07 Mayıs 2009
         

İlişkili haberler
"Matisse-Picasso" Atölye Çalışması

"Matisse-Picasso", 21 Nisan-5 Temmuz

İstanbul Modern Sanat Müzesi, Paris'teki Centre Georges Pompidou ile işbirliği ve Eğitim Sponsoru Garanti Bankası'nın katkılarıyla gerçekleştirdiği "Genç İstanbul Modern" etkinliklerinin beşincisini "Matisse-Picasso" başlıklı etkinlikle sürdürüyor.

21 Nisan 2009 - 5 Temmuz 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan etkinlik, katılımcıların, interaktif atölye çalışmalarıyla 20. Yüzyıl'ın iki büyük ressamı Henri Matisse ve Pablo Picasso arasındaki çok uzun süreli etkileşimi eğlenceli biçimde keşfetmesini sağlamayı amaçlıyor. Sarmal biçiminde tasarlanan "Matisse-Picasso" atölyesinde, Kuş Kafesi, Çizginin Dinamiği, Renklerin Gizemi, Biçimler Evreni ve Yapı - Yapıbozum başlıklı beş interaktif atölye çalışması, 6-16 yaş grubu çocuklara iki sanatçının yarım yüzyıl boyunca birbirlerinin dehasından etkilenmelerini, eserlerindeki koşut gelişmeyi, aralarındaki kesintisiz diyaloğu ve karşılıklı fikir alışverişini deneyerek, eğlenceli bir biçimde kavrama olanağı veriyor. Etkinliğe Fransız Kültür Merkezi de destek veriyor.

Eğitmenler eşliğindeki bir buçuk saatlik interaktif eğitim sergisinde, çocuklar, ilk olarak Henri Matisse ve Pablo Picasso'nun atölyelerini çağrıştıran bir ortamda, iki ustanın röprodüksiyonlarını dikkatlice gözlemliyor, aradaki benzerliği ve farklılığı belirliyor. Sonra siyah bantları çok farklı biçimlerde kullanarak çizgilerden oluşan bir resim yapıyor, sanatçıların eserlerinden esinlenerek özel üretilmiş mıknatıslı çeşitli renk ve biçimleri kullanarak kompozisyonlar oluşturuyor, modelin gölgelerinden kömür kalemlerle desenler çiziyor, aynalarla çevrili bir alanda çevredeki görüntüleri parçalara ayırarak, yansımaları farklı biçimlerde tekrar birleştirerek yeni bir resim yaratıyor.

Diğer Fuar-Özel Haberleri
"Matisse-Picasso", 21 Nisan-5 Temmuz
"Duisburg Akzente Sanat Festivali", 24 Nisan - 10 Mayıs
14. İzmir Kitap Fuarı, 18-26 Nisan
Enka'da Bahar Etkinlikleri, 03 Mart - 05 Mayıs
2. Ankara Kitap Fuarı, 22-30 Mart
8. İzmir Öykü Günleri, 12 - 15 Şubat
Evlilik fuarı, 6-8 Şubat
5. Avrupa Şiir Yarışması, 1 Aralık 2008-31 Ocak 2009
Oyunbaz Nesneler, 14 Ekim 2008 – 4 Ocak 2009
Uluslararası Hegel Konferansı, 14-16 Kasım