek doğar doğmaz Rebecca bebeğini kucaklayamaz. Bebeğin ihtiyaçlarını giderememe kaygısı giderek önce bebekten, sonra kendinden korkmaya dek varır. Film, anneliğin içgüdü mü, öğrenilen bir edim mi olduğu sorusunu tartışıyor.


Teyzeler / Rough Aunties, 2008
Yönetmen: Kim Longinotto, 103', Renkli, İngilizce

Güney Afrika'da Apartheid sonrası bir araya gelen beş kadının, tacize, kötü muameleye maruz kalmış ve unutulmuş çocuklar "bir şans bulabilsin" diye verdikleri mücadeleyi anlatan belgesel, bu özgün deneyimin yanında, Rough Aunties gibi grupların umut ve enerjisinin Afrika'da yarattığı değişimi de aktarıyor.


Karanlık Kutu / Obscura Camera, 2008
Yönetmen: Maria Victoria Menis, 86', Renkli, İspanyolca, İngilizce altyazılı

Gertrudis, 19. Yüzyıl'da Arjantin'de göçmen Yahudi ailelerinin yaşadığı bölgede büyümüştür. Ailesi ve çevresi tarafından çirkin bulunduğu için adeta görünmez olmaya çalışan bir kadın olarak yaşamını sürdürmektedir. Evlenir, çocukları olur. Günün birinde aile hayatlarını fotoğraflamak üzere konukları olan gezgin bir fotoğrafçının objektifine ise o güne dek kimsenin göremediği şekilde yansır.

Film, kadın bedenini erkek bakışının nesnesi kılmadan, özne-nesne bağlamının ötesinde görme-görülme ilişkileri kurmanın mümkünlüğünü güçlü ve şiirsel bir sinema diliyle ortaya çıkarıyor.


Kameralı Kadınlar
/ Shooting Women, 2008
Yönetmen: Alexis Krasilovsky, 54', Renkli, İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Gucerat, Çince, Japonca ve Almanca - İngilizce altyazılı

Yönetmen kendi kitabı Women Behind The Camera'dan yola çıkarak, bu belgeselle dünyanın dört bir yanındaki görüntü yönetmeni kadınların emek ve tarihlerini açığa çıkarıyor. Yedi yıl boyunca, Afganistan, Avustralya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Meksika, Senegal, ABD ve diğer ülkelerde, sualtında ya da savaş bölgelerinde, Hollywood ya da Bollywood'da kameranın arkasındaki kadınları izliyor.

50 görüntü yönetmeni kadın ve bu kadınlara destek olan kadınlar ve erkeklerle yapılan görüşmeleri içeren belgesel, Afganistan'da Taliban rejiminden gizli çekilen filmlerden, Hindistan'da güçlenmenin bir yolu olarak kamera öğrenen kadınlara, Senegalli kadınların erkeklere rağmen sürdürdüğü meslek hayatlarına kadar erkeklerin hâkimiyetindeki teknik bir alanda kadınların mücadele hikâyelerini paylaşıyor. Yetenek, güç, cesaret ve düşlerini de...


Haz Teknolojisi / Passion and Power: The Technology of Orgasm
Yönetmenler: Emiko Omori, Wendy Slick, 74', Renkli, İngilizce

Belgesel, kadınlar için "tutku ve gücü" vibratorün gizli tarihinde açığa çıkarıyor. Vibratörün tarihinin izini sürerek yasal kurumların ve sağlık kuruluşlarının kadınların bedenlerini, cinselliklerini ve tüm yaşamlarını nasıl denetim altında bulundurduklarını araştırıyor.


Fraulein
/ Fraulein, 2006
Yönetmen: Andrea Staka, 81', Renkli, Almanca ve Sırpça - İngilizce altyazılı

1970'lerde Yugoslavya'dan daha iyi koşullarda yaşamak için gelmiş olan Ruza ve Mila ile Bosna'daki savaştan kaçan gezgin ruhlu Ana'nın yolları bir restoranda kesişir...

Artık var olmayan bir ülkenin farklı bölgelerinden gelmiş, İsviçre'de yaşayan, yaraları ve korkularına karşın güçlü arzuları ve hayalleri olan üç kadının hayatlarına yakından bakan film, yaşama sımsıkı tutunma ile yaşamın kıyısında gezinme noktasındaki kadınların hikâyelerini güçlü bir sinema diliyle anlatıyor.

Diğer Sinema Haberleri
7. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali
Kromozom XX, 19-29 Mart
Pera Müzesi Film Etkinlikleri, 10-28 Mart
20. Ankara Uluslararası Film Festivali, 12-22 Mart
"Bergman ve Kadınlar", 13 Şubat-1 Mart
III. 2. El Kısa Film Festivali, 12-22 Şubat
3. Kısadan Hisse Kısa Film Günleri, 20-22 Şubat
"Gölge Et Yeter!", 5-28 Şubat
8. !f İstanbul AFM Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali
İEL Kısa Film Yarışması