15 Nisan 2009
         

"Haliç'e Onbeş Kapı", 9 - 29 Nisan

9 – 29 Nisan 2009 tarihleri arasında, C blok sergi salonunda izleyici ile buluşacak olan "Haliç'e Onbeş Kapı" isimli sergi; birçok gezginin, ressamın, edebiyatçının çalışmalarına konu olan Haliç ve surlarla çevrili kıyılarında yer alan sur kapılarından artakalanları anlatıyor.

..."Geceleri şehrin kapıları kapandıktan sonra geç kalanlar geceleyin kapanmayan bu kapıdan içeri alınarak, yerlerine gönderilir"...

Rezan Has Müzesi, sizin için geçmişin kapılarını aralıyor!

Haliç'in kıyısında konumlanan Rezan Has Müzesi, üç büyük medeniyetin izlerini taşıyan bölgenin, binlerce yıllık kültür mirasını koruma ve gelecek nesillere aktarma misyonunu üstlenerek; "Haliç" ile bağlarını kuvvetlendirmek ve bir anlamda O'na sahip çıkmak adına, Haliç temalı sergi serisine bir yenisini daha ekliyor.

9 Nisan 2009 29 Nisan 2009 tarihleri arasında, C blok sergi salonunda izleyici ile buluşacak olan "Haliç'e Onbeş Kapı" isimli sergi; birçok gezginin, ressamın, edebiyatçının çalışmalarına konu olan Haliç ve surlarla çevrili kıyılarında yer alan sur kapılarından artakalanları anlatıyor.

Sergide yer alan, kent içinden Haliç'e doğru çıkışı ifade eden panoramik fotoğraflar; eski kapı noktalarından alınan güncel imajlarla desteklenerek; izleri silinmeye yüz tutan Haliç Kapıları'ndanBahçe Kapı, Yeni Camii Kapısı, Balıkpazarı Kapısı, Zindankapı, Odunkapı, Ayazmakapı, Unkapanı Kapısı, Cibalikapı, Ayakapı, Yenikapı, Petrikapı, Fener Kapısı, Balat Kapısı, Ayvansaray Kapısı ve Eyüp Kapısı- gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Haliç'in tarihi katmalarının altında gizlenen zengin günlük hayatı belgeliyor.

1810 yılında mühendis Seyyid Hasan tarafından hazırlanan Su Yolu haritası temel alınarak, onun çizdiği "Haliç'in On Beş Kapısı"'nın izinin sürüldüğü sergide, onyedinci yüzyıl yazarı Eremya Çelebi Kömürcüyan ile yüz küsur sene sonra onun yazdıklarının üzerinden geçen Sarkis Sarraf Hovhannesyan'ın kitaplarından alıntılarda yer almakta.

Bugün ayakta kalan Cibali Kapı'dan geçerek ulaşacağınız Rezan Has Müzesi, ondokuzuncu ve yirminci yüzyıl başı haritaları ile güncel kent planlarının karşılaştırılması yöntemiyle saptanan "Haliç'in On Beş Kapı'sını sizler için aralıyor.

HALİÇ KAPILARI
C Blok Sergi Salonu

9 Nisan 29 Nisan 2009
REZAN HAS MÜZESİ

Kadir Has Üniversitesi
Kadir Has Cad.
Cibali

Ziyaret Saatleri:
Hergün 09:00 -18:00

Tel: 0212 5336532
www.rhm.org.tr

Ziyaretçiler Kadir Has Üniversitesi yerleşkesinde yer alan panoramik Haliç manzaralı Hünkar Restaurant, Starbucks Cafe ve Picastro Cafe'de keyifli bir mola verebilirler.

Diğer Sergi Haberleri
Zamanın Görünen Yüzü: Saatler, 13 Mart-28 Haziran
"Karışık Sergi", 16 Nisan - 17 Mayıs
Sadi Diren Retrospektif Sergisi, 1 Nisan - 16 Mayıs
"Yükseliş", 15 Nisan - 06 Mayıs
"Aşk ve Şiddet", 27 Mart - 3 Mayıs
"Enki Bilal İstanbul'da", 28 Mart - 2 Mayıs
"Haliç'e Onbeş Kapı", 9 - 29 Nisan
"Geçmiş Tükendi, Şimdi Faturayı Öde", 18 Mart - 25 Nisan
İnsan - Doğa - Strüktür, 24 Mart-22 Nisan
"Yankı / Echo", 10 Mart – 12 Nisan