07 Mayıs 2009
         

İlişkili haberler
Onur Konukları
Festival bölümleri
Diğer etkinlikler
Gösterimler

11. Uluslararası Eskişehir Film Festivali, 1-11 Mayıs

On yıl öncesinin alçakgönüllü sekiz filmlik gösterimi yılar içinde yüzlerce filmin gösterimini yapan binlerce kişinin film izlediği, gençlerle ustaları buluşturan, sinema üzerine yazan ve araştıranları ödüllendiren, kentteki sinema salonlarına yayılan bir film festivaline dönüştü.

Bu yıl 11.'si düzenlenen "Uluslararası Eskişehir Film Festivali" Türkiye'deki uluslararası film festivalleri içinde üniversite kimliğini taşıyan tek festival olma özelliğine sahip. Festival bu kez ilk defa Anadolu Üniversitesi mezunu yönetmenlerin filmlerine ev sahipliği yapacak. 'Sinema Kültürüne Katkı Ödülleri' adı altında açılan yarışmada ''En İyi Sinema Kitabı'', En İyi Sinema Makalesi'' ve ''Televizyonda Yayınlanan En İyi Sinema Programı''ödüllendirilecek. Yarışmanın seçici kurul üyeleri, Prof.Dr. Merih Zıllıoğlu (Galatasaray Üniv.), Yard.Doç.Dr.Hakan Savaş (Anadolu Üniv.), Yönetmen Handan İpekçi, Sinema Yazarı Sevin Okyay, Sinema Yazarı Ali Ulvi Uyanık.

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi Sürmeli'nin desteği ile Anadolu Üniversitesi Sinema Kültürünü Geliştirme Birimi ve öğrencilerin gönüllü çabalarıyla düzenlenen festival, 2 Mayıs Cumartesi günü saat 18.00'da Anadolu Üniversitesi Sinema Anadolu'da yapılacak açılış töreniyle başlayacak. 11. Uluslararası Eskişehir Film Festivali'nin bu yılki onur konukları, Ekrem Bora ile Nebahat Çehre olacak ve kendilerine ''Onur Ödülleri'' verilecek. Festivalin 'Sinemaya Emek' ödülünün bu yılki sahibi ise Yeşilçam emektarı Yapımcı Necip Sarıcı. Festivalin açılış filmi, Amerikalı yönetmen Courtney Hunt'ın, Sundance Film Festivali başta olmak üzere pek çok festivalden ödül kazanmış filmi 'Frozen River (Donmuş Irmak)' olacak.

Festival programında Dünya Sinemasının Genç Yıldızları, Sinema Tarihinin Unutulmazları, Türk Sineması, Dünya Festivallerinden, Geceyarısı Sineması, Hayatımız Belgesel ve Canlandırma Sineması, Kısa Filmler başlıklarında toplam 102 kısa ve uzun metrajlı film sinemaseverler ile buluşacak.

Korku gerilim filminden komedi filmine, belgeselden canlandırma kısa filmlere kadar birçok filmin yer aldığı festivalin on yıllık tarihinde 314 uzun metrajlı, 255 kısa metrajlı olmak üzere toplam 569 film gösterimi yapıldı ve 80,576 seyirci bu festival kapsamında film izledi.

Diğer Sinema Haberleri
11. Uluslararası Eskişehir Film Festivali, 1-11 Mayıs
4. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 1-7 Mayıs
"İpler Kimin Elinde?", 9-26 Nisan
28. Uluslararası İstanbul Film Festivali
7. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali
Kromozom XX, 19-29 Mart
Pera Müzesi Film Etkinlikleri, 10-28 Mart
20. Ankara Uluslararası Film Festivali, 12-22 Mart
"Bergman ve Kadınlar", 13 Şubat-1 Mart
III. 2. El Kısa Film Festivali, 12-22 Şubat