07 Mayıs 2009
         

Buena Vista @ Hilton Convention, 10 Nisan

Orijinal Buena Vista'nın uzantısı olan tek patent sahibi grup, Maida Castaneda, Tomas Sanchez, Pachin Inocencio ve Antoni Castro ile 25 kişilik ekiple 10 Nisan gecesi Unilife organizasyonu ile Hilton Convention'da unutulmaz bir gösteri sergileyecek.

Sıcak ritimler, eşsiz danslar, egzotik güzellikler ve rüya gibi melodiler, sizleri Küba gecelerinin heyecanlı ve keyif dolu atmosferinde unutulmaz bir tura çıkaracak. Kendinizi Küba'ya özgü o müthiş yaşam enerjisi ve coşkusuyla Karayip Adaları'nın huzur dolu sahillerinde dans ederken bulacaksınız.

Eşsiz ve orijinal Kübalı karakterler, dünyanın en iyi Kübalı şarkıcıları, sıra dışı dansçılar benzersiz sahne performansı ve nefes kesici ışık şovları, Küba'nın ateşi ve neşesiyle!

Konserin, fiyatları 55-112 TL arasında değişen biletleri Biletix'te satışa sunuldu.

Kapı açılış: 21.00PASION DE BUENA VISTA'NIN YILDIZLARI

MAIDA CASTANEDA
1941 yılında, Sierra Meastra'nın küçük bir kasabası olan Guisa'da, kasabanın en büyük orkestrasının yönetmeni ve şefinin kızı olarak dünyaya geldi. Babasının sayesinde, müziğe olan tutkusunu keşfeden ve kısa bir süre sonra Küba'nın en ünlü kompozitorü ve Ernest Hemingway'ın en sevdiği parçanın yazarı Bennie Morae'yle yolları kesişti.

Gelecek vaad eden bu genç kızın inanılmaz müzik yeteneğinden çok etkilenen Bennie Morae ona eğtim hayatı boyunca her türlü desteği sağladı.

1989 yılında Original De Manzanillo festivalinde İbrahim Ferrer ile ilk kez aynı sahneyi paylaşması, Maida Castaneda'ya Ferrerin ölümüne dek sürecek olan bir dostluğun kapısını açtı.

Sahnede geçirdiği yıllar boyunca sürekli Omara Portuondo'nun en büyük rakibi olarak gösterilen sanatçı kariyeri boyunca 23 ödülün sahibi oldu.

Maida Castaneda dünyanın dört bir yanında verdiği konserlerde izleyicilerine Küba kültürü ve yaşam tarzını en iyi şekilde yansıtarak onlara Küba yaşam coşkusunu aşılamayı başardı.

TOMAS SANCHEZ
1948 yılında müzisyen bir babanın dördüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Küba müziğinin ritimleri ve neşe dolu melodileriyle dolu bir çocukluk geçiren Tomas Sanchez kısa bir zaman sonra "Müziğin Tüm Hayatı" olacağını anlamıştı.

Congas (Küba müziğine özgü bir davul) ve trampet çalmaya başlayarak Sierra Maestra gibi birçok faklı grupta performans gösteren Tomas Sanchezin 1980'lerde Compay Segundo ile gerçekleştirdiği 50 konserlik yolculuk tüm kariyerini derinden etkiledi, çünkü Compay Segundo'nun efsanevi ve unutulmaz parçası "Chan Chan" bu turnede doğmuştu.

Tomaz Sanchez, tüm dünyada "Chan Chan"i telif hakkı ödemeden çalma hakkına sahip tek sanatçıdır.

PACHIN INOCENCIO
1933 yılında doğan anne ve babasının sahne performanslarının sahnenin yanındaki beşiğinde dinleyerek büyüyen Pachin,ailesinin söylediğine göre dünyanın en mutlu bebeğiydi.

Müziğin büyüsüne 6 gibi erken bir yaşta kapılan Pachin önce perküsyon çalmaya başladı ancak kısa bir süre sonra annesinin şarkı söyleme tutkusuna kapıldı. Henüz 10 yaşındayken aşıklarının kalbini çalmaya çalışan Kübalı gençlere birkaç peso karşılığında, sevgililerinin balkonlarının önünde en güzel serenatları söylemeye başlamıştı bile...

Müzik eğitimi boyunca sadece şarkı söyleme yeteneğini geliştirmekle kalmayan Pachin, aynı zamanda Küba müziğinin tüm enstrümanlarını da çalmayı öğrenerek tüm hayatı boyunca hepsini başarılı bir şekilde çalmaya devam etti.

13 yaşındayken o sıralar 19 yaşında olan İbrahim Ferrer ile dost olan sanatçı, yıllar boyunca İbrahim Ferrer ile aynı sahneyi paylaştı.

Omara Portuonda da Pachin'in arkadaşlarından birisidir. Santiago De Cuba festivalinde birlikte gerçekleştirdikleri unutulmaz düet performans festival katılımcılarını çılgına çevirnişti.

ANTONI CASTRO
"La Idea" grubunun yaratıcısı ve solisti olan Antoni 1967'de dünyaya geldi.Müthiş bir tres-gitar sanatçısı ve perküsyon virtüözü olan büyükannesi Antoni'yi henüz bir çocukken müzik diyarı Kübaya götürdü.

Antoni 3 yaşındayken büyükannesi ve büyükbabasının performanslarında dans ediyordu. 9 yaşındayken bass-gitar çalmaya başlayan sanatçı 15 yaşında tüm ömrü boyunca sürecek aşkları piyano ve trompetle tanıştı.

İbrahim Ferrer ve Ruben Gonzales gibi Küba yıldızlarıyla gerçekleştirdiği sayısız performans yanında Latin güzel Gloria Estefanın Küba turnesinde de kendisine eşlik etti.

Diğer Müzik Haberleri
37. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, 5-30 Haziran
Jane Birkin, 21 Nisan
Depeche Mode, 14 Mayıs
Kenny G: Arif Mardin Tribute Konseri, 2 Mayıs
Buena Vista Social Club, 28-29 Nisan
Jay Jay Johanson, 18 Nisan
Buena Vista @ Hilton Convention, 10 Nisan
CSO'dan 2009'a yıldızlı karşılama, Aralık 2008-Nisan 2009
16. İzmir Avrupa Caz Festivali, 2-13 Mart
Romantizmin Doruğunda, 8 Ekim-24 Aralık