20 Nisan 2009
         

4. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 1-7 Mayıs

Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 1-7 Mayıs 2009 tarihleri arasında İstanbul, Ankara ve İzmir'de eş zamanlı olarak izleyicilerle buluşacak.

Gösterimlerin ücretsiz olduğu, yarışmasız bir festival olan İşçi Filmleri Festivali, 8 Mayıs tarihinden itibaren de Adana'dan Ardahan'a; Bursa'dan Eskişehir'e kent kent süren ve tüm yıla yayılan uzun bir yolculuğa çıkacak.

Festival, Türkiye ve dünyadan emekçilerin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturmayı ve ülkemizde işçi filmi üretimini özendirmeyi amaçlıyor.

Festival bu yıl "Biz başka dünya isteriz" temasıyla kriz, işsizlik, güvencesizlik, mücadele dolu emek öykülerini beyaz perdeye yansıtacak. Filmlerin gösterimi sadece salonlarla sınırlı kalmayacak; mahallelere, işyerlerine ve sendikalara uzanacak ve izleyiciler işçi filmleriyle buralarda yapılacak özel gösterimler aracılığıyla da buluşabilecek. Tüm gösterimler her yıl olduğu gibi bu yıl da ücretsiz olarak yapılacak.

Festivalin açılışı 2 Mayıs 2009 Cumartesi akşamı İstanbul Beyoğlu Yeni Melek Gösteri Merkezi'nde, 1990-1991 yıllarındaki büyük Zonguldak grevi ve yürüyüşünü konu edinen "Yüzbin Kişiydiler" belgeselinin gösterimiyle yapılacak. Saat 19.30'de başlayacak açılış gecesinde ayrıca sinema emekçilerine, işçi filmlerine emeği geçmiş oyuncu, yönetmen ve emek dostlarına teşekkür plaketleri verilecek. Açılış gecesine yurt dışından sürpriz 2 yönetmen konuk katılacak. Gecenin sunuculuğunu oyuncu Bennu Yıldırımlar yapacak. Film gösterimleri gibi açılış gecesine katılım da ücretsiz.

Filmler ve gösterimler
Festivalde bu yıl dünyanın dört bir köşesinden 12'si uzun metraj, 38'i ise belgesel olmak üzere toplam 50 film gösterilecek. Gösterimler İstanbul'da, Fransız Kültür Merkezi, Beyoğlu Yeşilçam Sineması, Halkevi İstanbul Merkez Şubesi, Kazım Koyuncu Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek. Ankara'daki gösterimler Alman Kültür Merkezi'nde ve Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde düzenlenecek. İzmirli izleyiciler ise Dr. Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi'nden, Alsancak Kültür Merkezi'nden, Gültepe Halkevi'nden ve Çiğli Halkevi'den takip edebilecek. Ayrıca üç kentte de birçok mahalle, sendika ve işyerinde özel gösterimler gerçekleştirilecek.

Britanyalı usta sinemacı Ken Loach'un son filmi "İşte Özgür Dünya", İranlı yönetmen Bahman Gobadhi'nin "Sarhoş Atlar Zamanı", Finlandiyalı yönetmen Aki Kaurismaki'nin işçi üçlemesinin ikincisi olan "Ariel", Kanada'da yaşayan Türk Yönetmen İshak Işıtan'ın Arjantin'deki işgal fabrikalarını anlatan filmi "Brukmanlı Kadınlar", Robert Guediguian'ın "Şehir Sakin" isimli filmi, Özcan Alper'in yönettiği "Sonbahar" bu seneki filmlerden sadece bazıları... Bunlara ek olarak Güney Kore'den bir işçi filmi olan "Hello! Mr. Huh Dae-soo", Küba'dan bakılarak yapılmış bir film olan "Guantanamo", Bolivya'dan "Cocalero" isimli yapım, Köy Enstitüleri üzerine yapılmış bir film olan "Mandolinli Kız", Yavuz Özkan'ın "Demiryol"u, Şerif Gören'in "Almanya Acı Vatan" filmi, Duygu Sağıroğlu'nun "Bitmeyen Yol"u ve Çağrı Kınıkoğlu ile Gloria Rolando'nun yönettiği "Nazım'ın Küba Seyahati" ise festival kapsamında yer alan diğer yapımlar olarak sıralanabilir.

Festival kapsamında geçen senelerde olduğu gibi bu sene de film gösterimleri dışında atölye çalışmaları, paneller ve yönetmenlerin katılımlarıyla gerçekleştirilecek olan söyleşiler de düzenlenecek. Bunlardan bir tanesi "Sonbahar" filminin ödüllü kurgucusu Thomas Balkhenol'un katılacağı ve filmin kurgu sürecinin anlatılacağı bir atölye çalışması...


Festivalle ilgili ayrıntılı bilgi için:
http://www.festival.sendika.org/

Diğer Sinema Haberleri
4. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 1-7 Mayıs
28. Uluslararası İstanbul Film Festivali
7. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali
Kromozom XX, 19-29 Mart
Pera Müzesi Film Etkinlikleri, 10-28 Mart
20. Ankara Uluslararası Film Festivali, 12-22 Mart
"Bergman ve Kadınlar", 13 Şubat-1 Mart
III. 2. El Kısa Film Festivali, 12-22 Şubat
3. Kısadan Hisse Kısa Film Günleri, 20-22 Şubat
"Gölge Et Yeter!", 5-28 Şubat