07 Mayıs 2009
         

"Aşk ve Şiddet", 27 Mart - 3 Mayıs

Yapı Kredi Kâzım Taşkent Sanat Galerisi, çağdaş sanatçı Şükran Moral’ın yeni kişisel sergisi “Aşk ve Şiddet”e ev sahipliği yapıyor. Sergi 27 Mart - 3 Mayıs tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

Yapı Kredi Kâzım Taşkent Sanat Galerisi, çağdaş sanatçı Şükran Moral'ın yeni kişisel sergisi "Aşk ve Şiddet"e ev sahipliği yapıyor. 27 Mart 3 Mayıs 2009 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek sergide, aile içi ve kadına yönelik şiddet üzerine bir performans/enstalasyon yer alıyor. Sanatçının açılış günü bir kez gerçekleştireceği performansın videosu sergi boyunca izlenebilecek.

Sergide kadına şiddet konusu bir kız çocuğunun hikayesi üzerinden ele alınıyor. Performansta kız çocuğunun dönem dönem yaşadığı şiddet anlatılırken enstalasyonda aile içi şiddet konusu işleniyor. Dünyanın her yerinde görülen, şiddet ve aşkın içiçe geçtiği, hastalıklı ruh halinden bir kesit sunuluyor.

Sergi kataloğunda yer alan söyleşide Şükran Moral, Levent Çalıkoğlu'nun sorularından birine şöyle cevap veriyor:

"Levent Çalıkoğlu: Kişisel etik ile toplumsal etiğin sınırlarının konuşulmadan kabul edilmiş tabuları üzerine çalışıyorsunuz. Bu sınırda sizin ve sanatçının konumu ne olmalı? Neyi, ne kadar gösterecek sorusu modern sanatın, hatta belki de tüm iyi sanatların sorunu. İşleriniz izleyiciyi süzmüyor, tam tersi bıçak saplıyor ki kendisine gelebilsin. Bu yaklaşımın keskinliğini nasıl algılamak lazım?

Şükran Moral: Benim sanatım toplumla bir diyalog oluşturuyor. Diyaloğun biçimini tartışabiliriz ama bu benim yöntemim. Toplum öyle hale geldi ki bırak bıçak atmayı, atom bombası atsan umurunda değil. Toplumun etiği kolayı seçmekten yana; düz mantık ve ucuz eğlence. Ama toplumun müthiş duyarlı olduğu, dengelerinin bir anda bozulduğu olaylar da var,ben onları yakalamak isterim. Toplumla bir an bütünleşmek müthiş bir tat. Onları altüst edebildiğimde, gözlerini balık gözü gibi değil de, gözlerinde tuhaf bir ışık görüp çok heyecanlanıyorum. Ağlayanları, bana küfür edenleri de severim, önemli olan balık gibi durmasınlar."

Katalogda yer alan yazısında Roma Üniversitesi Çağdaş Sanat Müzesi (MLAC, Universita di Roma"La Sapienza") direktörü Simonetta Lux sanatçıyı anlatırken şöyle diyor:

"Şükran Moral, yapıtı yaratma ve kendisini sanatçı olarak kurgulama sürecinde, cesurca davranır ve yasaklara meydan okur. Moral'ın keşfettiği alanlar (zihinsel ya da gerçek) hangileridir? Erişilmez ve gizli, güç yerlerdir; nüfuz edilemez, itici ve iğrenç, duygulandırıcı, kırılgan yerler. Moral'ın bizde uyandırdığı, bize tekrar tekrar yaşattığı, tepki vermemizi sağladığı duygu-heyecanlar hangileridir?

Diğer Sergi Haberleri
"Transparent City & Architecture Of Density", 01 Mayıs – 25 Temmuz 2009
Zamanın Görünen Yüzü: Saatler, 13 Mart-28 Haziran
"Gerçek - Yansıma - Yanılsama", 11 Mayıs - 11 Haziran 2009
Köseoğlu ve Tanık Resim Sergisi, 5 - 23 Mayıs
"Zamanın Ruhu", 28 Nisan - 21 Mayıs
"Karışık Sergi", 16 Nisan - 17 Mayıs
Sadi Diren Retrospektif Sergisi, 1 Nisan - 16 Mayıs
"Mary Cross ile Kutsal Yerlere Ziyaret", 22 Nisan - 15 Mayıs
"Yükseliş", 15 Nisan - 06 Mayıs
"Aşk ve Şiddet", 27 Mart - 3 Mayıs