07 Mayıs 2009
         

"Gerçek - Yansıma - Yanılsama", 11 Mayıs - 11 Haziran 2009

Zengin içeriğe ve derin ifadeler dünyasına sahip, Kuşkulu ayna “ Gerçek – Yansıma - Yanılsama” sergisini 11 Mayıs - 11 Haziran 2009 tarihleri arasında Mine Sanat Galerisi Nişantaşı mekânında izleyebilirsiniz.

Yüzyıllar boyunca Batı Resmi nesnel gerçeklik, Doğu resmi ise tinsel gerçeklik yolunda karşıt biçimler izleyerek gelişti. Dünya kültürünü çağdaş bir bireşimden alıkoyan bu katı ayırımın zahiri olarak yok edildiği düzlem yalnızca aynalardı. Gerçeği, yansımayı ve yanılsamayı birlikte içeren bu büyülü alanlar bir insanlık idealinin düşüyle duvarlarda asılı kaldı. Gerçeğin ele geçmez aurasına en derin yanıt Doğu ve Batı'nın kucaklaştığı bu coğrafyadan yani Türkiye'den gelebilirdi. Fakat bu olmadı. Yaratılmış bütün kültürlerin anılarıyla bezenmiş bu coğrafyada yetişmiş yedi önemli çağdaş sanatçı aynanın içinden geçerek bu yeni gerçeklik modeline ulaşmaya çalışıyorlar. Gerçeğin bozularak kendine yabancılaştırıldığı ve yapay gerçeklik modellerinin dünyayı kuşattığı çağımızda bu arayışın önemli bir alternatif oluşturabileceğini umuyoruz.

Bu önemli sergiyi, bu yazıyı okuduktan sonra görmek isteyeceğinizi daha çok umuyoruz. Ve işte yedi sanatçımız:" Beril Anılanmert, Bilge Alkor, Candeğer Furtun, Meriç Hızal, Nur Koçak Balkan Naci İslimyeli ve Neriman Polat"; bu gerçekle sizleri karşılaştıracak.

Mine Sanat Galerisi'nin Nişantaşın'da açmış olduğu yeni galeri mekânında oluşacak olan bu sergide sanatçıların; resim, seramik, heykel ve enstalasyon çalışmaları yer alacak. Bu zengin içeriğe ve derin ifadeler dünyasına sahip, Kuşkulu ayna " Gerçek Yansıma - Yanılsama" sergisini 11 Mayıs - 11 Haziran 2009 tarihleri arasında Mine Sanat Galerisi Nişantaşı mekânında izleyebilirsiniz.

Diğer Sergi Haberleri
"Transparent City & Architecture Of Density", 01 Mayıs – 25 Temmuz 2009
Zamanın Görünen Yüzü: Saatler, 13 Mart-28 Haziran
"Gerçek - Yansıma - Yanılsama", 11 Mayıs - 11 Haziran 2009
Köseoğlu ve Tanık Resim Sergisi, 5 - 23 Mayıs
"Zamanın Ruhu", 28 Nisan - 21 Mayıs
"Karışık Sergi", 16 Nisan - 17 Mayıs
Sadi Diren Retrospektif Sergisi, 1 Nisan - 16 Mayıs
"Mary Cross ile Kutsal Yerlere Ziyaret", 22 Nisan - 15 Mayıs
"Yükseliş", 15 Nisan - 06 Mayıs
"Aşk ve Şiddet", 27 Mart - 3 Mayıs