07 Mayıs 2009
         

2. Ankara Kitap Fuarı, 22-30 Mart

Eylül Fuar tarafından organize edilen ANKARA KİTAP FUARI , bu sene 22 - 30 Mart 2008 tarihleri arasında, Ankaralılara kapılarını açacak.

Kütüphaneciler Derneği , Kültür ve Turizm Bakanlığının destek verdiği fuar, Atatürk Kültür Merkez'inde yaklaşık iki yüzü aşkın yayınevi ve kitabevinin katılımıyla kitapseverlerle buluşacak.

Toplumun farklı kesimleri; kendilerini ve tercihlerini, beklentilerini Kitap Fuar'ında bulabilecekler. Fuar kapsamında imza günleri, farklı konularda söyleşiler ve etkinlikler düzenlenecek.

Ankara Kitap Fuarı'nda geçtiğimiz sene yetmiş bin olan ziyaretçi sayısının bu sene yüz binlere ulaşması bekleniyor.

Fuarda kukla sanat atölyesi, ebru sanatı atölyesi, fosil sergisi, karikatür sergisi, Hanri Benazus Atatürk Sergisi de ziyaretçilere sunulacak. Yine Sahaflar Birliği, eski kitaplardan oluşan koleksiyonunu kitap severlerin nazarlarına ve bilgilerine bu fuarda sunacak. Ayrıca Türk Hava Kurumu kendi iç dünyasını Ankara Kitap Fuarı sayesinde halkla paylaşacak, uçak sergisini insanların gözlemlerine sunacak.

Fuara yurt dışından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Sudan, İran, Irak ve Arnavutluk katılıyor.

Fuar kapsamında yine ilk kez, yazılı ve görsel medyada kitaba katkı veren ve kültür programları yaparak okumayı teşvik eden programlara ve kütüphaneci gözüyle en beğenilen yılın roman yazarı, yayıncısı ve yayınevi, şairi, hikayecisi, çocuk edebiyatı yazarına ve katkı sunan programa ve programcısına ödül verilecek. Ödüller, Türk Kütüphaneciler Derneğinin Türkiye'deki Kütüphaneciler arasında yapılan anketine göre belirlendi.


ÖDÜLLER

En İyi Romancı Ödülü: Ahmet ÜMİT
En İyi Yayınevi Ödülü: Can Yayınları
En İyi Şair Ödülleri: Ahmet TELLİ, Abdurrahim KARAKOÇ
En İyi Hikayeci Ödülü: Faruk DUMAN
En İyi Çocuk Edebiyatı Ödülü: Gülten DAYIOĞLU

Kültür, sanat ve edebiyatı yoğun olarak ele almaları ile toplumsal hafızanın ve bilincin mayalanmasına yaptıkları katkılardan dolayı TÜRK KÜTÜPHANECİLER DERNEĞİ ve 2.ANKARA KİTAP FUARI ÖDÜLÜ'nün Cumhuriyet gazetesi, NTV kanalı ve TRT 2 kanalına verilmesi kararlaştırıldı.

Yurt içinden ve yurt dışından iki yüzü aşkın yayınevinin ve kitabevinin boy göstereceği fuar, 22 Mart- 30 Mart 2009 tarihleri arasında ziyarete açık olacak.

Diğer Fuar-Özel Haberleri
"Matisse-Picasso", 21 Nisan-5 Temmuz
"Duisburg Akzente Sanat Festivali", 24 Nisan - 10 Mayıs
14. İzmir Kitap Fuarı, 18-26 Nisan
Enka'da Bahar Etkinlikleri, 03 Mart - 05 Mayıs
2. Ankara Kitap Fuarı, 22-30 Mart
8. İzmir Öykü Günleri, 12 - 15 Şubat
Evlilik fuarı, 6-8 Şubat
5. Avrupa Şiir Yarışması, 1 Aralık 2008-31 Ocak 2009
Oyunbaz Nesneler, 14 Ekim 2008 – 4 Ocak 2009
Uluslararası Hegel Konferansı, 14-16 Kasım