07 Mayıs 2009
         

İlişkili haberler
"Matisse-Picasso", 21 Nisan-5 Temmuz

"Matisse-Picasso" Atölye Çalışması

Kuş Kafesi: Henri Matisse ve Pablo Picasso'nun yağlıboya resimlerinin buluştuğu alanda çocuklar eserleri inceleyecek. Matisse ve Picasso'nun Picasso Müzesi ve Centre Pompidou'nun kalıcı koleksiyonlarından seçilen 14 röprodüksiyonu, yuvalarında tüneyen kuşlardan esinlenilerek farklı yüksekliklere asılmış. Bu alanda, iki farklı ressamın eserlerinin çocuklar tarafından dikkatlice gözlemlenmesi, böylelikle iki ressamın eserleri arasındaki asıl resimsel farklılıkların anlaşılmasının sağlanması amaçlanıyor.Çizginin Dinamiği Atölyesi:
Çocuklar bu atölyede, Matisse ve Picasso'nun eserlerinde çok sık kullandıkları çizgilerin dünyasına yolculuk yapacak. Matisse'e ait silik atölye fotoğrafının üzerinde çocuklar, çizgi ve konturları takip ederek siyah bandı farklı biçimlerde kullanıp, atölye görüntüsünü yeniden oluşturacak. Bu uygulamayla, iki sanatçının eserlerinde gözlemlenebilen çizgilerin farklılıkları ve çeşitliliklerini yorumlayacaklar.

Renklerin Gizemi: Çocuklar, Matisse ve Picasso'nun hayal dünyalarından yola çıkılarak seçilen farklı renklerde mıknatıslı tuvaller ve günlük yaşamda kullandığımız masa, sandalye, sürahi gibi sıradan nesnelerle ya da hayvanlar ve müzik aletleriyle figür, manzara ve portreler oluşturacak. Sanatçıların karşı karşıya kaldığı zıtlık ve perspektif kavramlarını tanıyıp, biçimler ve renklerle zevkli bir deney yapma fırsatı bulacaklar. Nesnelerin seçimi, renk kullanımı, kompozisyon ve çerçeveleme ile çocuklar resim yapma sürecini bire bir yaşayacak.


Biçimler Evreni: Duvarda Picasso'nun atölyesinde sallanan sandalyesinin görüntüsünün yer aldığı bu bölümde, bir çocuk sandalyeye oturup, bedenini farklı biçimlere sokarak poz verecek. Diğer çocuklar, spot ışıklarını kullanarak, modelden oluşan değişik gölgelerin çizimlerini gerçekleştirecek. Burada, yansıyan görüntünün ayrıntılarının kaybolduğunu görecek, böylelikle "betimlemenin görüntünün ötesinde olması" kavramıyla tanışacaklar. Çocuklar, kendi bakışlarının özgünlüğünü, her çizimdeki farklılığı saptayacak.

Yapı - Yapıbozum Atölyesi: Matisse'in atölyesinden büyütülmüş bir fotoğraf, aynalardan oluşturulmuş bir perde ve eksenleri etrafında dönebilen, ayaklı üç adet aynanın bulunduğu alanda çocuklar, bu aynaları tutacak ve çevrelerindeki görüntüleri bu aynalar yardımıyla parçalara ayırıp, tekrar birleştirecek. Böylece, Picasso'nun resimlerinde özellikle kullandığı yapı yapıbozum'u ve bütün gerçekliğin değişebilir, dönüşebilir olduğunu bu zevkli çalışmayla deneyleyecekler.

Diğer Fuar-Özel Haberleri
"Matisse-Picasso", 21 Nisan-5 Temmuz
"Duisburg Akzente Sanat Festivali", 24 Nisan - 10 Mayıs
14. İzmir Kitap Fuarı, 18-26 Nisan
Enka'da Bahar Etkinlikleri, 03 Mart - 05 Mayıs
2. Ankara Kitap Fuarı, 22-30 Mart
8. İzmir Öykü Günleri, 12 - 15 Şubat
Evlilik fuarı, 6-8 Şubat
5. Avrupa Şiir Yarışması, 1 Aralık 2008-31 Ocak 2009
Oyunbaz Nesneler, 14 Ekim 2008 – 4 Ocak 2009
Uluslararası Hegel Konferansı, 14-16 Kasım